AKCİĞER KANSERİAkciğer Kanseri

Akciğer kanseri akciğerde baş gösteren kanser türüdür. Akciğerlerimiz nefes aldığımız zaman oksijen alan ve nefes verdiğimiz zaman ise dışarıya karbondioksit veren göğüs bölgesindeki iki süngerimsi organdır.

Akciğer kanseri ise dünya genelinde hem erkekler hem de kadınlarda kanser ölümleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Akciğer kanseri her yıl kolon, prostat, yumurtalık ve meme kanserlerinden daha fazla can almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sigara içenler akciğer kanseri açısından büyük risk altındadırlar. İçilen sigaranın miktarı ve ne kadar uzun süreyle içildiği gibi etkenler bu riskin düzeyini değiştirmektedir. Sigara bırakıldıktan sonra akciğer kanserine yakalanma riski önemli ölçüde azaltılabilir.

Belirtileri

Akciğer kanseri tipik olarak erken aşamalarında belirti ve bulgulara neden olmaz. Hastalık genellikle ileri evrede olduğu zaman belirti ve şikayetler vermeye başlar.

Akciğer kanserinin yaygın belirtileri şunlardır:

 • Geçmeyen öksürük
 • Kronik öksürükte ya da sigara içen öksürüğünde değişiklikler meydana gelmesi
 • Az da olsa kan tükürme
 • Nefes darlığı
 • Göğüs ağrısı
 • Hırıltı
 • Ses kısıklığı
 • Egzersiz falan yapılmamasına rağmen kilo verilmesi
 • Kemik ağrısı
 • Baş ağrısı

Nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar

Sigara içilmesi akciğer kanserlerinin çoğun nedenidir. Hem içenlerde hem de pasif içicilerde bu risk vardır. Ancak akciğer kanseri, hayatında hiç sigara içmemiş olan ve aynı zamanda sigara dumanına uzun süre maruz kalmayan insanlarda da ortaya çıkabilmektedir. Bu tür durumlarda, akciğer kanserinin nedeni net olmayabilir.

Sigara akciğer kanserine nasıl yol açar?

Doktorlar sigaranın akciğer astarındaki hücrelere zarar vermek suretiyle akciğer kanserine neden olduğunu düşünmektedir. Sigara dumanı çekildiğinde içinde bulunan kanserojen maddeler akciğer dokusunda değişiklikler yaratmaya başlar.

İlk başlarda vücudunuz bu hasarı onarmayı başarabilmektedir. Ancak her tekrarlanan sigara dumanına maruz kalma durumu ile akciğer zarındaki normal hücreler giderek daha çok zarar görmeye başlar. Oluşan hasar zamanla hücrelerin anormal davranmalarına ve kanserin gelişmesine neden olur.

Akciğer kanseri türleri

Doktorlar mikroskop altında inceledikleri akciğer kanseri hücrelerinin görünümüne göre iki ana gruba ayırmaktadır. Önerilen tedavi de kanserin türüne göre olmaktadır. Bu kanser türleri şunlardır:

Küçük hücreli akciğer kanseri: Küçük hücreli akciğer kanseri, aşırı şekilde sigara içenlerde oluşur ve küçük hücreli olmayan akciğer kanserine göre daha az yaygındır.

Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri: Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri, birçok akciğer kanseri türü için kullanılan kapsayıcı şemsiye bir terimdir. Küçük hücreli olmayan akciğer kanserleri “skuamöz hücreli karsinom”, “adenokarsinom” ve “büyük hücreli karsinom” türlerini içermektedir.

Risk Faktörleriakciğerde kanser

Bir dizi faktör akciğer kanseri riskini artırabilir. Bu risk faktörlerinden sigara gibi bazıları kontrol altına alınabilir ve önlenebilir. Aile öyküsü gibi bazısı ise istense de kontrol edilemez.

Akciğer kanseri için öne çıkan risk faktörlerini şöyle sıralamak mümkündür:

 • Sigara içmek: Akciğer kanseri riskiniz her gün kaç tane sigara içtiğiniz ve buna kaç yıl boyunca devam ettiğinize göre değişir. Ancak yine de zararın neresinden dönülürse kârdır hesabı ne kadar erken bırakılırsa kanser riski de o kadar az olur.
 • Sigara dumanına maruz kalmak (pasif içicilik): Sigara içmiyor olsanız bile uzun süreli şekilde dumanına maruz kalmanız, akciğer kanseri riskini arttırır.
 • Radon gazına maruz kalmak: Radon, toprak, kaya ve su içindeki uranyumun doğal şekilde parçalanması ile ortaya çıkan ve soluduğumuz havanın bir parçası olan gazdır. Radon gazının güvensiz seviyeleri evler de dahil olmak üzere herhangi bir ortam içinde birikebilir. Ortamdaki radon seviyesinin güvenli olup olmadığı mağazalardan satın alınabilen test kitleri ile belirlenebilir. Seviyeleri güvensiz olarak tespit edildiği takdirde kullanılabilir ilaçlar mevcuttur.
 • Asbest ve diğer kanserojen maddelere maruz kalmak: Asbest ve arsenik, krom ve nikel gibi diğer kansere neden olduğu bilinen maddelere maruz kalan kişiler özellikle eğer sigara da içiyorsa daha büyük risk altındadırlar.
 • Akciğer kanserli aile öyküsü: Akciğer kanseri olan bir ebeveyn, kardeş veya çocuğun olması da hastalık için riski yükseltmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kaşıntılı Döküntü Nedenleri
Canlılarda Cinsiyet Nasıl Belirlenir
Kemik Yoğunluğu Testi
Kahve
KULAK AĞRISI YADA OTALJİ
Uyku Bozukluğu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.