AKNE VULGARİS SİVİLCEAkne Vulgaris Sivilce

#### Bol bol su için (günde en az 6-8 bardak su tüketmeye çalışınız) ve doğal besin içeriği olan bir diyet ile beslenerek cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olun. Bazı insanlarda tüketilen bazı besinlerden dolayı akne oluşabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

#### Kir ve bakterileri yüzünüze bulaştırabildiği için saçlarınızı yüzünüzden uzak tutun. Ellerinizi yüzünüzden uzak tutmaya çalışın. Özellikle sivilceli alanlarla temas ettirmeyiniz. Bunu yapmanız iyileşmesini hızlandırmayacaktır. Yüzünüzü her gece ve her sabah uygun pH dengesine sahip bir temizleyici ile yıkayınız. Tuzlu su kullanabilirsiniz. Ciltte bakterilerin ölmesini sağlar.

#### Sivilce tedavisi için portakal kabuklarının içini de kullanabilirsiniz. Doğrudan yüzünüze sürebilirsiniz. Ayrıca sıcak bal kullanılabilir. Bir pamuk parçası ile baldan bir miktar alıp ilgili bölgeye sürün ve yaklaşık 30 dakika bekletin. Kalıcı kirlerden kurtulmak için yüzünüzü yıkarken bir kez yerine iki kez su kullanın.

#### Sivilceleri yatıştırıcı özelliğinden dolayı buz kullanmanız yarar sağlayabilir. Yastık kılıfınızı temiz tutun ve her 4-5 günde bir yıkayın. Makyajlarınızı temizlemek için bir temizleyiciye ek olarak bir de makyaj çıkarıcı ürün kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

#### Cildiniz nemli iken nemlendirici uygulayınız. Emilimi daha kolay olmaktadır. Özellikle de yüzünüz yağlı ise nemlendirici kullanın. Çünkü vücudumuz kuru cilde tepki olarak daha fazla yağ salgısı üretmektedir.

#### Sivilceleri patlatmayın. Kimyasal yolla sivilcelerden kurtulmak için AHA veya BHA gibi cilt fırçalama ürünlerini kullanın.

#### Diş macunu kullanabilirsiniz. Sivilcelerin boyutunu küçültecek ve kurutacaktır. Ayrıca yüzünüzü daha yumuşak ve tatlı hissetmenizi sağlar. Ancak fazla kullanmaktan ve gözlerinize temas ettirmekten kaçının. Yanısıra bir pamuk parçası ile az alkol alıp yüzünüzdeki sivilcelere sürün. Sivilcelerin boyutunu küçültecektir.

#### Güneş yanıkları sivilceleri kötüleştirdiğinden, güneşli günlerde SPF değeri en az 15 olan geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanın. UVA ve UVB ışınlarından koruyacaktır.Akne Vulgaris Sivilce İçin Önlemler

#### Elleriniz temiz olsa bile yüzünüze dokunmayın. Sivilcelere dokunmanız ve oynamanız daha da kötüleştirecektir. Günde iki defa yüzünüzü yıkayın. Kaliteli bir yüz yıkama ürünü tercih ediniz. özellikle aknelere karşı geliştirilmiş ve nemlendirici özelliği olan ürünler kullanınız. Sivilceleri makyaj ile gizlemeye çalışmanın faydadan çok zararı olacaktır. Makyaj uygulamanız, gözeneklerin tıkanmasına ve sivilcelerin daha belirgin bir hale gelmesine neden olacaktır.

#### Özellikle fiziksel egzersiz ve spor aktivitelerinden sonra oluşan terlemenin erken yıkanması gerekir. Çünkü beklediğinde veya yıkanmadığında gözeneklerin tıkanmasına yol açar. Ayrıca muz kabuklarını da kullanabilirsiniz. Vücudunuz için çok sağlıklıdır ve cildi korumaya yardımcı olur.

#### Muz kabuklarını cildinize doğrudan ovuşturarak sürebilirsiniz. Elma sirkesi kullanabilirsiniz. Hassas bir cilde sahip olsanız bile faydasını görürsünüz. Bir pamuk parçası ile tonik olarak uygulayabilirsiniz. Ancak eğer cildiniz hassas ise su ile karıştırıp kullanınız. Yatmadan önce yüzünüzdeki tüm makyajları çıkardığınızdan emin olun. Makyaj çok kolay kir ve bakteri toplar.

#### Stres azaltın. Stres, hormonları etkileyerek aknelerin oluşmasını tetikler. Stres düzeyinizi belki ölçemezsiniz ama iş ve günlük yaşam içinde sürekli strese neden olan etkenlerle karşılaşmaktayız. Bu da günlük yaşamımız ve iş yaşantımızdan aldığımız verimi düşürebilmektedir. Stresin vücudumuzun genel sağlığı ve cilt sağlığı üzerinde de olumsuz etkileri olmaktadır. Bu nedenle stresi doğru şekilde kontrol altına almayı öğrenmek gerekir.

#### Dengeli bir diyet ile beslenin, yeterince uyuyun ve düzenli egzersiz yapın. Eğer sivilcelerde iyileşme görülmüyor ve görüntüsü sizi rahatsız ediyorsa bir kapatıcı uygulayarak en azından iyileşinceye kadar gizleyebilirsiniz. Saçlarınızın temiz olduğundan emin olun. Saçın yağlanması da sivilceleri kötüleştirebilir.

#### Bir flanel veya ıslak sünger alıp sivilce üzerinde baskı yaratın. Kanamaya neden olmaması için çok sert baskılamayın. Sivilce üzerine diş macunu sürüp bir gece boyunca bekletin. Sivilceden kurtuluncaya kadar bunu her gece uygulayabilirsiniz. İlk olarak ağrı geçecek sonrasında ise sivilce kaybolacaktır.

#### Dermatologlar tarafından önerilen armut yağı içeren temizlik sabunlarını kullanın. Akne tedavisini duş veya banyodan çıktıktan hemen sonra yapınız. Çünkü gözenekler açıktır.

#### Yüzdeki gözeneklerin için her sabah ve her gece yüzünüzü günde iki defa temizleyin. Tıkalı gözeneklerin sivilce üretme ihtimali daha yüksektir. Özellikle de cildiniz yağlı iken yüz temizliğine daha çok dikkat ediniz. Çünkü en çok sivilce üreten cilt türü genellikle yağlı ciltlerdir.

#### Yağlı ciltte karbonat tozu kullanabilirsiniz. Macun haline gelecek Akne Vulgaris Sivilceye Ne İyi Gelirşekilde üzerine su ekleyiniz. Yıkamadan önce yaklaşık 30 dakika bekletin. Ellerinizi yüzünüze temas ettirmeden önce ve sonra her zaman yıkayınız. Yüzünü buzla birlikte Clearasil veya Neutrogena pedleri ile günde iki kez yıkayın. Sivilceleri kesinlikle patlatmayın. Aksi halde bakteriler ve enfeksiyon ciltte daha fazla yere dağılacak ve uzun vadede durumun kötüleşmesine neden olacaktır.

#### Geceleri temizlik sonrası, temiz bir pamuk parçası ile az miktarda elma sirkesi alıp yüzünüze uygulayın. Sivilcelerdeki kızarıklığı giderecektir. Yüzünüzü yıkamak için sülfür açısından zengin bir sabun kullanın.  Ağrıyan hassas akneler için buz kullanabilirsiniz. Ağrıyı uyuşturacak ve kızarıklıktan hızlıca kurtulmanızı sağlayacaktır.

BUNLARA DİKKAT

#### Sivilceleri patlatmanız cildinizde kalıcı izlere neden olabildiği için tavsiye edilmez.

#### Eğer makyaj ile sivilceleri gizlemek istiyorsanız dikkatli olmalısınız. Özellikle nemlendirici içeren makyaj ürünleri yağ ve kiri tutabilir. Hipoalerjenik makyajlar, yağsız makyaj ürünleri ya da ilaçlı makyaj ürünleri faydalı olabilir.

#### Sıcak su buharı ile gözenekleri açabilirsiniz. Ancak buhar uygulamasından sonra gözenekler henüz açıkken cildi temizlemeniz gerekir.

#### Benzoil peroksit ürünlerini kullanırken, daima güneş kremi de sürünüz. Çünkü benzoil peroksit cildin daha hassas olmasına neden olur.

#### Ayrıca benzoil peroksit ürünlerinin ağartıcı özelliğinden dolayı saçınız ve giysilerinize temas etmemesine de dikkat ediniz.

#### Benzoil peroksit çözeltileri cildin ilk tabakasının alt kısmının kurumasına neden olur. Bu içeriğe sahip bir ürün sivilcelerden kurtulmanızı sağlar. Ancak neden olduğu kuruluk ciltte kaşıntı ve tahrişe de yol açabilir. Sivilceler geçtikten sonra cildiniz aşırı kurursa, Dove gibi nazik yüz losyonlarını kullanabilirsiniz.

#### Günde iki defa cildinizi temizlemeli, nemlendirmeli ve mümkünse fırçalama-keseleme yapmalısınız. Gerekirse cilt tipinize göre hangi sabun ve losyonları kullanmanız gerektiğiniz öğrenmek için bir cildiye uzmanına danışın veya kendiniz deneme yanılma yolu ile bulun.

#### Benzoil peroksit’in %2.5,%5 ve %10 oranlarındaki temizleyici ve kremleri mevcuttur. Bazı insanlarda %10’luk olanı çok güçlüdür ve cildi tahriş eder. Bazıları içinse diğerleri yeterince etkili gelmez. En iyisi %5 ile başlamanız, daha sonra %10’a geçiş yapmanızdır. Eğer cildinizde kuruma ve tahriş oluyorsa %2,5’a düşürebilirsiniz.

#### Asla yüzünüzde makyaj ile uyumayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  simdiye kadar çikolata we yaglı yıyeceklerın sivilce yaptıına ınanırdım…megersem yapmıyormus…o zaman çikolataya devammm:)

  Sağlık

  bugüne kadar çok sivilce ilacı kullandaım.hala da kullanıyorum… :( beni çok seviyo bu sivilceler ya peşimi bırakmıyolaar :))

  Sağlık

  2009 yılındayız bence hala bı ılacı bulunmadı 9 senedır bende gecmıyo gıtmedıgım cıldıye doktoru kalmadı sanırım akne vulgarıs mış psıkolojınızı saglam tutun uzulmekle daha kotu oluyo emın olun bye

  Sağlık

  zıkım olsu nasıl bu kadar soğuk oluyosunuz ben cildiracam bu akneler yüzünden lanet olsun

  Sağlık

  sıkıntı yapmassan geçiyo bide yüzünü 2 . 3 defa yıkayın walla günde

  Sağlık

  kesinlikle temizlik çok önemli ımex die bi sabun kullandım çok iyi geldi,tavsiye ederim.

  Sağlık

  11ay roaccutane kullandm 2 ay ara verip kremlere basladm ama hala tam geçmiş değil sivilce gibi değiller doktor rahatlatmk içn açtı içni ama iltihap yokmş sert doku varmış yüzüme ve kalçadan kortizonda yaptılar, bu süre içnde baya kilo verdm ve yüzümde sarkmayla mimk çizgiside olustu hafif, geçmekte bilmiolar psikoloji falan yk artık.. ergenlk svilceleri olanlar şükretsinler hallerine…

  Sağlık

  benımde ergenliğimde başladı 35 yaşındayım hala devam ediyor kullanmadığım ilaç kalmadı artık yaşlanana kadar çekicemi düşünmeye başladım :(

  Sağlık

  arkadaslar bende 10 ay ılac kullandım daha sonra kış sezonunda krem kullandım fakat bu sıvılcelerden kurtulmak mumkun degıl.ozellıkle yaz donemınde dahada belırgınlesıyorlar.sıkıldım artık bu sıvılce ılletınden.onerebılecegınız bı temızlık urunu varmı yardımcı olursanız sevınırım.

  Sivilce

  41 yaşındayım halen çıkıyor ne zkim bişeyse çok lazımlar sanki İnsanın burnunun içinde sivilce mi çıkar 🙁

  Sivilce tamamen sizin metabolizmanızla(yıkım ve yapım olayları) alaklıdır. Cilt yapısı, cilt gözenekleri ve karaciğer gibi organların durumu sivilcelerin en önemli nedenidir. Yaşınızla çok alakalı değildir.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Boyun Kireçlenmesi
Yara İzi
Balgam Tedavisi
Boğaz Ağrısı
Kalça Ağrısının Nedenleri Nelerdir?
At Gribi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.