AKNE DELİKLERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Akne çoğu ergenin baş belası ve bu yazıyı okumaya çalıyorsanız büyük olasılık ile akne izleri ile başınız dertte. Akneler kendileri uğraşılmasını sevmezler. Rahatsız edildiklerinde ise intikamlarını sizden acı bir şekilde çıkarırlar. Bunlardan en kötüsü ise, belki de bir ömür boyu yüzünüzde damga gibi taşıyacağınız meteor çukurları. Bu meteor çukurlarına fırsat vermemek için yapılacak olan en iyi 2 şey; onlar ile iyi geçinmek ve aknelere karşı küçüklükten itibaren nasıl bakım yapılacağını öğrenmek. Akne çukurlarının giderilmesinde aşağıda çeşitli seçenekler belirlenmiştir;

Sponsorlu Bağlantılar

REÇETESİZ SATILAN ÜRÜNLER

Cilt çukurlaşmaları için üretilen bu ürünler akne izleri yada genel olarak yara tedavisi için üretilmiş ilaçlardır.  Mederma, Scar Zone ve Glikolik asit içeren ürünler bu tür arasında yer almaktadır. Başka bir seçenek ise “pockmark” adı verilen dolgu maddesidir. Bu dolgu maddesi şişmeye neden olarak deri çukurlarının görünüşünü azaltacaktır. Bu bir tedavi değildir fakat bir kozmetik dolgudur. Bu yüzden kullanımı durdurulduğunda cildiniz eski doğal görünümüne geri dönecektir.

DERMATOLOG TEDAVİLER

Bu ise pahalı bir yoldur. Pahalı olmasının yanındaki bir avantajı uzun süreli olmasıdır. Bu tedavide yara izi görünümünü en aza indirmek için ölü hücrelerin ciltten uzaklaştırılması hedeflenir, yani, bir anlamda cilt yenilenmesi yapılır. Yara dokusu çıkarılır ve çevreleyen doku birleştirilir.

Sponsorlu Bağlantılar

PEKİ, BAŞKA YOL YOK MU?

Akne çukurları, sivilce kabarcıkları enfekte olduğunda (mikrop kaptığında) yada kistik sivilcenin uzun iyileşme süreci nedeni ile meydana gelir. Bu çukurlar kişide benlik kaygısına neden olabilir. Alternatif tedavilerin ve savunucuları ve dermatologlar,  akne çukurlarının görünümünü en aza indirmek için çeşitli yollar geliştirmişlerdir. İşte önlemler; 

**** Güneşten korunun. Güneş, deliklerin görünümünü daha da kötüleştirebilir. Yanı sıra yara iyileşmesini geciktirir. Her gün yüksek SPF değerli güneş kremi ile sivilce deliklerini örtün.

**** Akne delikleri üzerinde bir peeling fırçası kullanın. Bu uygulama cildin ölü hücrelerinden kurtulmasını sağlayarak cilde yenilenme kazandırır. Sadece 2 haftalık bakım sayesinde akne delikleriniz zamanla daha az görünür hale gelecektir.

**** Akne deliklerine ağartma kremi uygulayın. Çoğu kez, akne delikleri çevresindeki cilt daha koyu renklidir. Bu da çukurları daha da belirginleştirir. Beyazlatma kremleri cildinizin geri kalanı ile uyum sağlamasına yarayacaktır ve böylece yavaş yavaş izler hafifleyecektir.

**** Retinoid kremler hakkında dermatolog ile konuşun. Vitamin A içeren retinoid kremler cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Yani eski zarar görmüş hücrelerin yerine daha yenilerinin hızlı bir şekilde gelmesini sağlar.  Düzenli uygulama ile cildiniz kendini daha hızlı bir şekilde tamir edecektir.

**** Mikrodermabrazyon. Akne deliklerinin kapatılmasında etkili bir yöntemdir. Bir mini kum püskürtme cihazı kullanılarak seans sonrası cildinizin pembe ve tahriş olması sağlanmaktadır. Bu uygulama cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlamak için kullanılan deri zımparalama operasyonudur.

**** Lazer tedavisi. Lazer, cilt soyma tedavisidir. Cildin üst katmanları yakılarak uzaklaştırılır, bu sayede aşağı tabakadaki daha genç katman ortaya çıkarılır. Lazer cilt yenileme akne delikleri ve izlerden kurtulmak için en etkili yoldur. Cildiniz lazer tedavileri sonrasında yanmış gibi görünür olacaktır. Birkaç seans gerektirebilir, durumunuza göre seans sayısı artabilir. Pahalı bir tedavidir.

**** Kimyasal peeling. Peeling, soyma demektir. Alanında uzman biri tarafından gerçekleştirilir. Uygulamada akne deliklerine kimyasallar uygulanarak cildin üst katmanları yakılır. Cildinizin iyileşir, yaralar ve delikler daha az fark edilir hale gelir. Kimyasal peeling hafiften derine kadar farklı güçleri mevcuttur. Yara derecesine göre uygun güç tercih edilir. Soymanın gücüne bağlı olarak, cildinizde soyma sonrası, cildiniz hafif pembe olabilir ya da ciddi yanık görünebilir.

ALTERNATİF TERAPİLER NELERDİR?

Limon suyu, elma sirkesi, buz küpleri veya süt gibi çoğu malzeme evinizde bulunmakta ve bunlar sizin için önemli bakım ürünleridir. Limon suyu, elma sirkesi ve süt hafif asit içerirler. Bunları kullanarak cildinizin pul pul dökülmesini sağlayabilir, buz paketlerini de kullanarak cildinizdeki kan akışını artırabilir ve cildinizi iyileşme sürecine teşvik edebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kalp Hastalıkları Nasıl Önlenir?
Yatak Yaraları Nasıl Önlenir? Tedavisi Nasıldır?
Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?
Güzelliğinizi Artırmak İçin 12 Yöntem
Akne İzlerini Kötüleştiren Etkenler
Tıraş (Jilet) Yanıkları Nasıl Giderilir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.