AKCİĞERLERİNİZ İÇİN TEHLİKELİ MESLEKLER

Sigara akciğer hastalığının numaralı nedenidir. Ama akciğerlere zarar veren çok sayıda meslek vardır. Eğer bu mesleklerden birisi sizin mesleğiniz ise bu konuda risk altında olduğunuzun farkında olmalı ve doktorunuzla konuşmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Madenciler
Pnömokonyoz, aynı zamanda Siyah Akciğer Hastalığı olarak adlandırılmakta ve kömür madeni tozunu nefes yolu ile alınmasına bağlı olarak madenciler arasında yaygındır. Bu durum akciğerlerde yaralara yol açarak amfizem, nefes darlığı ve erken ölüme yol açabilir.

İnşaat İşçileri
Asbest, geçmişten beri var olan bir mineraldir. Boru yalıtımı gibi endüstriyel amaçlar için kullanılan bir mineraldir. Havada taşınabilmekte ve ince liflerden oluşmuştur. Nefes yolu ile vücuda alındığında akciğerlerde birikir ve yaralara neden olarak akciğer kanseri ve diğer akciğer hastalıkları riskini artırmaktadır. Bu nedenle inşaat işçileri eski binalar üzerinde çalışırken asbeste maruz kalma eğilimindedir.

Tesisatçılar ve Elektrikçiler
Aynen inşaat işçileri gibi, sanayi işçileri de sık sık eski binaların genelinde yaygın olarak bulunan zararlı asbeste maruz kalmaktadır.

Çiftçiler
Yeryüzüne yakın çalışmak çok faydalı olabilir, ama aynı zamanda tehlikeli olabilir. Çiftçi Akciğeri olarak da bilinen aşırı duyarlılık tedavi edilemez bir akciğer hastalığıdır. Bu hastalık kronik öksürük, nefes darlığı ve iştah kaybına neden olabilen bir pnömoni türüdür. Genellikle küflü saman, saman ve tahıl tozuna maruz kalma nedeni ile ortaya çıkar.

Sponsorlu Bağlantılar

İtfaiyeciler
İtfaiyeciler çeşitli şekillerde hayatlarını tehlikeye atarlar. Bu cesur bireyler alev ve yanan binalar ile mücadele ederken, onların akciğerleri zararlı gaz, buhar ve duman bulunabilen parçacıklar ile savaşır. Bu tahriş edici partiküller akciğer hastalığına yol açabilir.

Kapıcı ve Hastane İşçileri
Çeşitli temizlik maddeleri nedeni ile bunları daha sık kullananlar kendi akciğerlerine kötülük yapmaktadırlar. Bu maddeler, soluma yolu ile vücuda girdiğinde içerdiği çeşitli kimyasallar nedeni ile astıma yol açabilir.

Kaynakçılar, Fırın İşçileri ve Diğer Yüksek Isı Operatörleri
Yüksek ısının var olduğu işlerde çalışmak ve bu şartlarda oluşan kimyasal reaksiyonlar zararlı duman ve gazların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Bu duman ve gazlar da akciğer hastalığının diğer formları ve akciğer kanserine davetiye çıkarmaktadır.

Risk altında iseniz, Harekete Geçin
Eğer akciğerlerinizi etkileyebilecek şekilde potansiyel tehlikelere maruz kalıyorsanız bu konuda ne yapabileceğinizi konuşmak için doktorunuzu ziyaret edin. Eğer mümkünse  ve şartlar uygunsa yeterli havalandırma veya buna maruz kalma riskini azaltabilecek yeni uygulamalar için işvereniniz ile konuşunuz. 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yoga ve sauna
En uygun diyet
Kasık Kılları Nasıl Alınır
Sağlıklı beslenme – yaşam
Biyoenerji ile Tedavi Nasıl Yapılır
ÇENE ALTINDA AĞRILI BEZE, ŞİŞLİK, KİTLE
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.