AİLE PLANLAMASI NEDİR?
Aile planlaması; istedikleri zaman, istedikleri sayıda çocuk sahibi olmaları için ailelere verilen hizmetin tümüdür.Aile planlaması ailelerdeki kişi sayısını sınırlandırma anlamını taşımaz.Amaç anne ve doğacak

çocukların sağlıklı olması ve ancak çocuk sahibi olmak istendiğinde gebeliğin oluşmasıdır.Çünkü iki yıldan az aralıklarla yapılan doğumlar annenin vucüt sağlığını önemli ölçüde bozmakta , gebelik sırasında riskleri arttırmakta, hatta ara vermeden arka arkaya yapılan doğumlar anne ölümlerine neden olmaktadır.Ayrıca sık aralıklarla doğan çocukların anne karnında gelişmeleri tam olmamakta (doğum ağırlığı ,düşük bebekler), sakatlık oranı yükselmekte, bakımları güçleşmekte b ve bebek ölümleri artmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bütün bunlar gözönüne alındığında aile planlamasının amaçları; bireyleri ve aileleri, üreme sağlığı konusunda eğitmek, anne ölümlerini engellemek ve sağlığını korumak, bebeklerin sağlıklı doğmalarını ve yaşamalarını sağlamak, yüksek riskli gebelikleri önlemek, istenmeyen gebelikleri önlemek, çocuk sahibi olmak isteyenlere tibbi yardım sağlamak, bireyleri aile planlaması konusunda eğitmek biçiminde sıralayabiliriz.

Türkiye’de aile planlaması hizmetleri; Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan sağlık ocakları,Ana-Çocuk Sağlığı Aile Planlaması merkezleri,üniversite ve diğer kamu kurum hastaneleri ve özel sağlık merkezlerinde verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ergenlik çağı
Rota Virüsü Hangi Hastalığa Yol Açar
Böbrek Kanseri
Burun Akıntısı
Ses Kısıklığı
Kaç Tür Pnomoni (Zatürre) Vardır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.