AKNE

Akne saç köklerinin yağ ve ölü deri hücreleri ile tıkanmış hale gelmesiyle oluşan bir cilt hastalığıdır. Akne en sık yüz, boyun, göğüs, sırt ve omuz üzerinde görünür. Akne üzücü rahatsız edici ve kalıcı olabilir.

Şiddetine bağlı olarak, akne duygusal sıkıntıya neden olabilir ve deride yaraların oluşmasına da yol açar. Akne ile ilgili olumlu olan durum, etkili tedavilerin mevcut olmasıdır. Erken tedavi başlatılırsa kalıcı fiziksel ve duygusal hasar daha düşük risk oluşturur.

Sponsorlu Bağlantılar

BELİRTİLERİ

Akne genellikle cildinizde büyük sayıdaki fonksiyonel yağ bezlerinin bulunduğu alanlarda yüz, boyun, göğüs, sırt ve omuz üzerinde görünür. Akne aşağıdaki şekillerde olabilir:

Noniflamatuar lezyonlar

Saç köklerinin açıklıkları bazen yağ salgısı, ölü deri hücreleri ve bakteriler ile tıkanması  ve dışarı ile temasının engellenmesiyle oluşurlar.

İnflamatuar lezyonlar
Küçük kabarcıklar saç köklerinindeki iltihap veya enfeksiyon sinyalleridir. Kabarcıklar kırmızı ve hassas olabilir. Sivilcelerin ucunda beyaz irin ile kırmızı, hassas tümsekler vardır. Bezecikler deri yüzeyinin altında, büyük, düz, ağrılı yerlerde vardır. Saç köklerinin derinliklerinde salgıların birikmesi sonucu oluşurlar. Kistler cilt yüzeyinin altında ağrılı, irin dolu şişliklerdir. Bunların enfeksiyonları yara izlerine neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ne zaman bir doktora görünmeli?

Akne genellikle ciddi bir rahatsızlık değildir. Ama yara izi ya da cildin zarar görmesini önlemek için kalıcı sivilce veya iltihaplı kistler için bir dermatologa başvurarak tıbbi tedavi almak isteyebilirsiniz. Eğer akne izleri sosyal ilişkiler veya benlik saygısını etkileyecekse, siz de izleri azaltmak yada akneleri kontrol altına almak için bir dermatologa başvurabilirsiniz.

NEDENLERİ

Üç ana faktör akne oluşumuna sebep olur;

  1.     Aşırı yağ üretimi,
  2.     Cildinizin saç foliküllerinin tahrişi sonucu ölü cilt hücrelerinde düzensiz dökülme,
  3.     Bakteri birikmesi.

Saç folikülleri, yağ ve ölü deri hücreleri ile tıkalı olunca akne oluşur. Saç folikülleri yağ bezleri ile bağlıdır. Bu bezler saç ve cilti yağlamak için “sebum” olarak bilinen yağlı bir madde salgılarlar. Sebum normalde cildinizin yüzeyine saç köklerinin açıklıklardan saç milleri boyunca yukarı hareket eder ve sonra dışarı çıkar. Vücudunuzun sebum ve ölü deri hücrelerini aşırı miktarda üretmesi sonucu, bu ikili saç köklerinde birikebilir. Oluşan bu yumuşak eklentili ortamda bakteriler üreyebilmeleri için uygun bir ortam oluşmuş olur.

AKNEYİ KÖTÜLEŞTİREN FAKTÖRLER

Aşağıda belirtilen faktörler akneyi tetikleyebilir veya aknenin var olan durumunu daha da kötüleştirebilir:

1- Hormonlar: Androjenler hormonları ergenlik döneminde kız ve erkeklerde artış gösteren bir hormondur ve yağ bezlerinin daha fazla sebum üretmelerine neden olurlar. Gebelik ve oral kontraseptif kullanımı ile ilgili diğer hormonal değişiklikler de sebum üretimini etkileyebilir.
2- Bazı ilaçlar: Kortikosteroidler, androjen veya lityum içeren ilaçların akneye neden olduğu bilinmektedir.
3- Diyet: Çalışmalar süt ürünleri ve karbonhidrat bakımından zengin gıdalar dahil olmak üzere bazı diyet ürünlerinin akneleri tetikleyici rol üstlendiklerini göstermektedir. Kan şekerini yükselten ekmek, simit ve cips gibi gıdalar da bu guruba dahildir.

Akne mitleri:

Bazı insanların düşündüğünün aksine, aşağıda yazılan faktörlerin akne üzerinde çok az etkisi vardır:

a. Yağlı gıdalar ve çikolata: Bu ürünlerin akne gelişiminde etkisinin çok az olduğu kanıtlanmıştır.
b. Kirli deri:  Akne oluşumuna kirli deri neden değildir. Aslında, çok sert cilt fırçalama, sert sabunlar veya kimyasallarla temizlik yapma, cildin tahrişine ve aknenin daha kötü olmasına sebep olabilir. Saç diplerindeki aşırı yağı ve ölü cilt hücrelerini ortadan kaldırmak için ciltte basit temizlik yapılması yeterlidir.

KİMLER AKNE RİSKİ TAŞIYOR?

Vücudunuzdaki hormonal değişiklikler akneleri kışkırtabilir veya kötüleştirebilir. Bu tür değişiklikler şu kişilerde ve durumlarda sık görülür:

    1- Gençler,
    2- Kadınlar ve kızlarda adet dönemlerinden iki ile yedi gün önce,
    3- Hamile kadınlar,
    4- Kortikosteroidler içeren androjenler veya lityum içeren bazı diğer ilaçları kullanan kişilerde akne oluşma      riski daha fazladır.

Diğer risk faktörleri şunlardır:

  • Yağlı veya yağlı maddeler içeren belirli kozmetiklerin doğrudan cilde teması ve uygulanması,
  • Akneli bir aile öyküsü (ailede sivilce varsa, sizde de sivilce oluşması olasıdır).
  • Normal telefon veya cep telefonları, kasklar, sıkı yakalar ve sırt çantası gibi çeşitli nesnelerin cildinizde neden olduğu sürtünme veya basınç,
  • Stres sivilceye neden olmaz, ama cildinizde zaten sivilce varsa, stresli durumunuz akneleri daha da kötü hale getirebilir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Akne tedavisi, yağ üretimini azaltarak cildin hücre yenilenmesini hızlandırarak, bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele ederek, inflamasyonu azaltarak veya bu dördünü birlikte yaparak çalışır. Çoğu reçeteli akne tedavisinde dört ile sekiz hafta içinde sonuçları görmek mümkün olmayabilir ve daha iyiye gittiğini görmeden önce cildinizde kötü sonuçlar alabilirsiniz.

Doktorunuz veya dermatologunuz cildiniz için direk cilde uygulanan (topikal ilaç) tavsiye edebilir veya ağızdan alınan (oral ilaçlar) önerebilir. Akne için oral yoldan alınan reçeteli ilaçlar gebelik sırasında özellikle ilk üç aylık dönemde kullanılmamalıdır.

Akne tedavisi türleri şunlardır:

1- Topikal tedaviler: Akne losyonları yağı kurutabilir, bakterileri öldürür ve ölü deri hücrelerinin dökülmesini sağlar. Topikal losyonlar genellikle hafiftir ve benzoil peroksit, sülfür, rezorsinol, salisilik asit veya aktif madde olarak kükürt içerir. Bu ürünler çok hafif akne türleri için yararlı olabilir. Cilt tahrişi, kuruluk ve pullanma gibi yan etkilere neden olabilir ki genellikle tedavinin ilk ayından sonra geliştirmektedir bu yan etkiler.

Topikal tedaviler reçete ile alınabilir. Sivilce topikal tedavilere yanıt vermezse, güçlü bir losyon reçetesi almak için doktorunuza veya dermatolog görünmeyi düşünebilirsiniz. Tretinoin, adapalen  ve tazaroten gibi etken maddeli ilaçlar hücre yenilenmesini teşvik ederek ve saç köklerinin tıkanması engellemeye çalışarak, A vitamini türeten topikal reçeteli ürün örnekleridir. Bir dizi de Topikal antibiyotik mevcuttur. Onlar da derideki bakteri fazlalıklarını öldürerek etkinliklerini gösterirler.

Genellikle, bu tür topikal ürünlerin bir kombinasyonu ile en iyi sonuçları elde etmek mümkündür. Benzoil peroksit ve antibiyotik kombinasyonu ilaçlar bir dizi benzoil peroksit ve klindamisin farklı doz kombinasyonları ve benzoil peroksit ve eritromisin de dahil olmak üzere mevcuttur. Dapson jel inflamatuvar akne tedavisinde özellikle etkili yeni bir akne tedavi yöntemidir. Akne için reçete edilmiş topikal tedaviler ciltte batma, yanma, kızarıklık ya da soyulma gibi yan etkilere neden olabilir. Doktorunuz, giderek artan dozda ilaç kullanılan kısa bir uygulamadan sonra ilaç azaltarak veya başka bir ilaca geçiş yaparak, bu yan etkileri en aza indirmek için gerekli adımları tavsiye edebilir.

2- Antibiyotikler: Şiddetli ve orta dereceli akneler için, bakterileri azaltmak ve iltihaplarla mücadele için oral antibiyotik reçeteli bir tedavi süreci gerekebilir. Oral antibiyotikler tedavide ilk kullanımdan itibaren aknelerde antibiyotik direnci, aknesi olan kişilerde önemli ölçüde artmıştır. Bu nedenle, doktorunuz büyük olasılıkla ilaçların yardımcı olup olmadığını anlamak için genellikle üç-dört ay beklemek gerektiğini açıklar. Çoğu durumda, topikal ilaçlar ve oral antibiyotikleri birlikte kullanmak gerekir. Çalışmalarda oral antibiyotik ile birlikte topikal benzoil peroksit kullanılarak antibiyotiklerin direnç geliştirme riski azaltılabilir bulunmuştur. Antibiyotikler mide ağrısı, baş dönmesi ya da deride renk değişikliği gibi yan etkilere neden olabilir. Bu ilaçlar ayrıca cildinizin güneşe duyarlılığı artırmakta ve oral kontraseptiflerin etkinliğini azaltabilmektedir.

3- İzotretinoin:Derin kistler için antibiyotik yeterli olmayabilir. İzotretinoin etken maddesi kistik akne veya diğer tedavilere cevap vermeyen akne izi için güçlü bir ilaçtır. Bu ilaç aknelerin en ciddi formları için ayrılmıştır. Bu çok etkili ilacın alınması kişilerde ciddi yan etkilere sebep olması nedeniyle bir dermatolog tarafından yakından izlenmesi gerekir. İzotretinoin ciddi doğum kusurları ile ilişkili olduğu için hamile kadınlar tarafından güvenle kullanılamaz. Tedavi sırasında veya tedavi sonuçlandırılmasından sonraki birkaç hafta içinde hamile olabilme ihtimali olan kadınlar tarafından alınamaz. Aslında, ilaç üreme çağındaki kadınlarda ciddi potansiyel yan etkileri taşıdığı için bir reçete almak için Gıda ve İlaç İdaresi onaylı izleme programına katılmak gerekir.

İzotretinoin gözde, ağızda, dudakta ve burunda kuruluk, yanı sıra deride kaşıntı, burun kanamaları, kas ağrıları, güneşe karşı hassasiyet ve gece zayıf görme gibi sık yan etkilere neden olur. İlaç aynı zamanda kanda trigliserid ve kolesterol düzeyini artırabilir ve karaciğer enzim düzeylerini artabilir.

Buna ek olarak, izotretinoin depresyon ve intihar riski ile bağlantılı olabilir. Bu ilişki ispat edilmemiş olmasına rağmen, doktorlar izotretinoin tedavisi alan kişilerde bu işaretler açısından uyanık kalınmasını önerirler. Eğer bu ilacı alırken alışılmadık bir şekilde kendinizi üzgün hissederseniz veya başa çıkmada başarısızlık hissederseniz, derhal doktorunuza bildiriniz.

4- Oral kontraseptifler: Norgestimat ve etinil östradiol kombinasyonu içeren oral kontraseptifler, kadınlarda akne artırabilir. Oral kontraseptifler Baş ağrısı, göğüslerde hassasiyet, bulantı ve depresyon gibi doktoronuzla görüşmenizi gerektirecek diğer yan etkilere neden olabilir. En ciddi potansiyel komplikasyonu kalp hastalığı, yüksek kan basıncı ve kan pıhtıları riskinde hafif bir artış olduğudur.

5- Lazer ve ışık tedavisi: Lazer ve ışık tabanlı tedaviler cildin yüzeyine zarar vermeden cildin daha derin katmanlarına ulaşır. Lazer tedavisi yağ bezlerinin daha az yağ üretmesi için kullanılmaktadır. Işık tedavisi akne iltihabına neden olan bakterileri hedef almaktadır. Bu tedaviler ayrıca cildin dokusunu geliştirmek ve izlerin görünümünü azaltmak için de uygulanabilir. Daha fazla araştırma akne tedavisinde ışık ve lazer tedavilerinin en etkin kullanımını anlamak için gereklidir ve uzmanlar şu anda sadece sivilce ilaçlarına tahammül edemez insanlara tek başına tedavi olarak bu yaklaşımı öneriyor. Bu tedaviler rahatsız edebilir ve şiddetli bir güneş yanığı gibi geçici cilt sorunlarına neden olabilir.

6- Estetik işlemler: Kimyasal deri soyma işlemi aknelerin kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir. Bu kozmetik prosedürler – geleneksel ince çizgileri, güneş hasarı ve yüzdeki küçük izlerin görünümünü azaltmak için kullanılır olmuştur – diğer akne tedavisi ile birlikte kullanıldığında en etkili olanlardır. Bunlar geçici, şiddetli kızarıklık, soyulma ve kabarma ve cildin uzun süreli renk değişimine neden olabilir.

Akne izlerinin tedavisi

Doktorlar aknelerin bıraktığı izleri azaltmak için bazı mümkün prosedürleri kullanabilmektedirler. Bunların arasında dolgu maddeleri, dermabrazyon, yoğun ışık tedavisi ve lazer cilt soyma işlemleri vardır.

Yumuşak doku dolgu maddeleri. Deri altına bazı maddeler enjekte edilerek ve cilt doldurma yaparak akne izleri daha az fark edilir hale getirilir ve cilt daha gergin olur. Bu şekilde sivilce ve yara izi tedavisi sonuçları geçicidir. Bu nedenle, enjeksiyonları periyodik olarak tekrarlamak gerekiyor.

Kimyasal peeling: Yüksek potensiyelli asit cildin üst tabakasını kaldırmak ve derin izleri en aza indirmek için cilde uygulanır. Bazı güçlü peeling deri içine daha derine ulaşır.

Dermabrazyon: Bu yöntem genellikle daha şiddetli, yaralar için ayrılmıştır. Dermabrazyon yönteminde hızla dönen tel fırça ile cildin üst tabakası alınır. Bu şekilde yüzey izleri tamamen kaldırılmış olabilir ve daha derin akne izleri daha az dikkat çekici hale dönüşür. Dermabrazyon koyu cilde sahip insanlar için pigmentasyon değişikliklerine neden olabilir.

Mikrodermabrazyon. Bu yeni sivilce izi tedavisi cilde kristalleri üfleyen bir el cihazı içerir. Bu kristaller cildi hafifçe aşındırarak bir nevi cilalama yaparlar. Sonra, bir vakum tüp kristalleri ve deri hücrelerini ortadan kaldırır. Sadece yüzey hücreleri kaldırıldığı için, cilt zarar görmez. Ancak, ince akne izleri birkaç seans sonra da hala fark edilebilir.

Lazer, ışık kaynağı ve radyofrekans uygulamaları. Lazer cilt soyma, lazer ışını cildin dış tabakasını (epidermis) yok ederek altta yatan deriyi (dermis) ısıtır ve sonra yeni deri oluşur. Az yoğun lazerler (nonablatif lazerler), atımlı ışık kaynakları ve radyofrekans cihazları epidermise zarar vermezler. Bu tedaviler dermisi ısıtarak ve yeni cilt oluşmasına neden olurlar. Çeşitli tedaviler sonrasında akne izleri daha az fark edilebilir ve görünebilir. Bu kısa derlenme süreleri anlamına gelir, ancak tedavi genellikle daha sık tekrarlandığında sonuçlar daha ince olmaktadır.

Cilt cerrahisi: Akne izleri üzerinden kesilirler. Dikişler veya deri grefti yara izlerini onarır.

AKNE OLUŞUMUNU ÖNLEMEK İÇİN YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLER VE EVDE YAPABİLECEĞİNİZ İLAÇLAR

İyi bir temel cilt bakımı ve aşağıdaki öz-bakım teknikleri ile çoğu akne sorununu kontrol edebilir ve akneleri önleyebilirsiniz.

Yumuşak bir temizleyici ile sorunlu alanları yıkayın. Yüz fırçaları, yüz sıkılaştırıcıları ve maske gibi ürünler genellikle tavsiye edilmez, çünkü bu ürünler akneyi kötüleştirebilir ve cildi tahriş edebilir bir eğilim gösterirler. Aşırı yıkama ve ovma cildi tahriş edebilir. Eğer saç çizginiz etrafında akne gelişimi varsa saçlarınızı sık sık şampuan ile yıkayınız.
Fazla yağı kurutmak için peeling (deri soyma) ve akne losyonunu deneyebilirsiniz. Aktif madde olarak, benzoil peroksit veya salisilik asit içeren ürünleri de kullanabilirsiniz.
Tahriş edici ürünlerden kaçının. Yağlı veya kayganlık yaratan kozmetik ürünlerinden, (güneş kremleri, saç şekillendirme ürünleri veya akne kapatıcılar gibi) kaçınmalısınız. “Su bazlı” etiketli ürünleri kullanın. Bazı insanlar için, güneş akneyi kötüleştirir. Ayrıca, bazı akne ilaçları güneş ışınlarına karşı cildinizi daha hassas hale getirir. İlacınızı bunlardan biri olup olmadığını görmek için doktorunuza danışın ve eğer öyleyse, güneş ışınlarından mümkün olduğunca uzak durun ve eğer güneşe çıkmak zorunda kalırsanız, gözenekleri tıkamayan güneş kremlerini kullanınız.
Yüzüne dokunan şeylere dikkat ediniz. Saçınızı temiz olarak ve yüzünüzden uzak tutunuz. Ayrıca yüzünüzde nesneleri uzak tutmaya çalışınız (örneğin telefonu yüzünüze yapıştırarak dinlenmekten kaçının). Sıkı giysiler ve özellikle şapkalar da terleme yapacağı için, bir sorun teşkil edebilir. Çünkü ter, kir ve yağlarlar aknelere katkıda bulunabilir.
Akneleri sıkmayın. İltihap toplamış akneleri sıkma enfeksiyonlara ya da yara izlerine neden olabilir. 
ALTERNATİF TIP ÇÖZÜMLERİ

Bazı çalışmalar aşağıdaki takviyelerin alınarak akne tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir:

Çay ağacı yağı: Yüzde 5’lik çay ağacı yağı içeren Jeller Yüzde 5 benzoil peroksit içeren losyonlar gibi etkili olabilir ayrıca çay yağı daha yavaş da çalışabilir. Çay ağacı yağı kontakt dermatit olarak bilinen bir cilt reaksiyonuna neden olabilir. Çay ağacı yağı içeren topikal ürünlerin genç erkeklerin memelerinde gelişime neden olabildiğine dair bazı endişeler de vardır. Sizde “Rosacea aknesi” varsa çay ağacı yağını kullanmayınız çünkü bu belirtilerin daha da kötüleşmesine sebep olabilir.
Alfa hidroksil asitler. Bu doğal asitler – turunçgiller, şeker kamışı, elma ve üzüm gibi besinlerde bulunur – topikal olarak uygulandığında ölü cilt hücrelerinin kaldırılmasına ve gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Alfa hidroksil asitleri akne izlerinin görünümünü de artırabilir. Alfa hidroksil asitler için istenmeyen reaksiyonlar; kızarıklık, hafif batma ve cilt tahrişleridir.
Azelaik asit. Bu doğal asit bütün tahıllar ve hayvansal ürünlerde bulunur ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bir tane yüzde 20lik azelaik asit kremi yüzde 5 benzoil peroksit ve ağızdan alınan tetrasiklin gibi birçok diğer geleneksel akne tedavisinde kullanılan ilaçlarla aynı etkiyi göstermektedir.
Çinko takviyeleri. Mineral çinko takviyeleri yara iyileşmesinde etkin rol oynar ve akne iltihaplarının azaltılmasına yardımcı olur. Çinko takviyesini gıdalarla birlikte almak ağzınızda kötü tat oluşturma gibi yan etkileri azaltabilir. Çinko takviyesine losyon ya da krem de eklenerek akne döküntüleri azaltılabilir.
Bira mayası. CBS 5926 denilen spesifik bira mayası, sivilcelerde azalmaya yardımcı olmaktadır. Ancak bira mayasına duyarlı kişilerde migrene ve bağırsak rahatsızlıklarına neden olabilir.

Her zaman bir doğal ilaç denemeden önce doktorunuzla konuşun. Diyet takviyeleri yan etkilere neden olabilir ve bazı ilaçların güvenliğini ve etkinliğini değiştirebilir.
AKNE NASIL ÖNLENİR?

Sivilceleriniz bittiğinde ya da iyileşme gösterdiğinde yeni sivilcelerin oluşmaması ve baskılamanın devam etmesi için tedavinize devam etmeniz gerekebilir. Bazı durumlarda, akne eğilimli alanlarda topikal bir ilaç kullanmak gerekebilir, oral kontraseptif ilaçlar alarak devam etmeli veya cildinizi temiz tutmak için sürekli ışık terapisi seanslarına katılmalısınız.

Ayrıca, öz bakım önlemleri ile de yeni akne oluşumlarını engelleyebilirsiniz (Örneğin; yumuşak bir temizleyici ile cildinizi yıkayarak ve problemli alanlara dokunmaktan kaçınarak.)

Diğer sivilce önleme ipuçları şunlardır:

Günde sadece iki kez akne eğilimli alanları yıkayınız. Yıkama aşırı yağları ve ölü cilt hücrelerini temizler. Ama çok fazla yıkama cildi tahriş edebilir. Yumuşak bir temizleyici ile alanları yıkayın ve yağsız, su bazlı cilt bakım ürünleri kullanın.
 Aşırı yağlı alanları kurutmaya yardımcı olmak için bir akne kremi veya jeli kullanın. Aktif madde olarak, benzoil peroksit veya salisilik asit içeren ürünlerde kullanabilirsiniz.
 Ağır makyaj yapmaktan kaçının. Pudralı ürünleri daha az rahatsız edici oldukları için krem ürünlerinden daha çok tercih edin.
Yatmadan önce makyajlarınızı çıkarınız. Cildinizdeki kozmetik ile uyku moduna geçilmesi saç köklerinin (gözeneklerin) minik açıklıklarını tıkayabilir. Ayrıca, eski makyaj malzemelerini atınız ve sabunlu su ile düzenli olarak kozmetik fırçalarını temizlediğinizden emin olunuz.
Rahat kıyafetler giyin. Sıkı kıyafetler tahriş edebilir. Ayrıca, mümkün olduğunca, cildinize karşı sürtünmeyi önlemek için dar kayışlar, sırt çantaları, kask ya da spor malzemelerinden kaçının.
Yorucu işten ve egzersiz yaptıktan sonra duş alınız. Cildinizdeki yağ, ter ve kirlerden dolayı bakterilere yakalanabilirsiniz.

Cilt Lekelerine Son
Genellikle ergenlik sivilce izleri ve güneşten kaynaklanan lekeler cildimizde ,en olmadık yerde bize kendini göstererek canımızı sıkıyor. Bunları kapatmak üzere sürülen bir çok kozmetik ürünü var şüphesiz…Bu ürünlerle geçici görüntüler elde etmek her zaman mümkün. Peki nedir bu lekeler,nasıl bu şekle dönüşür?
CİLT YAPISI
Güneş ışınlarının etkisi ile oluşan pigment artışı ciltte geniş leke görüntüleri oluşturur. Ayrıca sivilce izleri,hamilelik,aşırı antibiyotik kullanma,yanlış kozmetik ürünleri gibi sebepler ciltte lekelerin oluşmasına neden olmaktadır.
Bitkisel ürünlerle ise lekeler, çeşitli yöntemlerle bir süre içersinde kalıcı sonuçlara ulaşıyor. Aynı zamanda bu bitkisel ürünler uygulanırken ciltte herhangi bir tahriş veya kızarıklık yapmaması avantajdır.3 ay düzenli uygulanan bitkisel peelinglerle ciltte yeniden yapılanma ve lekelerin büyük ölçüde açıldığı gözlemlenir. Kimi lekeler ,sivilce izleri ve benzeri tarzındaki sorunların halledilmesi için üst derinin bir tabaka temizlenmesi zorunludur. Peeling adını verdiğimiz cilt soyma işlemini bitkilerle uygularken kesinlikle cilde aşırı bir uygulama yapılmamalıdır. Cilt yapısına uygun bitkisel kürlerle bu işlem uygulanmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yüz Cildimi Nasıl Yenileyebilirim?
Tırnak Soyulması
Cilt Gözenekleri Nasıl Sıkılaşır
PÜRÜZSÜZ BACAKLAR İÇİN 4 ADIM
proplyparaben
Makyajda Rimel Kullanımı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.