AKDENİZ DİYETİ İLE KİLO VERMEAkdeniz diyeti ile kilo verme

Akdeniz diyeti modern toplumun kanser, Alzheimer ve diyabet gibi çeşitli hastalıklarının önlenmesinde, sağlıklı ve lezzetli bir şekilde kilo vermede etkisi çalışmalarla kanıtlanmış dengeli bir diyettir.

Aynı zamanda düşük kalori alımı sağlayan, lif ve antioksidanlar gibi ana temel besin maddelerini de uygun şekilde almayı sağlayan zengin bir diyet çeşididir. Akdeniz diyetinde önemli besinler arasında sızma zeytinyağı, ekmek, makarna, bakliyat, balık ve sebze gibi gıdalar yer alır. Hayvansal kökenli ürünlerden de normal miktarda içerir.

Sponsorlu Bağlantılar

Diyetinizde Atacağınız Adımlar

  1. Günlük tükettiğiniz yemek öğünlerinizi 4-5 e bölün. Bu bölme yiyecekleri daha verimli şekilde sindirmenizi ve temel gıdalardan vücudun daha etkili şekilde yararlanmasını sağlar.
  2. Makarnayı uygun miktarda yiyin. Yemeklere ana madde olarak etki edebilme yeteneğine sahip bir yiyecektir.
  3. Yiyecekleri ekmekle birlikte alınız. Çok tahıllı ekmeklerden tüketmeye çalışınız. Çoğunlukla yağ veya tereyağı ilavesi ile hazırlanır özel ekmeklerden mümkün olduğunca kaçının.
  4. Günlük yemek rutininizde makarna, sebze ve bakliyat gibi yiyecekler tüketin. Düşük kalori içeren tipik İtalyan mutfağı yemekleridir.
  5. Yağ tercihinizi zeytinyağından yana kullanın. Sindirimi son derece kolay bir yağdır ve diğer yağların sindirimine de yardımcı olur. Son çalışmalar da zeytinyağının Akdeniz diyetinin en sağlıklı ve faydalı bileşenlerinden olduğunu göstermektedir. Zeytin yağında yer alan ve zayıf asidik bir familyadan gelen “fenol” içeriği iltihaba neden olan genleri bastırarak kalp hastalığı ve artrit riskini de azaltır.
  6. Tavuk, tavşan, domuz, hindi gibi alternatif etler yiyin. Bu etler de kırmızı et gibi benzer besin değerlerine sahiptir ama daha az yağ bulundururlar.
  7. Bol bol balıketi tüketin. Özellikle sardalye ve hamsi gibi mavi deniz balıklarına ağırlık veriniz.
  8. Gıdaların lezzetini artırmak için tuz yerine geleneksel Akdeniz bitki ve baharatlarını kullanın. Tuz tüketimini sınırlayın.
  9. Lifçe zengin sebze ve meyveler ile mineraller ve vitaminlerden (özellikle karoten, C vitamini, B6 vitamini ve folat) bol bol yiyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Şişman olmanın zararları
Ti-Ji zayıflama bandı
Yağ yakma yöntemleri
Sandalose zayıflama hapı şikayet yorumları
ünlüler nasıl zayıflıyor
Yağ Yaktıran Besinler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.