AKŞAMDAN KALMA (HANGOVER) NASIL ATLATILIRAKŞAMDAN KALMA (HANGOVER) NASIL ATLATILIR

“Bir daha asla içki içmeyeceğim!” sözü çoğu zaman akşamları içkiyi fazla kaçırıp, sabah ise başına çekiç vurulmuşçasına bir baş ağrısı ve alt üst olmuş bir mide ile uyananların sarf ettiği bir sözdür. Alkol, diüretik (idrar söktürücü) özelliğe sahiptir yani vücuttan sıvı kaybına neden olur. Hangover belirtilerinin çoğu da meydana gelen bu sıvı kaybından kaynaklanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ne yazık ki hangover için kurtarıcı mucize bir tedavi yoktur ancak en azından kendinizi toparlayana kadar şikayetlerinizi azaltmaya yönelik bazı yollar vardır.

İLAÇLA TEDAVİ NASIL YAPILIR?

Reçetesiz satılan ağrı kesiciler kullanılabilir. Başınızdaki zonklama, baş ağrısı ve kas ağrılarına karşı basit ve kolay ulaşılabilir bir çözümdür. Kullanırken ilaç paketlerinde belirtilen dozajlarda kullanın. Genellikle sabah kalktığınızda yeterli miktarda su ile birlikte iki tablet almanız fayda sağlar.

 • Aspirin bazlı ağrı kesiciler veya NSAID (İbuprofen gibi steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar) alabilirsiniz. Ancak bu tür ilaçlar midede tahriş yaratabileceğinden dolayı mide bulantısına da neden olabilir. Eğer hassas bir mideye sahipseniz veya ağrı kesici alma konusunda bir endişeniz varsa bir doktora danışmanız önerilir.
 • Asetaminofen almayınız. Çünkü alkol gibi “asetaminofen” de karaciğerde işlenir. Örneğin Tylenol ilacının talimatında alkol ile karıştırılmaması istenir. Bunu yapmanız karaciğer yetmezliğine bile yol açabilir. (Markalar arasında Tylenol, Paramol ve Gripinin dahildir). Bazı ülkelerde, asetaminofen, parasetamol ismi altında satılmaktadır. Aslında aynı ilaçlardır.

Mideniz için bir tane antiasit hap alabilirsiniz. Hangover’ın yaygın görülen belirtilerinden birisi de özellikle hassas mideli olanları etkileyen yüksek mide asididir. Eğer mide bulantısı yaşıyorsanız, mide asidini nötralize etmek ve hazımsızlığı gidermek için reçetesiz satılan bir ilaç alabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı ağrı kesicilerin mideyi tahriş etme gibi yan etkileri olduğundan dolayı ilacı alırken bunu göz önünde bulundurunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Antasit hapları piyasada kolaylıkla bulabilirsiniz.
 • Antasit ilaçların içeriğindeki bileşenler arasında “alüminyum hidroksit”, “magnezyum karbonat” ya da “kalsiyum karbonat” ve “magnezyum trisilikat” bulunmaktadır. Bu maddeler Tums, Mylanta ve Maalox gibi markalarda bulunmaktadır.

Multi-vitamin tabletleri alabilirsiniz. Alkol aldığınız zaman, vücudunuz vitamin B12 ve folat içeren bir sürü besin kaybetmektedir. Bu nedenle vitamin takviyeleri ile bu kayıpları karşılamak lazım.

 • Diğer haplarda olduğu gibi, çözünen ya da efervesan haplar vücut sistemine daha hızlı geçmektedir.
 • Çözünür haplar, bir bardak su veya herhangi bir içecek içine attığınızda çözünmeye başlayan haplar gibidir.
 • Efervesan tabletler de suda erimektedir ancak daha fazla karbondioksit içerdiğinden köpürebilir.

Hangover için önerilen “mucize tedavileri” e karşı dikkatli olun. Hangover belirtileri ile mücadelede etkili olduğu iddia edilen bazı ilaçlar bulunmaktadır. Bunlardan birini deneyebilirsiniz. Ancak bu tür ilaçların etkinliğinin sınırlı olduğunu gösteren tıbbi çalışmalar bulunmaktadır. Aslına bakarsanız hangover şikâyetlerini kökten halledecek ve sıvı kaybını önleyecek mucizevi hiçbir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

SIVI KAYBINI GİDERMEK ÖNEMLİDİR

Bolca sıvı tüketin. Hangover’ı kolay atlatmanın önemli yollarından biri alkol tüketiminden kaynaklanan sıvı kaybını gidermektir. Bu amaçla uyandığınızda bolca su için. Su veya sindirim sisteminde kolayca ilerleyecek ve tahrişe yol açmayacak sıvılar tüketiniz.

Uyumadan önce içeceğiniz bir bardak su da sabah uyandığınızda yaşayacağınız muhtemel dehidrasyon (sıvı kaybı) düzeyini düşürmeye yardımcı olacaktır. Bu amaçla yatağınızın kenarında bir bardak suyu hazır bulundurabilirsiniz.

İzotonik spor içeceklerden içebilirsiniz. Suyun yanı sıra, izotonik spor içecekleri de kaybedilen sıvının kazanılmasa yardımcı olur ve daha enerjik hissetmenizi sağlar. Bu içeceklerin içerdikleri karbonhidratlar enerjiyi yavaş şekilde saldığı için gün içerisinde uzun süre dinç tutmaya yardımcı olur.

 • Ayrıca sıvı kaybı ile birlikte kaybettiğiniz mineralleri ihtiva eden içecekler bakınız.
 • Spor içecekleriniz tüketirken kafeinli olmamasına dikkat edin. Çünkü kafeinli içecekler de dehidrasyona neden olduğundan durumunuzu daha da kötüleştirebilir.AKŞAMDAN KALMA (HANGOVER) NASIL geçer
 • Kendinizi ciddi şekilde sıvı kaybına uğramış hissediyorsanız, ağızdan alınan hazır rehidrasyon seçeneklerine de başvurabilirsiniz. Birçok spor içeceğinde olmayan bir özellik olarak, bu tür içecekler dehidrasyon tedavisi için formüle edilmiştir.

Meyve suyu içebilirsiniz. Sıvı kaybı için en etkili içeceklerden birisi de taze meyve sularıdır. İçindeki mineral ve vitaminler toparlanmanıza yardımcı olacaktır. Meyve sularının içinde bulunan yüksek fruktoz şekeri karaciğer işleyişini kolaylaştıracak ve vücuda enerji sağlayacaktır.

 • Meyve suları aynı zamanda genellikle idrar ile kaybedilen C vitamini açısından zengindir.
 • Domates suyu, portakal suyu ve hindistan cevizi suyu da önerilir.

Zencefil çayı içebilirsiniz. Zencefil çayı bulantı ve kusmayı bastırmaya yardımcı olur. Genellikle hamile kadınların da sabah bulantıları için tükettiği bir içecektir. Aynı zamanda hangover’a bağlı sabah bulantısı için de etkilidir. Yaklaşık dört bardak suyu 10-12 adet taze zencefil kökü ile kaynatın. Daha sonra portakal suyu, yarım limon ve biraz bal karıştırın. Hangover şikayetleri için güzel bir karışım olacaktır.

 • Hazırladığınız bu karışım, kandaki şekeri stabilize ederek hangover şikayetlerinizde hızlı bir rahatlama sağlayacaktır.
 • Zencefilli bir çay içmezi muhtemelen gazlı diğer içeceklerden daha iyidir. Çünkü gazlı içeceklerin midede oluşturduğu baskı kusmaya yol açabilir.

Gün boyunca içeceklerden yudumlayın. Belli bir miktarı bir seferde içmenizden ziyade, gün boyunca su, diğer meyve suları ve spor içeceklerinden azar azar da olsa içmeye devam etmeniz, kaybettiğiniz sıvıyı, vitaminleri ve mineralleri kazanma noktasında fayda sağlayacaktır.

Kafeinli içeceklerden kaçınınız. Su ve meyve sularını tüketmeniz sıvı kaybını giderdiği gibi kafein içeren sıvılar ise tam tersine daha çok sıvı kaybına neden olurlar. Çünkü diüretik özellikleri vardır. Kafeinin ayrıca kan damarlarını daraltmaya bağlı olarak tansiyon yükseltme gibi bir olumsuz etkisi daha vardır. Bu da yine hangover belirtilerini kötüleştirmektedir.

YEMEK YİYEREK MÜCADELE

Yumurta yiyebilirsiniz. Yumurta, hangover şikâyetleri ile mücadelede en etkili besinlerden biridir. İçinde yer alan “sistein” amino asidi, içme nöbetlerinden sonra mutlu hissetmenizi sağlar. Sistein, içki içtikten sonra kendinizi kötü hissetmenize neden olan toksinlerin yıkılmasını sağlar. Bu sayede vücudun yumurta yardımıyla toksinlerden temizlenmesi, kendinizi daha iyi ve daha enerjik hissetmenize yardımcı olur.

Yumurtayı hazırlarken, mideyi bozmamak için çok fazla yağ kullanmayın.

Bir kase kadar hububat tüketebilirsiniz. Eğer yumurta tüketmek midenizi kötü hissettirecekse, bir kase kahvaltılık içinde vitamin ve diğer besinleri içeren zenginleştirilmiş tahıl tüketmeyi deneyebilirsiniz.

AKŞAMDAN KALMA (HANGOVER) NASIL giderilirVitamin ve mineraller içeren bulyon çorbalar tüketebilirsiniz. Daha çok sebzeli olanların içerdiği vitamin ve besinler hangover için faydalıdır. Bu size akşamdan kalma olduğunuzda doldurmak için gereken vitamin ve mineraller iyi bir kaynağıdır. Sıvı kaybından dolayı sulu yiyecek tüketmeniz ayrıca fayda sağlayacaktır. Bulyon çorbası, özellikle kaybedilen tuz ve potasyumun kazanılmasına yardımcı olur.

Potasyum bakımından zengin yiyecekler tüketin. Alkol tüketiminden dolayı sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissedersiniz. Fazlaca idrara çıkmak ise normalden daha fazla potasyum kaybı demektir. Vücutta potasyum seviyelerinin düşük olması, yorgunluk, bulantı ve bacaklarda güçsüzlük gibi hangover belirtilerine yol açar. Bu nedenle içinde potasyum olan yiyecekler tüketin.

 • Mutfakta bulunması kolay iki potasyum içerikli meyve muz ve kividir.
 • Patates, yapraklı yeşillikler, mantar ve kuru kayısı da potasyum açısından zengin besinlerdir.
 • Sporcu içecekleri de yine iyi bir potasyum kaynağı sayılır.

Tost ve kraker gibi hafif gıdalar tüketebilirsiniz. Mideniz hassas ise hafif yiyecekler sizin için daha faydalı olabilir. Hangover şikayetlerini atlatmanın temel noktası, alkolün vücut tarafından emilmesini sağlamak değildir. Kan şekerini arttırmak ve kaybedilen besinleri geri kazanmak hedeflenir.

 • Tüketilen alkol, kan şekeri konsantrasyonunu düşürür ve vücudunuzu daha yorgun ve halsizlik hissetmenize neden olur.
 • Kompleks karbonhidratlar (yulaf ezmesi, tam tahıllı ekmek gibi) iyi tercihlerdir.

İSTİRAHAT

Basitçe söylemek gerekirse, hangover için en iyi yollardan birisi uykuya geri dönmenizdir. İçtikten sonra uyuduğunuzda hızlı göz hareketi beyninizin uyku esnasında uygun restorasyonı sağlamasını engeller. Bu nedenle mümkünse biraz daha fazla uyumanız önemlidir.

 • Yetersiz uyku hangover belirtilerini kötüleştirebilir.
 • Hangover için en gerçekçi tedavi zamandır.

Ufak bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Kendinizi çok fazla da yormadan ve terleyip daha fazla sıvı kaybına yol açmadan evden çıkıp ufak bir gezinti yapmanız yararlı olacaktır. Alkol toksinlerinin bozulma seviyesi aldığınız oksijen oranına göre artar.

 • Tempolu bir yürüyüş, vücut metabolizmanızı arttırmaya ve alkol klirensini hızlandırmaya yardımcı olacaktır.
 • Kendinizi fazla zorlamadan dinlenmeniz toparlanmanıza yardımcı olur.

Belki de hangover belirtileri üzerinde fazla durmamanız daha iyidir. Sabah yataktan çıkmayıp dinlenmeye ve daha fazla uyumaya çalışın. Gün içinde zamanla kendinizi daha iyi hissedeceksiniz zaten. Hangover durumunun normal bir durum olduğuna ve şikayetlerin geçici olduğuna beyniniz ikna ederseniz iyileşme sürecini kolaylaştırmış olursunuz.

İPUÇLARI

 • Yapılan bir çalışma, tüketilen alkol türüne göre hangover belirtilerinin farklılık gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Kırmızı şarap, rom, viski, beyaz şarap, cin, votka ve saf etanol tüketiminde şikayetler daha yoğun olmaktadır.
 • Koyu likörlerden (brendi, viski) ziyade üzerinden beyaz likörler (votka, cin) tercih ediniz. Genel olarak, daha fazla kimyasal madde içmek hangover’ı kötüleştirir. Mesela kırmızı şarap en kötüsü sayılabilir ama tabi herkeste yaratacağı etki farklıdır.
 • Eğer içki içiyorsanız aşırı kaçmamaya ve sınırlarınızın farkında kalmaya dikkat ediniz. Sağlık otoritelerinin önerdiği üst limit ise, bayanların günde 3 içki ve haftalık olarak toplamda 7 içkiden fazla içmemeleri önerilmektedir. Erkeklerde ise önerilen bu üst limit günlük 4 içki haftalık ise en fazla 14 içkidir.
 • Vücudunuzda su kaybının önüne geçmek ve vücudu hidrate tutmak için bol miktarda su için ve iyi uyuyun.
 • Hangover zamanı iyi beslenmeye çalışın. Çünkü mide boş olduğunda bulanma olasılığı daha fazladır.
 • Gazsız içecekler tüketin. Gazlı içecek karıştırıcılar alkol emilimini arttırır.
 • İçkili olduğunuz zaman asla araç kullanmamanız gerektiğini unutmayın.
 • Hangovera yakalanma olasılığını düşürmek veya ortaya çıkacak belirtileri minimum düzeyde tutmak için yatmadan önce ve içkiler arasında su içilmesi önemlidir.
 • Soğuk bir duş almanız da baş ve mide rahatsızlığı için faydalı olacaktır.
 • Tavuk şehriye çorbası da kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Uyarılar

 • Egzersiz ile hangover’ı atlatamazsınız. Hatta vücuttan sıvı kaybı yaptığı için kendinizi daha kötü de hissettirebilir. Yine de egzersiz yapacaksanız, fazladan su tüketmeniz gerekir.
 • Sabah daha fazla alkol içmeniz de hangover şikayetlerini kötüleştirecektir.
 • Herhangi bir şey yapmadan ve herhangi bir tedavi olmadan hangover durumu en fazla 24 saat sürer. Eğer bu süreden sonra da kendinizi rahatsız hissederseniz bir doktora görünmeniz önerilir.
 • Eğer içme zamanını hatırlamıyor, hangover durumunu düzenli şekilde yaşıyor veya bu durum iş ve ilişki durumlarınızı olumsuz etkiliyorsa, içme sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Yardım almanız gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sirke
Basit Önlemler İle Kırışıklıklarınızı Azaltın
Alt Sırt Ağrısı Tedavisinde Kullanılan Yöntemler
Menenjit Aşısı
Beyin Zarı İltihabı (Ensefalit) Tedavisi Nasıl Yapılır?
Soğan diyip geçmeyin
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.