AKCİĞER KANSERİ VE KİLO KAYBI İLİŞKİSİ

Akciğer kanseri olan kişide vücut kendi ağırlığını ve kas kütlesini korumaya çalışacaktır. Hastalıkta kilo kaybının görülmesi hem akciğer kanserinin bir belirtisi ve hem de tedavinin bir yan etkisidir. Akciğer kanseri kişinin enerjisini tüketmekte ve iştahsızlık baş göstermekte ve kişinin daha fazla kalori almasını gerektirmektedir. Eğer kalori alımınızı artırmanıza rağmen kilo kaybediyorsanız, iştahınızı artırabilecek iştah ilaçları kullanmanı gerekli olabilir ve vücut dokunuzdaki yağın kaybedilmesi yavaşlatılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KANSERİN ETKİLERİ 

Dünyadaki en yaygın kanser türlerinden biri olup kanserin etkileri kilonuza ve vücut kitlenize yansır. Akciğer kanserli hastaların enerji ihtiyaçları artar ve kişi hergünkü yapmış olduğu günlük aktivitelerinden daha yorgun olarak eve döner. Akciğer etrafında sıvı birikimi yada tümör nedeni ile meydana gelen bronşiyal tıkanıklık nedeni ile nefes alma ve verme daha zor olabilir ve ekstradan enerji gerektirebilir. Nefes alma için gösterile çaba kilo kaybetmenize katkıda bulunabilir ve yemek yeme düzeninizi de etkileyebilir, mücadele etmenizi gerektirebilir. Protein, yağ, karbonhidrat ve vitamin alınımının sürdürülmesi ve hatta artırılması ikincil oluşabilecek enfeksiyonlara karşı dirençli olmanızı sağlayabilir. Bu da kanser tedavinizin daha sağlıklı ilerlemesini sağlayabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

TEDAVİNİN ETKİLERİ 

Radyasyon, kemoterapi ve ilaç tedavileri gibi kanser tedavileri kilo kaybına yol açabilen yan etkilere sahip olabilir. Bulantı, özofagus iltihabı, ağız yaraları ve ağız kuruluğu yutma zorluğu meydana getirebilir. Kanser tedavisi aynı zamanda tat ve koku alma duyularınızı değiştirebilir. Katı yemek yeme, ağrılı veya iştah kapatan bir hale gelirse, besinlerinizi sıvı şekli ile almanız gerekebilir.

İSTEMSİZ KİLO KAYBI 

Kalori alımını artırdığınız, diyetinizde ilave protein ve yağ alımı sağladığınız halde kendi kendinizin kilo kaybettiğinizi fark edebilirsiniz. İstemsiz kilo verme yada kaşeksi, akciğer kanserinde yaygın olarak görülür ve hastalığın bir belirtisi olarak kabul edilir. Yağsız kas kütlesi ve yağ dokusu kaybı akciğer tümöründen salınan çeşitli kimyasalların neden olduğu metabolik değişikliklerle ilgili olabilir. Diyette protein ve yağ artırılması yağsız vücut kitlesinin kaybını tersine döndürmeyebilir.

BESLENME STRATEJİLERİ 

Protein ve yağ tüketiminin artırılması önemlidir ancak vücudunuzun değişen ihtiyaçlarına cevap vermek zor olabilir. Sık sık hafif yemek ve ağır kokulu yemeklerden kaçınarak iştahınızı artırabilir ve midenizi sıvı ile doldurmaktan kaçınarak beslenme öğesi eksiklikliğinizi giderebilirsiniz. Eğer iştah kaybı nedeniyle kilo kaybı varsa, onkoloğunuz yemek yeme isteğinizi uyarmak için bir ilaç tavsiye edebilir.

KAS KİTLESİ 

Çoklu doymamış bir yağ asidi olan EPA’nın farelerde iskelet kası kaybını azalttığı belirlenmiştir. EPA, özellikle protein açısından zengin beslenme içecekler ile birlikte tüketildiğinde akciğer kanseri hastalarında kas kütlesini korumada başarılı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca American Society of Clinical Oncology’ ne göre yemekten bir saat önce 20 dakikalık yürüyüşün, iştahın artırılmasına ve kas kütlesini korumaya yardımcı olabileceği belirlenmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kansızlık ve demir eksikliği
Serum Nötralizasyon Testi
Nasırdan Nasıl Kurtulmalı
Kasık Biti
RNA
Lösemi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.