Akar alerjisi nedir?

Bu sorunun cevabını verebilmek için öncelikle akarların ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Akar, vücut dışında yaşayan parazitlere verilen addır. Bu parazitler 8 ayaklı canlılardır ve genelde canlıların vücut sıvılarıyla beslenerek hayatta kalırlar. Ortam ısısına çok bağımlı olan akarlar özellikle belli sıcaklıkların altında kesinlikle yaşayamaz üreyemez ve aktivitelerini sürdüremezler.

Sponsorlu Bağlantılar

Akar alerjisi:

Akarlar bir canlı olduğuna göre bu canlıların kendilerine özgü proteinleri vardır. Ayrıca akarların canlı olması onların dışkı yaptıklarını kanıtlar. İşte bazı insanlarda bu proteinlere ve bu canlıların yaptıkları dışkılara karşı aşırı hassasiyet vardır. Bu durum da hassas olan insanda akar alerjisi ortaya çıkar. Özellikle tozlu ortamlarda öksüren hapşıran yada boğazı birden bire şişen kişilerin akar alerjisinden şüphelenmesi gerekir. Şiddetli burun akıntısıyla birlikte oluşan göz kızarıklıkları burun içerisinde yanmalar alerjik rinit e işaret eder. Akar alerjisinin en önemli bulgularından birisi de aniden kabaran öksürük nöbetlerinin ortam değiştirildiğinde aniden sönmesidir.

Akarlar her yerde:

Akarlar her yerdedir en temiz bildiğimiz halılarımızda yaşayan binlerce akar bulunabilir. Bu canlılar derilerimizden dökülen kalıntılarla beslenirler. Özellikle tozlu ortamlara bayılan akarlar. Hemen hemen her tür ortamda yaşayabilirler. Ancak akarlar soğuk ortamlara karşı oldukça dayanıksızdırlar. Akarlar 20 santigrat ısı civarında sabit ortamlarda %30-60 arası nemli havaları severler. Akarlar güneşli ortamları hiç sevmezler güneşli ortamlar akarları öldürür.

Sponsorlu Bağlantılar

Akar Çeşitleri:

Pas karları, toz akarları, sarı akarlar, yassı akarlar, kadife akarları gibi bir çok akar çeşidi vardır. Bu canlıların sistematiği tam olarak bitmemiştir. Çünkü gerçekten büyük bir gruptur ve çok çeşitli ortamlarda hayat sürdürebildiklerinden incelenmeleri zaman alıcıdır.

Akar Alerjisinin Belirtileri:

Aniden kabaran öksürük, hapşırık nöbetleri ve bu nöbetlerin ortam değiştirince aniden sönmesi.

7-10 günden fazla süren ve ortam değiştirince yok olan burun akıntısı.

Aniden gelişen boğaz şişliği

antibiyotik alındığında dahi geçmeyen burun akıntısı, öksürük ve hapşırık nöbetleri

Akar Alerjisinin Tedavisi:

Akar alerjisinin tedavisi iki temel üzerine kuruludur bunlardan birincisi alerjenden uzak durmak yani tozlu ortamlardan, halı, kilim ve uzun tüylü kumaş giysilerden uzak durmak, yaşadığınız ortamın güneşlenmesini sağlamaktır. ikinci temel ise alerjiyi bastırıcı ilaçlar kullanmaktır. Bu ancak doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda önerilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bademcik Şişmesi Nedenleri
Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?
Gaz ve Gaz Sancıları
Nöropatik Ağrıların Belirtileri Nelerdir?
Anjiyo
PARMAK ŞİŞMESİ İLE HANGİ BELİRTİLER ORTAYA ÇIKABİLİR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.