AKREP SOKMASI
Akrepler, ülkemizde özellikle Güneydoğu yörelerinde görülür. Bilimsel olarak Scorpius olarak isimlendirilen akrepler yaklaşık olarak 7,5 cm. civarındadır. 8 bacaklı ve önde iki tane kıskacı bulunur. İnce kuyruğunun ucunda iğnesi vardır. Bazı akreplerin zehri öldürücü olabilir. Zehir genel olarak toksalbümin ve düşük oranda da bazı enzimleri içermektedir. Bu zehir kişinin sinir sistemini etkileyen toksinlerin (nörotoksin) kompleks bir karışımını içerir.
Serin, nemli yerlerde yaşarlar, bodrum, çöplükler ve odunluklar en sevdikleri yerlerdir. Bunun yanında elbise ve yerleşim yerleri olan evleri de işgal edebilirler. Genelde akşam serinliğinde ısırırlar. Öldürücü olan türlerle zararsız türleri ayrıt etmek çok zor olduğundan, tüm akrep ısırıklarını acil tedaviye almak gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Akrep sokmaları ağrılı olmalarına rağmen çoğunlukla zararsızdır. 1500 kadar türü bulunan akrebin zehirli olan tür sayısı yaklaşık olarak ifade etmek gerekirse sadece 30 kadarı tehlikeli olarak kabul edilmektedir. Birçok kişi akrepleri tehlikeli zararlılar olarak düşünür, ama onlar aynı ekosistem içinde önemli bir rol oynarlar. Fare,  eklembacaklıların büyük miktarlarını ve hatta küçük yılanları tüketirler.

Peki, akrepler neden sokarlar? Provoke olmadıkça veya kendilerini tehdit altında hissetmedikçe saldırmazlar. Akrep sokmaları en çok küçük çocuklar, yaşlılar ve hayvanlar ciddi sonuçlar doğurmaktadır. Sağlıklı yetişkinlerde akrep sokmaları genellikle tedavi gerekmez, ama çocuğunuzun sokulduğunu fark etmişseniz her zaman acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuz semptomları ve öykünüzü anlayabilmek için teşhis yapmaya ihtiyaç duyabilir. Eğer ciddi belirtiler varsa, karaciğer, kalp, akciğerler ve diğer organlar üzerinde zehir etkisini kontrol etmek için kan ve görüntüleme testleri gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

AKREP SOKMASI SEMPTOMLARI
Çoğu akrep sokması en çok sokulan alanda ağrı ve sıcaklık gibi küçük belirti ve bulgulara neden olabilir. Akrep sokmaları çocuklarda daha toksik olduğu için bu durumda hayatı tehdit edebilmektedir. Çocuklar akrep tarafından ısırıldıklarında genellikle şu belirtiler yaşanır;

 • Sokulan bölgede acı, karıncalanma, uyuşma olabilir. Bölgede çok az şişlik oluşabilir veya hiç şişlik oluşmayabilir.
 • Kas seğirmesi
 • Olağandışı baş, boyun ve göz hareketleri
 • Saçma sapan konuşmak
 • Terleme
 • Huzursuzluk ya da heyecanlanma ve bazen ağlama

Yetişkinlerin daha fazla şu belirtileri daha fazla yaşama olasılığı vardır:

 • Hızlı nefes alma
 • Yüksek tansiyon
 • Kalp hızı artışı
 • Kas seğirmesi
 • Zayıflık

Siz veya çocuğunuzun sokuldu ise şu yönergeleri izleyin:

 • Bir akrep tarafından sokulan herhangi bir çocuk için acil tıbbi bakım alınız.
 • Eğer yaygın belirtileri yaşamaya başlarsa hızlı bir şekilde yardım alın.
 • Bir akrep sokması konusunda endişeleriniz varsa – tepkiniz küçük bile olsa – tavsiye ve tedavi için akrep anti serumu bulunabilecek bir merkezi arayın.
 • İLK YARDIM: Sokulan bölge buz ile soğutulur(buz hiçbir zaman deri ile temas halinde olmamalıdır),  bol sabunlu su ile yıkanır. Buz tatbik edilmesi hem şişmeyi engeller hem damarlarda büzüşme yaptığı için zehrin emilimini azaltır hem de ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.
 • Sokulan kol veya bacakla vücut arasına boğucu sargı uygulanır.

AKREP SOKMASINDA RİSK FAKTÖRLERİ
Akrepler taş altında, ağaç kabukları altında yaşayabilirler. Bu nedenle kamp yapma esnasında onlarla karşılaşmanız olasıdır. Kamp sırasında uzun kollu giysiler, pantolon giymeye özen gösteri, yatarken mümkünse uyku tulumu giyiniz. Sayılanların dışında akrepler çöp kovaları, yatak çarşafları ve ayakkabı içinde saklanabilirler. Bu nedenle ayakkabılarınızı giyerken ters çevirip silkelemeniz yerinde olacaktır. Akrep sezonun olduğunun da farkında olmanız korunmanıza yerinde olacaktır. Akrepler bahar ve yaz gece sıcaklığı 21 derecenin üzerinde olduğunda daha etkin olurlar. Seyahat halinde iken başka yerlerden yaşadığınız mekna getirme olasılığınız yüksektir. Seyahat esnasında giyim, bagaj ve saklama kaplarında gizlenebilmektedirler. Akreplerin yoğun olabileceğini tahmin ettiğiniz yerlerde ayakkabısız dolaşmayınız. Pencerelerinizin delik olan kısımları varsa onarınız.

Evinizin yakınında akrepler için saklanma yeri niteliğinde olan çöp, ağaç kabukları, tuğla ve taşları temizleyiniz. Çatıya sarkan ağaç dalları yolu ile akrepler çatıdan girebilirler. Önlem almak gerekmektedir.

TEDAVİLER VE İLAÇLAR
Çoğu akrep sokmalarında tıbbi tedaviye gerek yoktur. Ama semptomlar şiddetli ise, bir hastanede destek tedavisi genellikle gereklidir. Yatak istirahatına ek olarak yüksek kan basıncı, ajitasyon ve kas spazmları, ağrı yönetmek için sakinleştirici içeren intravenöz ilaçlar kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  İyi günler dilerim.
  Beni iki gün önce siyah renkli ve altı boğumu olduğunu tespit ettiğimiz bir akrep tarafından sol elimden sokuldum.ciddi anlamda yaşam savaşı verdim.Dün itibari ile taburcu edildim.Fakat sol elimin parmaklarını kullanamıyorum.Parmaklarım uyuşuk ve refleksiz.Bundan sonra bu şekilde kalmasından ve elimi bir daha kullanamamaktan korkuyorum.Bu konuda beni aydınlatırsanız çok memnun olurum.
  Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim…

  Sağlık

  ya benı sabah yatakta daha gözlerimi açmamışken kulagım da bi şey hissettim ve kulagıma vurdum sonra aşırı derecede kulagım yanmaya başladı kalkıp gömü açıp aynaya bakamadım bile 5 dakka sürdü yanması osnra düzeldi ama şimdi de boynumda kasılma var akrep sokmuş olabilir mi acaba yardım edebilir misiniz. . . teşekkür ederim

  harme

  bende dağda oturmak için bir taşı almaya çalışırken altan bir şey sağ el serçe parmağıma dokunmasıyla omuzuma kadar yanmalı bir ağrı hissettim öncesinde fazla takmadım sonrasonda uyuşmalar oldu 2,3 saat sonrada hastaneye gittim alerji iğnesi vurdular ne olduğunu göremedim akrep olduğunu düşündüm çünkü daha önce böyle muazzam bir acı görmemiştim..

  Şiddetli acı yanma ve parmağınızda çivi başı büyüklüğünde doku erimesi varsa akrepten şüphelenebilirsiniz. Doku koyu kırmızı renkte ve içeriye çökerek harap olur.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Öksürükle Kan Gelmesi
Acil kanamalar
Sıcak Bitkinliği İlk Yardım
Şokta İlk Yardım
Apandisit Ağrısı Nasıl Anlaşılır?
Ezik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.