AIDS HASTALIĞI
AIDS hastalığı kan yoluyla ve cinsel yollarla bulaşan HIV virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. HIV virüsü vücuda bulaştığı andan itibaren vücudumuzun hastalıklara karşı direnç göstermesini sağlayan bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olur. Kişi bu nedenle hastalıklara karşı tamamen korumasız bir hale gelir. Vücudun bağışıklık sisteminin deforme olması en basit hastalıklara bile kolay yakalanılmasına sebep olur. Özellikle şüpheli cinsel birleşmelerde bulaşma riski fazla olan AIDS’in kadın ve erkekte görülebileceği ve her yaşta olabileceği kesinlikle unutulmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hastalığın başlangıç aşaması virüsün vücuda girmesiyle oluşmasına rağmen ilk zamanlarda herhangi bir bulgu ortaya çıkmaz. Hastalığın ortaya çıkması için kan tahlillerinin yapılması gerekmektedir. Kişi herhangi bir tahlil yaptırmadan ortalama on sene boyunca belirti ortaya çıkmadan yaşamını devam ettirebilir. Bu kadar büyük bir zaman diliminde ise hastalığın çeşitli yollarla başkalarına bulaşma ihtimali yüksektir. AIDS ilk olarak Amerika’da görülmüş bir hastalıktır. Ülkemizde ise varlığı 1985 yılında tespit edilen hastalık yapılan araştırmalara göre en çok turistik bölgelerde görülmektedir. Ülkemizde bulunan AIDS hastalarının bir kısmının hastalığa neden yakalandıkları bilinmese de büyük bir kısmının korunmasız cinsel ilişki nedeniyle yakalandığı bilinmektedir.

AIDS NASIL BULAŞMAKTADIR?
AIDS hastalığının tek bir bulaşma yolu yoktur. Vücudunda HIV virüsü bulunan erkek yada bayanın anal, oral veya normal yolla yapacağı cinsel birleşmede partnerine hastalığın geçme ihtimali yüksektir. Özellikle korunmasız yapılan cinsel birleşmelerde hastalığın bir diğer partnere bulaşma ihtimali daha da artmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

HIV virüsü taşıyan bayan hamile kaldığında gebelik süresince veya doğum esnasında bebeğe virüsün geçme     ihtimali bulunmaktadır.

Vücudunda HIV virüsü bulunan kişilerin kanına temas veya virüs bulunan kişilerden yapılacak organ nakilleri sağlıklı bireyin de vücuduna virüs girmesine neden olmaktadır.

AIDS’İN BELİRTİLERİ
AIDS hastalığının oluşmasına neden olan HIV virüsü vücuda girdikten sonra kan hücrelerinin tahrip olmasına neden olur. Kan hücrelerinin yok olması ise kısa sürede kendisini göstermez. Hastalığın belirtilerinin ortaya çıkması yaklaşık olarak on yıl kadar sürmektedir. HIV virüsünün kan hücrelerini tahrip etmesi ilerledikçe vücudun direnci düşecek, basit hastalıkların bile zor geçmesine neden olacaktır.

HIV virüsünün vücuda girmesinden uzun zaman sonra hastalıklara karşı direncin azalmasının yanında, akciğer rahatsızlıkları, akciğer rahatsızlıklarına bağlı olarak öksürük, ishal, vücudun çeşitli bölgelerinde yaralar ve geceleri aşırı terleme gibi rahatsızlıklar görülmektedir. AIDS hastalığından şüphelenilmesi için saydığımız hastalıkların hepsinin varlığı aranmaz.

AIDS TEDAVİSİ
Günümüz şartlarında özellikle teknolojinin de gelişmesiyle birlikte tıp alanında hızlı gelişmeler yaşanmaktadır. Her ne kadar her geçen gün tıp alanında yeni bir mucizeye merhaba desek de AIDS’in tedavisi bulunamamıştır. AIDS hastalığının tedavi yöntemi bulunamadığı gibi bu hastalığa sebep olan HIV virüsünün de bulaşmasını engelleyecek bir aşı oluşturulamamıştır. Fakat bu AIDS hakkında yapılacak hiçbir şeyin olmadığı anlamına gelmez. Uzmanların tavsiyesiyle ilaçlardan hazırlanan karışımlar sayesinde kişi biraz daha uzun yaşayabilmektedir. Ayrıca bu karışımlar hastanın daha rahat zaman geçirmesine de imkn sağlamaktadır. Hastanın rahat ve daha uzun bir yaşam sürebilmesi için sürekli dikkatli olması, tavsiyelere uyması ve ilaçlar kullanması gerekmektedir. AIDS nedeniyle kullanılan ilaçlar oldukça pahalıdır.

AIDS HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
AIDS’in cinsel ilişkiyle bulaşan bir hastalık olduğunun ve özellikle şüpheli ilişkilerden uzak durulmasının ve birleşmelerde korunmanın bilinmesi gerekmektedir. Kişi cinsel birleşme esnasında HIV virüsünün bulaşma ihtimalini düşünmüyor olsa da herkesin bu hastalığa yakalanma ihtimalinin bilincinde olarak ona göre hareket etmelidir. Kişi sağlıklı ve güvenli bir cinsel ilişki için uzman görüşlerinden yararlanabilir.

HIV virüsünün kişiden kişiye bir diğer bulaşma yolu da kan naklidir. Bu nedenle kan nakli yapılacağı zaman nakil yapılacak kanın gerekli testlerden geçirilip geçirilmediği mutlaka kontrol edilmelidir. Nakil yapılacak kana tahlillerin yapılması kişinin sorumluluğundan çok sağlık personelinin sorumluluğunda olmalıdır. Vücutta bulunan açık yaralar da HIV virüsünün bulaşması açısından tehlike oluşturmaktadır. Bu nedenle vücutta çeşitli nedenlerle oluşan yaraların mutlaka bir bant yardımıyla kapatılması gerekmektedir.

AIDS hastalığının bulaşma yollarında toplum tarafından doğru olarak kabul edilen yanlış bir takım noktalar bulunmaktadır. HIV virüsü taşıyan birisiyle aynı tabaktan yemek yeme veya aynı yemek aletlerinin kullanılması virüsün sağlıklı bireye taşınmasına neden olmamaktadır. Toplumda bilinen bir diğer yanlış da kalabalık bir ortamda HIV virüslü bir kişinin bulunması halinde diğer bireylerinde tehlikede olacağıdır. Uzmanlar virüsün bu şekilde yayılamayacağını ve böceklerle de hastalığın taşınamayacağını belirtmektedirler.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kilo verirken yapılan hatalar nelerdir ?
Akar Alerjisi
Kulak Şişmesi Neden Olur
Kas Zayıflığı Neden Olur
Ses Kısıklığı Nasıl Geçer?
Kıl Dönmesinde En Yeni Alternatif Tedavi: Gümüş Nitrat ve Fenol
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.