AKTİNİK KERATÖZ

Aktinik Keratöz güneş altında çok kalma sonucunda deride oluşan küçük kabarıklar ve renk değişimleridir. Aslında bunlara güneş lekeleri de denir. Kanser oluşumlarıyla karıştırılabilen bu yapılar aslında deri altındaki dokuların fazladan büyümesi ve üst deriye içten dışa doğru baskı yapmasıyla ortaya çıkan ve genelde iyi huylu yapılardır.

Güneşin zararlı ışınları nedeniyle oluşan Aktinik keratöz yapılarının boyları 6mm ile 2 mm arasında değişebilir.  Özellikle vücudun belli yerlerinde ortaya çıkan bu yapılar; boyun, burun, kafa derisi, kulaklar, eller ve genelde ön kol üzerinde oluşsa da birçok durumda vücudun her hangi bir yerini de etkileyebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Aktinik Keratöz Belirtileri:

Kendine özgü görünüşü olan aktinik keratözler deride oluşan ve tıpkı bir yamayı andıran yapılardır. Bu yama gibi yapıların renkleri ise sarıdan koyu kahverengiye doğru bir renk dağılımı gösterir.  Ancak şu unutulmamalıdır cildinizdeki her leke aktinik keratöz olmayabilir; Çünkü bu yapılara benzeyen birçok cilt lekesi vardır ve aktinik keratözler için teşhis ancak uzman bir doktor sayesinde konulabilir.

Aktinik Keratöz Tedavisi:

Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden olan bu cilt lekelerinin tedavisi birden fazla yöntemle mümkündür. Kriyocerrahi, foto Dinamik Terapi, Kremler ve cerrahi kaldırma aktinik keratöz tedavisinde kullanılan yöntemlerin bazılarıdır.

Kriyocerrahi: Sıvı azot kullanılarak yapılan bu tedavi yönteminde güneş ışığı nedeniyle oluşmuş olan şiş yapılar dondurularak ortadan kaldırılmaya çalışılır. Aslında üst ve alt derilerin tahribatıyla sonuçlanacak olan Kriyocerrahi yönteminde, ölen ve soyulan deri yerine vücut yeniden deri yapacak ve o bölgeyi yamalayacaktır. Bu yeni gelen deri ise eskisine nazaran daha sağlıklı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Foto Dinamik Terapi: Lezyonlu yapıların üzerine çeşitli dalga boylarında ışık yöneltmek suretiyle yapılan bu tedavi şeklinde aktinik keratöz yapıların ortadan kalkması için bu işlemlerin birden fazla tekrarlanması gerekir. Bu yöntemin dezavantajı aynı bölgedeki lezyonların zamanla tekrardan koyulması ve kendisini belli etmesidir.

Kremler:  flouraouracil ve Imiquimod etken maddelerini içeren kremler doktorlar tarafından uygun bir şekilde reçete edilir. Genelde kişi kendisi bu kremleri masaj yaparak lezyonlu bölgelere sürer ve bu işlem doktorun uygun gördüğü sürede tekrarlanır. Bu cilt kremlerinin içerdiği etken maddeler genelde ciltte üs deri kısmında kızarıklıklara ve soyulmalara neden olurlar. Vücut deriyi tamir ettiğinde ise aktinik keratöz yapılar yok olmuş olurlar.

Cerrahi Kaldırma: Derinin lezyonlaşmış bölgesi lokal(kısmi) uyuşturma yöntemiyle uyuşturulur. Tedaviyi uygulayacak doktor bu bölgedeki aktinik keratöz yapıları keserek çıkarır. Daha sonra derinin iyileşmesi beklenir. Doktorunuz lezyon yapıları deri altına erişerek keseceğinden deride kesi izi kalmaz.

Not: Doktorunuz bu yapıları patoloji servisine gönderebilir bunun sebebi bu yapılarda kanserli hücre araştırması yapmaktır. Şunu unutmayınız ki aktinik keratöz yapılar her zaman için kanser riski taşırlar.

Son olarak:
Değerli ziyaretçilerimiz. Bu tür hastalıklardan korunmak, tedavi olmaktan daha iyidir.  Aktinik Keratöz lezyonlarının oluşmaması için özellikle 10 ve 15 arasında doğrudan güneş ışınlarından kaçınmanız gerekir. Eğer gerçekten güneş ışığı altında kalmanız gerekiyorsa cildinizi güneş kremleriyle korumanız çok önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Cilt Kızarıklıkları Nasıl Giderilir
Gıdık Estetiği – Erkeklerde
Cilt Kırışıklıkları
Kırışıklıklar Nasıl Oluşur
Kadınlarda Aşırı Kıllanma (Erkek Tipi Tüylenme) Tedavisi
Yara – Jilet İzi Giderme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.