AKRABA EVLİLİĞİAkraba Evliliği

Aile içerisinde 2. Dereceden akrabalarla yapılan evliliklere akraba evliliği denir. Ükemizde en çok görülen akraba evliliği teyze, dayı ya da hala çocuklarının yani kuzenlerin birbirleriyle evlenmesidir. Bunun yanında kuzenlerin çocuklarıyla evlenme de ülkemizde sıkça karşılaşılan akraba evliliği türlerindendir.

Ülkemizde bu tür evliliklere karşı bir devlet politikası yürütülmektedir. Bu politikada evlilikleri yasaklamak değil bu evliliklerin insanlara getireceği olumsuzlukların anlatılması esas alınır. Ülkemizin akraba evliliği politikasının var oluşu birkaç nedene bağlıdır. Bunlardan birincisi bu tür evliliklerin kalıtsal hastalıkları 2 kat artırdığı inancıdır. İkinci neden ise akrabalar arasındaki evliliklerden kaynaklanan kabileci toplumun ulus kavramına ve toplum yapısına zarar vermesidir. Devlet daha çok kabileci toplum yapısını zayıflatarak ulus toplum yapısını güçlendirmek için akraba evliliği politikasını yürütmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Akraba Evliliği Sakat Doğum Oranını Artırır mı?

Bir bilim adamı olarak bu soruya cevap vermek oldukça zordur. Şöyle ki aslında bu tür evlilikler sakat doğum oranını artırdığı gibi sağlıklı doğum oranını da artırabilir. Eğer soyunuzda sakat doğumlar gözlemleniyorsa bu durumda akraba evliliği sakat doğum oranını artıracaktır. Yok eğer mensubu olduğunuz soyda sakat doğumlar gözlenmiyorsa bu tür bir evlilik sağlıklı doğum oranını artıracaktır. İşin aslı budur. Ülkemizdeki akraba evliliklerinin azaltılması için bu ikinci durum pek söylenmeden 1. Durum üzerine politikalar üretilir. Daha çok akraba evliliği sosyolojik bir problem doğurduğundan pek tavsiye edilen bir durum da değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Akraba Evliliği Kalıtsal Hastalıkları Neden İki Kat Artırmaktadır?

Önceki paragrafta da dediğim gibi eğer aile bireylerinde ya da soyda sakat doğum görülüyorsa akraba evliliğinde sakat doğum olma ihtimali iki kat artacaktır. Bunun sebebi akrabaların birbirine benzer genetik yapıya sahip olmalarıdır.

Uzak evlilik durumunda siz ya da eşiniz kalıtsal bir hastalık taşıyor olsanız da bu çocuklarınızda görülmeyebilir. Çünkü siz ya da eşinizin sağlıklı yapıdaki genleri bebeğinizde sağlıklı yapıların oluşmasını sağlayabilir.

Bir bebek oluşurken anneden gelen üreme hücresi ve babadan gelen üreme hücresi anne döllenme kanalında birleşir ve bir hücre oluşturur bu hücre bölünerek çoğalır, farklılaşarak ve göçerek zamanla bebeği meydana getirir. Anne ve babadan gelen üreme hücreleri genetik yapının yarısını ihtiva eder. Anneden yarı babadan da yarı sayıda gelen genler bebeğin el yüz baş ayak renk şekil gibi özelliklerini belirlerler.

Genetik hastalık bir özelliğin belirlendiği gendeki bozukluktan kaynaklanır. Örneğin renk körlüğü göz hücrelerinin kırmızı ve yeşil ayırt edememesinden kaynaklanan bir genetik hastalıktır. Bir insanın renk körü olabilmesi için göz hücrelerinin kalıtımını sağlayan genlerin hem anneden hem de babadan bozuk olarak gelmelidir. Anne ya da babadan gelecek bir tane düzgün gen renk körlüğünün  ortaya çıkmasını engeller. Eğer soyunuzda ren körlüğü görülüyorsa bu genlerinizde renk körlüğü hastalığının varlığına işaret eder. Bu durumda akraba evliliği çocuklarınızda renk körlüğü görülme riskini artırmaktadır. Yok eğer soyunuzda renk körlüğü görülmüyorsa bu durumda akraba evliliği çocuklarınızda renk körlüğünün görülme oranını azaltacaktır.

Akraba Evliliği ve Doğurganlık:

Akraba evliliklerinde doğurganlık oranının arttığı gözlenmiştir. Bu durumun neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Yeterince araştırma yapılmasa da doğurganlıktaki artışın akrabalar arası güvenin daha sıkı olmasına bağlanmıştır. Diğer yandan dişi üreme sisteminde erkek spermlerinin ölmeye meyilli olduğu bilinmektedir. Şöyle ki dişi üreme sistemindeki sıvı genel olarak spermleri öldürmektedir. Aynı zamanda dişi üreme sistemindeki sıvılar erkek geni taşıyan spermleri de öldürmeye meyillidir. Ancak akrabalar arasındaki genetik yakınlık dişi üreme sisteminin bu spermleri daha iyi tanımasını ve sonuçta da sperm ölümlerinin azalmasını sağlıyor olabileceği de dillendirilen fikirlerdendir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Antioksidan Nedir? Ne İşe Yarar?
Kalp Krizinde İlk Yardım Nasıl Yapılır?
Kanamalar
Hangi Durumlarda Kalp Hastaları Aspirin Almamalı
Cinsel Organda Siğil
Katarakt nedir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.