EPİDURAL ANESTEZİ VEYA AĞRISIZ DOĞUM
Son yıllarda çoğu kadın tarafından tercih edilen bir yöntem olan ağrısız doğum normal doğum ya da sezaryen ile yapılan doğumlarda rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Epidural anestezi, tecrübeli  bir anestezi uzmanı tarafından yapıldığında %85 tam etkili olmaktadır. %12’lik kısımda kısmi olarak ve sadece %3’lük kısımda da anne adayında etkili olamamaktadır. Genel anesteziye daha avantajlı ve komplikasyon riski daha düşüktür.

Sponsorlu Bağlantılar

Doğum anında acının giderilmesi ve hissedilmemesi amacını taşımaktadır. Epidural anestezi genel değil, bölgesel bir anestezi metodu olup, bebeğe hiçbir etkisi bulunmamaktadır.

Epidural anestezi, sadece doğumun ağrısız geçmesi için değil, ilaveten fıtık, apandisit veya bacaklardaki ortopedik operasyonlarda da kullanılmaktadır.

NASIL YAPILIR? 

Epidural anestezi basit uygulanabilen bir yöntemdir. İşlem öncesinde, anestezinin yapılacağı bölge antiseptik bir maddeyle temizlenir. İkinci adımda oldukça ince bir iğneyle cilt ve cilt altı uyuşturulur. Üçüncü adımda ise Epidural iğne ile Epidural aralığa girilerek ince bir katater yerleştirilir. Kateterden doğumun ağrısız geçebilmesi için anne adayının omuriliğini saran ve “dura” adı verilen zarın etrafına, oturur pozisyonda, özel bir iğne yardımı ile lokal anestetik veya narkotik anestetik ilaç enjekte edilmektedir.  İlk verilen ilaçlar test dozudur. Ameliyat süresince belirli dozlarda uyuşmanın sağlanabilmesi için kateterden ilaç verilmeye devam edilir. Bu kateter, normal doğumda, doğumu müteakip, sezaryende ise 24 saat sonra çıkarılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bel bölgesine uygulanan bu ilaçtan dolayı ağrı mekanizması işlemez, böylece ağrı iletimi geçici olarak durdurulmuş olur. Epidural anestezi, anne adayının hareket ve dokunma yetenekleri sınırlamaz. Çevresinde olup bitenleri tamamen algılar, konuşmaları duyar. Epidural anestezi bel bölgesi ile dizlerin bir karış kadar üst kısmının uyuşmasını sağlar. İlaç verilimi kesildiğinde kişi tekrar ağrıyı hissetmeye başlar.

EPİDURAL ANESTEZİNİN YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?

  • En bekleneni tansiyon düşüklüğüdür.  Tansiyon düşüklüğünün engellenmesi için doğum öncesi önlemler alınmaktadır.
  • Baş ağrısı olabilir.
  • Ameliyat sonrası nadiren idrar yapmada zorluk görülebilir.
  • Çok nadiren enfeksiyon gelişebilir.

KİMLERE UYGULANMAZ?

Doktorunuz sizin için gerekli olan tetkikleri yaptıktan sonra Epidural anesteziye karar verecektir. Genel bağlamda aşağıdaki gibi bulguları olan anne adaylarına yapılmamaktadır.

  • Yüksek tansiyonu olan
  • Aktif kanaması olan
  • Anestezi maddelere karşı alerjisi olan
  • Trombosit sayısı yeterli olmayan

SAĞLICAKLA KALIN

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebekte Burun Tıkanıklığı
Bebeklerde Bronşit
Pişik Kremi Nasıl Uygulanır
Diş Çıkartma
Dişlerde Çarpıklıklar
Bebeklerde Kafa Terlemesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.