SİVİLCE / AKNE İZLERİNDEN NASIL KURTULABİLİRİM? ÇÖZÜM?

Sivilce ile mücadele yeterince zor değildir. Sivilce çukurları ve hiperpigmentasyon süreçleri ergenliğin izlerini uzun süre yüzünüzde taşımanıza yardımcı olabilir. Ama, bu konuda eliniz kolunuz bağlı değil. Büyük güvensizlik kaynağı oluşturan bu deliklere karşı mücadele etmek, kurtulmak ve kendinize olan güveninizi geri kazanmak için mümkün.

Yapmanız gereken kararlılığı korumak ve sizin için uygun olan seçeneği belirlemek. Bu izlerin giderilmesinde basit kremlerden invaziv cerrahiye kadar değişen çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki talimatlara göz atın;

Sponsorlu Bağlantılar

METOT 1: SKARLARI GİDERMEK

A- İZİN TÜRÜNÜ BELİRLEYİN

Akne izleri dört gruba ayrılır. Doğru iz için, doğru seçim tedaviyi kolaylaştırır.

*** Icepick izleri aknenin geride bıraktığı en yaygın izlerdir. Bunlar yüzeyde nispeten dar olan derin çukurlar ile karakterize edilmektedir.

*** Boxcar izleri öncelikle şakak veya yanaklarda oluşur ve suçiçeği izlerini andıran derin, köşeli kenarları bulunmaktadır.

*** Rolling izleri deriye dalga gibi bir görünüm verir. Sığ başlar ve derine gitmek sivrilen kenarları vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

*** Keloid ( ya da hipertrofik) izleri ise kalın ve cilt seviyesinden yüksekte olan izlerdir. Bu izler yara kaynağını onarmak için cildin o bölüme daha fazla kolajen göndermesi sonucu yükselme meydana gelmiştir.

AKNE DELİKLERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

B- ATROFİK İZLER İÇİN TOPİKAL TEDAVİLER DENEYİN.

Atrofik skar (keloid veya kabarık yara olmayan iz) kolajen üretimini artırmak için tasarlanmış olan topikal tedavilere iyi cevap verebilir. İçeriğinde aşağıdaki bileşikler olan ürünleri kullanabilirsiniz;

*** Retinoik asit veya vitamin A. Gebelik konusunda dikkatli olunması gereken ürünlerdir. Doğum kusurlarına neden olabilir.

*** Alfa – hidroksi asit (ya da AHA) olan glikolik asit. Bu tür ilaçlar kullanacaksanız güneş ışığından korunmalısınız. Glikolik asit gebelik için güvenlidir.

*** C vitamini veya askorbik asit. Reçetesiz satılan birçok üründe aktif bileşen olarak C vitamini kullanılır. Ayrıca gebelik için güvenlidir.

C- ATROFİK İZLER İÇİN MİKRODERMABRASYON

Mikrodermabrazyon yara izinin çevre dokular ile düzleşmesini sağlar. Metal kum gönderici bir aracın kullanıldığı yöntemde çukurlar ve gölgeler daha belirgin hale getirilecektir. Eskiden biraz acılı bir prosedür olarak uygulanan yöntem, günümüzde daha acısız ve kansız bir şekilde ince kristal taneleri ile cilt yüzeyini pul pul alıp, cilt yenilenmesini sağlamaktadır.

*** Daha yeterli bilgi için bu prosedürü yaptıran birisi ile görüşün.

*** Derin izler için mikrodermabrasyon yaptırmanın sizin için ne kadar uygun olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışın.

*** İyileşme süresine hazır olun. Tedavi sonrası deriniz daha hassas ve kırmızı olacaktır. Birkaç hafta güneşten uzak durmalısınız.

D- KİMYASAL PEELİNG

Bu uygulama cildin üst tabakasının kaldırılmasını amaçlar. Bu nedenle pigmentasyon veya yara izi olmadan yenilenme süreci başlar. Alanında uzman biri tarafından uygulanması gereken işlem çok acı verici değildir.  Hafif bir karıncalanma veya yanma hissi olabilir.

*** Ne tür bir peeling yaptırabileceğiniz konusunda doktorunuz ile konuşun. Farklı cilt sorunları yada derinliğine göre uygulanabilecek çeşitli türleri bulunmaktadır.

*** İşlemden sonra deriniz aşırı hassas olacaktır. Bu nedenle güneşten uzak durun ve güneş kremi kullanın.

JİLET İZİ NASIL GİDERİLİR?

E- LAZER TEDAVİSİ

Tedaviler arasında belki de en iyisi olan bu yöntem atrofik ve keloid yara izlerinin tedavisinde mükemmel sonuçlar vermektedir.

*** Atrofik akne izleri için lazer cilt soyma işlemi mikrodermabrazyon gibi çukurlaşma ve gölgelerin görünümünü azaltmayı hedeflemektedir.

*** Keloid izleri için darbeli lazer tedavisi apoptoza ( veya tek tek hücre ölümü ) neden olur ve izlerin giderilmesini sağlar.

F- DOLGULAR

Bazen derin akne izlerinin giderilmesinde sadece cilt soyma etkili olmayabilir. Yardımcı uygulama olarak doktorunuza danışarak kullanabileceğiniz enjekte edilebilir dolgular bulunmaktadır. Dolgular çukur izlerin yükselmesini sağlayarak onları daha az dikkat çekici kılar.

Dolgu zamanla vücut tarafından emilebilir, bu nedenle her 4-6 aylık süreçte tekrar enjeksiyon yapılması gerekmektedir.

F- HERŞEY BAŞARISIZSA, CERRAHİ…

Bir tek skar içeren cildin küçük alanının alınması ile yapılan en son çaredir. Küçük izleri için, muhtemelen kesi bölgesinden küçük bir dikiş ile iş halledilir. Fakat büyük skarlar için ise vücudunuzun başka bir yerinden bir deri grefti gerekebilir.

METOT 2: CİLDİNİZ İÇİN BAKIM

A- GÜNEŞTEN KORUNUN

Güneşin zararlı ışınları cildinize zarar verir ve güneş ışığı hiperpigmentasyona neden olabilir, daha da kötüleştirebilir.

*** Bu nedenle, yüzünüzde 30 veya daha yüksek bir SPF kullanın. Sadece bu değil aynı zamanda güneş lekeleri, ince çizgiler ve kırışıklıklara da yol açabilir.

*** Uzun süre boyunca güneşte çalışacaksanız uzun kollu giysi ve geniş kenarlı şapka kullanınız.

B- CİLDİNİZE NAZİK DAVRANIN

*** Akne izleriniz yada hiperpigmentasyonunuz varsa cildiniz için sert, çok sayıda krem, aşındırıcı ürünler ve kremler kullanarak aşırı yüklenmemelisiniz. Bu davranış genellikle cildi daha kötü hale getirir.

*** Cilt tipinize uygun yumuşak ürünler kullanın. Cildinizi tahriş edebilen parfümlü ve renkli ürünlerden kaçının.

*** Yüz temizliğinde çok sıcak su ve tahriş edici bezler yada araçlar kullanmayın.

PÜRÜZSÜZ BACAKLARA SAHİP OLMANIN YOLLARI NELERDİR?

C- EKSFOLİASYON

Bu uygulama ölü cilt hücrelerini soyup uzaklaştıracak, akne izleri ve hiperpigmentasyon belirtilerini azaltacaktır. Düzenli olarak yapacağınız bu işlem görünümünüzü düzeltecektir.

*** Cildinizi yumuşatan ve pürüzsüz hale getirebilen ince partiküllü yüz için özel tasarlanmış ürünler kullanın.

*** Ayrıca su ile nemlendirilmiş temiz, yumuşak bir bez kullanabilirsiniz. Yavaşça küçük dairesel hareketlerle, cildinizi ovunuz.

*** En az haftada bir kez, ancak en fazla günde bir kez cildinizin pul pul dökülmesini sağlayarak cildinizin tazelenmesini amaçlayın. Kuru ciltler için bu uygulama 3-4 defa ile sınırlanmalıdır.

D- SAĞLIKLI BESLENİN VE BOL SU İÇİN

 Bol su içme ve sağlıklı yeme sadece akne izlerini gidermek ve cildi gençleştirmek için değil optimum düzeyde sağlık için gereklidir.

*** Su, vücuttan toksinleri uzaklaştırır, ayrıca cildinizi nemlendirerek böylece cildinizin taze, dolgun ve sağlıklı görünmesini sağlar. Günde 2 litre su için.

*** Taze sebze ve meyveler de cilt dostudur. Sizin için gerekli olan vitamin ve minerallerin karşılanmasını sağlar. İyileştirici özelliklere sahiptir. Brokoli, ıspanak, havuç, domates, avokado ve tatlı patates gibi ürünlerle aranızı iyi tutmalısınız.

E- YÜZÜNÜZE DOKUNMAYIN VE SİVİLCELERİ SIKMAYIN

Bunu yapmanın kolay olduğunu söylemiyoruz. Ama cildinizi seviyorsanız, yapmalısınız. Uzun süreli güzel görünmenin anahtarı budur.

*** Bunun yerine, sabah ve gece cildinizi yıkayın. Başka zamanlarda dokunmayın. Eller en fazla mikrop taşıyan organlardan biridir.

*** Hala aktif akneler ile mücadele ediyorsanız, bu konuda makaleler okuyun.

İPUÇLARI

*** Nem yaraların iyileşmesini hızlandırır. Cildiniz nemli olsun. Siyah noktalara neden olan comedogenic ürünler kullanmayın.

*** Düzenli cilt bakımınız olsun. Yara izleriniz olsa dahi… En azından yatmadan önce yada en iyisi günde iki kez temizlemek önemlidir. Çok sayıda ve çeşitli eksfoliasyon (soyulma sağlayan) ürünleri kullanmayın.

*** SPF kullanmadan aşırı güneşe maruz kalmayın. Bu önemli maddeye dikkat etmezseniz yara izleriniz daha koyu ve daha kalıcı hale gelebilir.

SİYAH NOKTALAR İÇİN ÇÖZÜMLER NELERDİR?

*** Eğer hala açık yaralarınız varsa, iyileşmeyi süratlendirmek için doktorunuza danışarak antibiyotikler kullanabilirsiniz. Başkasına iyi gelen size iyi gelmeyebilir. Bunu yapmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın



.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yüzünüzdeki Siyah Noktaları Yok Edin
Ten Rengi Nasıl Açılır
Akneleri Azaltmak İçin Soğuk Krem
Hamilelikte Saç Boyanır mı?
Hindistan Cevizi Yağı İle Vücut Nemlendirme
DOĞAL YOLLARDAN KEPEK NASIL GİDERİLİR: 11 İPUCU
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.