Belirtileri

Adet sırasında, karın alt kısmında muhtemelen kalçalara, sırtın altına veya uyluklara doğru dağılan ağrı; Bulantı,kusma, ishal veya genel ağrılar. Adetin ilk bir iki günü karnınızda hafif kramplar hissetmek normaldir. Kadınların yarısında bu sıkıntılar vardır. Ancak, yüzde 10u ilaç almadıkça, günlük yaşamlarını sürdüremeyecek kadar şiddetli ağrı hissederler. Eğer ağrı önemli bir jinekolojik bozukluğun belirtisi değil de normal sürecin abartılmış hali ise birincil dismenore adı verilir.Tıp uzmanları, birincil dismenoreye rahimin kasılmasını sağlayan maddeler olan prostoglandin seviyesinin çok fazla yükselmesinin sebep olduğuna inanıyorlar. Jinekolojik bir bozukluk sebebiyle, ortaya çıkan ağrılı kanamalara ikincil dismenore denir. Ağrı adetin 1-3 üncü gününden sonra da sürerse, adetler arasında kanamalı veya kanamasız ortaya çıkarsa, adet başlanğıcından birkaç gün önce başlarsa ve damlalar halinde ya da fışkırarak kanama varsa ikinci bir sebep aranır. Bunun altında yatan sebep, fibroidler, adenomiosis, cinsel ilişkiyle bulaşan bir hastalık, endometriosis, alt karında iltihaplı bir hastalık veya yumurtalık kist veya tümörü olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tedavi

Birincil dismenore için doktorunuz bir ağrı kesici verebilir. Ibuprofen, mefenamik asit, indometasin, kadınların yüzde 80inde etkili olabilir. Doğum kontrol hapları veya aspirin de rahatsızlığı azaltır. İkincil dismenore için, altta yatan sebebe göre değişik tedaviler yapılır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kahverengi Akıntının Sebepleri
Menopozda Ateş Basması
Menopozda Ateş Sorunu !!!
Vajina Gazları
Kadınlarda Akıntı
vajinal akıntı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.