Akciğer Nedir?

 akciğerAkciğer, omurgalılarda bulunan ve hava solumaya yardımcı olan solunum organımızdır. Akciğerin temel görevi atmosferde bulunan oksijeni kan dolaşımı sistemimize ulaştırarak, dolaşım sisteminde bulunana karbondioksiti dışarı atmaktır.  Bu işlem akciğerlerimizde bulunan ve ince duvarlara sahip milyonlarca hava kesecikleri tarafından yapılmaktadır. Akciğerler solda ve sağda olmak üzere iki farklı parçadan oluşmuşlardır. Akciğerin üzeri “plevra” denilen zarla kaplanmıştır. Sol tarafta bulunan akciğerimiz iki lop, sağdaki akciğerimiz ise üç loptur. Akciğerlerin iç kısmında bulunan yan yüzlerinde ise, atardamarlar, lenfalar, toplardamarlar, bronşlar ve sinirler bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

 Akciğerler solunum esnasında hareketsizdirler. Vücudumuzda bulunan diyagrafma kası nefes alma durumunu sağlamaktadır. Diyafragma, akciğerlerimize basınç uygulayarak, vücudumuzda bulunan kadın ciğerlerimize girmesini veya ciğerlerimizden çıkmasını sağlar. Bunun sonucunda ise vücudun nefes alma ve vermesi gerçekleşmektedir.

 Akciğer Hastalıkları Nelerdir?

 ztürreverem Akciğer hastalıkları günümüzde çok yaygın olmakla birlikte ölüm oranları ciddi oranda yüksektir. Bu yüzden akciğer hastalığına sahip iseniz veya aşağıda hastalıklardan sonra anlatacağımız belirtiler sizde var ise doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır. En çok görülen akciğer hastalıkları ise şunlardır. Bronşit, Akciğer Kanseri, Verem, Astım, Nefes Darlığı, Zatürre, Zatülcenp ve Öksürük’tür.

Sponsorlu Bağlantılar

Yukarıda 8 gruba ayırdığımız en çok görülen akciğer hastalıklarını açıklayacak olur isek;

Bronşit:  Bronşit hastalığı,  akciğerlerde bulunan hava borularındaki mukoza dokusunun iltihaplanması sonucu oluşmaktadır. Bronşit akut bronşit ve kronik bronşit olmak üzere 2 çeşittir. Akut bronşit kişilerde oluşan normal ve yaygın bir hastalıktır. Genellikle soğuk algınlıktan sonra gelişmektedir. Üst solunum yollarında rastlanan bir hastalık çeşididir.  Bronşite sebep olan ve bronşlarda bulunan mukozalara zarar verebilen bir çok madde arasında havada bulunan gazlar ve dumanlar yer almaktadır.

Akciğer Kanseri: Akciğer kanseri ülkemizde bir çok kişide ölümle sonuçlanan bir hastalık çeşididir. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Genellikle erkeklerde görülen bir kanser türüdür. Bu kanser türü hücre tipine göre 2 gruba ayrılmaktadır. Küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücreli dışı akciğer kanseridir.

Astım: Astım, dış hava ortamında bulunan, çeşitli alerjik reaksiyona sebebiyet veren çeşitli gazlara karşı bronşlarımızın daralması ile oluşan ve çeşitli ataklar halinde seyreden kronik akciğer hastalığıdır.

Zatürre: Tıb dilinde pnömokok enfeksiyonu halk arasından zatürre diye bilinen bu hastalık, risk grubu içerisine giren hastalarda ölümle sonuçlanabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır.

Öksürük: Öksürük oluşumu sadece hastalıklar tarafından değil, evin içindeki ortamdan da kaynaklanmaktadır. Öksürüğün nedenleri ise;

–         Evde oluşan gazlar

–         Sigaraların dumanı

–         Evde bulunan kimyasal maddeler

–         Dekorasyon için kullanılan malzemeler

–         Nem ve tozdur.

 Nefes Darlığı: Nefes darlığı kişinin zorlanarak nefes alıp vermesidir. Tıpta ise dispne olarak tanımlanmaktadır. Kişinin soluk alamama ya da göğüste sıkışma hissi oluşması olarakta tanımlayabiliriz.

 Zatülcenp: Tıpta plörezi olarak bilinen halk arasında zatülcenp adıyla adlandırılan bu hastalık, akciğerlerimiz saran zarların aralarında sıvıların toplanması sonucu oluşan hastalıkların hepsine verilen bir addır. Ülkemizde sıklıkla bu hastalık görülmektedir. Nedenleri arasında kalp yetmezliği ve tüberküloz başta gelmektedir.

 Verem-Tüberküloz: Tıptaki adı tüberküloz halk arasından verem olarak bilinen bu hastalık, bir çok kişide görülebilmektedir. Damlacık enfeksiyonu dediğimiz şekilde solumum yolu ile akciğerlerimize yerleşen mikroplar, buradan beyin zarı kısmına, lenf bezlerine veya kemik iliğine kadar yayılabilmektedir. Tüberküloz olan bir hasta iyileşse bile, ömür boyu sürebilecek solunum sistemi bozukluğu, sakatlık veya zeka geriliği gibi çok önemli durumlar hastada kalıcı olabilmektedir.

 

Akciğer Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Akciğer hastalıklarının belirtileri yukarıda anlattığımız hastalıklara göre değişiklik göstermektedir. Hastalık belirtileri farklı olduğu için, aşağıda gruplar halinde her hastalığın belirtisini bulabilirsiniz.

 

 • Bronşit:  Bronşitte ortaya çıkan belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz.

–         Kişide oluşan boğaz ve burun enfeksiyonu

–         Devamlı surette kuru öksürük

–         Balgamlı şekilde öksürük

–         Yüksek ateş, kırgınlık veya halsizlik

–         Bazı zamanlarda ise göğüs ağrılarıdır.

 • Akciğer Kanseri: Akciğer kanserinin belirtilerini sıralamak gerekirse;

–         Balgam çıkarmak

–         Kişideki nefes darlığı

–         Öksürük

–         Kol,sırt veya omuz ağrısı

–         Kanlı tükürük

–         Yüz ve boyun kısmında ödem

–         Hışıltılı solunum

–         Kilo kaybı

–         İştahsızlık

–         Halsizlik ve yüksek ateş

–         Kişide kuvvet kaybı

–         Kişinin kan tablosunda bozulmalar

–         Deri lezyonları

–         Parmaklarda çomaklaşma

gibi bulgular akciğer kanserinin belirtileridir.

 • Astım: Ülkemizde ve dünyada sıkça görülen astım hastalığının belirtilerini;

–         Hışıltı bir şekilde solunum

–         Kuru öksürük

–         Karın şişkinliği

–         Gözlerde sulanma, kızarıklık veya kaşıntı olarak sıralayabiliriz.

 • Zatürre: Zatürrenin belirtilerini ise;

–         Devamlı surette öksürük

–         Koyu kıvamlı balgam

–         39 derece üzeri yüksek ateş olarak sıralayabiliriz.

–         Yüzün grimsi bir renk alması

–         Kaygılı bir görünüm hali

 • Nefes Darlığı: Nefes darlığında kişilerde genellikle, istirahat halinde nefes alış veriş sıklığında azalma ve zorlanma gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Spor veya yoğun fiziksel aktiviteden sonra geçici nefes darlığı durumu ve kişilerin psikolojik olarak nefes darlığı çekmesi normal bir durumdur ve nefes darlığı hastalığı ile karıştırılmamalıdır.

 

 • Zatülcenp: Plörezi olarakta tanımladığımız zatülcenbin belirtileri ise;

–         Göğüs kısmında ağrı. Bu ağrı, sırtta, göğüste göğüsün yan kısımlarında oluşabilir.

–         Kuru şekilde öksürük

–         Nefes darlığıdır.

 • Verem-Tüberküloz: Tüberküloz yani veremin belirtileri;

–         İştahsızlık

–         Yorgunluk

–         Yüksek ateş

–         Öksürük

–         Sırt ağrılarıdır.

 

Akciğer Hastalıklarından Kurtulmak İçin Şifalı Bitkiler

 Öksürükten korunmak ve kurtulmak için yapacağınız doğal bir karışım size iyi gelecektir. Bir soğanı iri şekilde kestikten sonra bal ile dolu bir kavanozun içine koyarak karıştırdıktan sonra 1 gün süre ile bekletiniz. Daha sonra sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa bir çorba kaşığı kadar bu karışımı yemeniz öksürüğünüze ve soğuk algınlığınıza iyi gelecektir.

 Nefes darlığı için işe yarayan bir karışım ise şu şekilde hazırlanmaktadır. Kekik ve naneyi kaynayan suyun içinde 15 dakika bekleterek demleyiniz. Bu suyu süzdükten sonra içerisinde arı sütü ekleyerek şerbet kıvamına gelene kadar karıştırınız. Sabah, öğle ve akşam günde 3 defa olmak üzere bu şerbeti içiniz.

 Zatülcenp hastalığı içinse, sığır veya at kuyruğu, yer meşesi, ciğer otu, mürver ve gelincik çiçeğini bir kaba koyarak haşlayınız. Haşladıktan sonra biraz demlenmesini bekleyiniz ve süzünüz. Süzülen bu suyu, sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 defa içiniz.

 Zatürre için ve yine kaynatıp, haşladıktan sonra içebileceğiniz bazı şifalı bitkiler ise, hatmi çiçeği, incir, köpeküzümü, menekşe ve sığır kuyruğudur. Hazırlamış olduğunu bu demlenmiş bitkileri sabah,öğle ve akşam olmak üzere günde 3 defa içiniz.

 Hem bronşit hem de astım için iyi gelen çeşitli şifalı bitkiler ise şunlardır.

–         Öksürük otu

–         At kuyruğu

–         Karakafes otu

–         Ebegümeci

–         Meyan kökü

–         Sibirya ve Amerikan ginsengidir.

Verem hastalığına iyi gelebilecek şifalı bitkiler ise, ayva, kırmızı ayrık otu, üzüm ve çalı kavağı yaprağıdır.

 Akciğer kanserini önlemede ise brokoli ve havuç en çok bilinen şifalı bitkilerdendir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  begüm006

  ödevime yardımcı oldu fakat biraz daha bilgi daha iyi olabilirdi yinede teşekkürler……….

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çene Ağrısı ve Diğer Belirtileri
Düşük Tansiyon Belirtileri
ameliyat yerimde şişlik var
Sürekli sıkışan veya idrar kaçıran hastalar için püf noktalar.
pankreas kistleri
Çiftler Arasında Sorun Horlama
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.