AKİNEZİ

Akinezi, motor fonksiyon kaybını tanımlayan tıbbi bir terimdir. Terim anlamıyla itibariyle daha çok “hareketsizlik “ anlamına gelir. Bir dizi tıbbi koşul ile ilişkilidir. Bunlardan en önemlisi Parkinson hastalığıdır. Aynı zamanda bazı ilaçların kullanılması, beyinde hasar meydana gelmesi ve beynin özellikle bazal ganglion’ larında yaralanmalar olması akineziye neden olabilir. Bu hareket bozukluğu için uygun görülecek tedavi seçenekleri nedenlerine olan bağlı olarak değişir. Akinezisi olan hastalar genellikle neyden kaynaklandığını bilirler. Çünkü başka rahatsızlıkları vardır ve akinezi de bir komplikasyon olarak buna bağlı gelişmiştir. Yine de bir doktor tarafından değerlendirme yapılması gerekir.Akinezi

Sponsorlu Bağlantılar

İlerleyen nörolojik durumlar da hastanın beyninde yaralanmalara neden olduğu için beynin hareketten sorumlu birimlerinde hasara yol açarak akinezi ortaya çıkarabilir. Birçok hastada titreme, hareketlerde yavaşlama ve hareket öncesi motor kontrolünde zayıflama gibi belirtilerle karşılaşır. Akinezi ayrıca sinir hasarının da sonucu olabilir. Araba kazası gibi durumlarda da beyinde yaralanma olursa akinezi oluşabilir.

Zihinsel hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da dahil olmak üzere bazı ilaçların akinezi ile ilişkili hareket bozukluklarına neden olduğu tespit edilmiştir. Bir hastada yan etki olarak akinezi geliştiğinde, alternatif ilaçlara bakılmalıdır. Hastanın ilacı değiştirildiğinde hareket motor kontrolü tekrar kazanılabilir. Bazı durumlarda ise, maalesef alternatif ilaçlar bulunmadığı için hasta bir karar vermek zorunda kalmaktadır. Ya ilacı bırakıp tedavisine son vermeli ya da ilaççı kullanmaya devam ederek ilacın yan etkisi olan hareket bozuklukları şikayetlerini yaşamaya devam edecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Akinezi ayrıca kalp gibi diğer organlara gelen zararda da kaynaklanmış olabilir. Bazı hastalarda kalp ameliyatından sonra veya bir kalp hastalığı neticesinde (özellikle kalbin bir kısmının oksijenden yoksun kaldığı ve öldüğü iskemik kalp krizinde) “akinetik septum” olarak bilinen bir durum gelişebilir.

Akinezi NedirUltrason gibi tıbbi görüntüleme çalışmaları ile kalbin bu kısmının hareketsiz kaldığı belirlenebilmektedir. Aynı zamanda kromozomal varyasyonlar nedeniyle “akinezi” ile doğmuş olma veya fetal gelişim sırasında meydana gelen bir sorundan dolayı akinezinin gelişmiş olması da mümkündür.

Vücudundaki herhangi kronik bir hastalık sonucu uzun süre yatağa bağlı kalmak zorunda kalan insanlarda da hareketsizlikten dolayı akinezi gelişebilir. Bu tür hastalarda ayrıca “eklem fleksyonu” da gelişme riski bulunur. Fizik tedavi desteği ile bu tür hastaların az da olsa hareket etmesi sağlanarak akinezi riski azaltılabilir. Hasta bakıcısının kasları germe ve eklemleri çalıştırmaya yoğunlaşması önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kortizon İğnesi
Yüksek Amilaz
Anüste Kaşıntı yada Anal Kaşıntı
Prostattan Korunmak için bunları yapın
Mide Polipleri
Dizde Ödem Oluşması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.