AKNE NEDİR?
Akne dünyanın hemen hemen her ülkesinde çok yaygın bir cilt hastalığıdır. Çoğumuzun bir veya birkaç bölgesinde nokta şeklinde beliren çıkıntılar yada lekeler muhtemelen sivilcedir. Türkiye’de çoğu gencin (her dört gençten 3’ü) baş belası olma yarışında birinci sırayı akne (sivilce) almaktadır. Akneler ergenlik döneminde daha yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat bunun aksine 30’lu ve 40’lı yaşlarda olan insanları da etkileyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Akne nedenleri ve tedavisi ile ilgili birçok düşünce mevcuttur. Örneğin, çikolata ya da yağlı gıdalar tüketmenin akneye neden olduğu inancı bir yanılgıdır. Yüzümüzdeki yada cildimizdeki gözeneklerin veya açıklıkların ölü hücreler ile tıkandığı zaman akne oluşur. Gözenek içindeki deri hücrelerinin aşırı yağ üretmesi, kir ve bakteri ile dolması sonucu komedon olarak bilinen bir tıkaç oluşturur. Bu tıkacın ucu genellikle beyaz bir uca sahiptir. İnflamasyon cildin derinliklerine gidip, bir kist veya nodüle neden olabilir.

Akne olan kişiler genellikle kendilerini damgalanmış ve mahçup hissederler. Ayrıca anksiyete, düşük benlik saygısı ve depresyona neden olabilir.

Öz-bakım uygulamaları, topikal ilaçlar, reçeteli ilaçlar ve cerrahi gibi çeşitli akne tedavileri vardır. Sivilcelerin sıkılması ve kurcalanması bu durumun daha da kötüleşmesine yol açabileceğinden mevcut durumu bozmaya çalışmamalısınız. Akne genellikle kendi kendine çözülebilen bir problemdir.

DİKKAT: Elbette her akne masum olmayabilir. Özellikle sivilcenin tuttuğu bölgede şişme, sıcaklık ve kızarıklık, ateş ve titreme gibi yayılma ve derin enfeksiyon belirtileri gelişirse derhal tıbbi bakım arayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Saçınıza Nasıl Güzel Şekil Verebilirsiniz
Doğru Saç Rengi Nasıl Bulunur
Rimel Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz
Evde Meyvelerden Cilt Maskesi Yapımı
Açık Yaralar Nasıl Çabuk İyileşir?
DOĞAL YOLLARLA CİLT TEMİZLİĞİ
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.