Akupunktur
Akupunktur nedir

akupunkturÜlkemize 1980’li yıllarda gelen ve süratle yaygınlaşan akupunktur Çin’de çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Uzun yıllar batı da şüpheyle karşılanan akupunktur 1950’ li yıllardan günümüze ilmi bir tedavi metodu olarak kullanılmaktadır.

Akupunktur yöntemi; vücutta meydana gelen enerji dolaşım engelini ortadan kaldırmak ve dengeyi sağlamak amacıyla vücudun belli noktalarına altın gümüş, çelik veya platin iğneler batırılarak uyarılması esasına dayanır. Vücutta belirli noktalara yapılan uyarılar sinir sistemi yoluyla beyne ulaşır. Bu beyne yeni bir emir iletmektir. Böylece vücudun kendini onarma gücü harekete geçirilmiş olur. Vücudumuzda bu gücü harekete geçiren işte bu uyarı noktalarına “akupunktur noktaları” denir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu noktalar uyarılarak vücudumuzdaki enerji dolaşımı normale döndürülür ve hastalık hali ortadan kaldırılır. Böylece ilaç tedavisine gerek kalmadan, organizmada istenilen değişiklik yapılmış olur. Bu tedavi yöntemi hastalığın belirtilerine değil, nedenine yönelik bir tedavi metodudur.

Bu tedavi yönteminin en önemli özelliği yan etkisinin olmamasıdır. Bu sebeple bazı hastalılar için vücuda yan etkisi olan ilaçların alınmasındansa akupunkturun daha faydalı olacağı düşünülür.

Günümüzde akupunkturun belli hastalıklara kesin tedavi sağladığı tıp çevrelerince kabul edilmektedir. Ancak nasıl etkili olduğu tam anlaşılamamıştır. Vücutta kan dolaşımına benzer bir de enerji dolaşımı olduğu ve sağlıklı insanlarda bu dolaşımın denge halinde olduğu sağlıksız kişilerde ise dengesiz olduğu kabul edilir. İşte akupunkturda temel amaç bu dengeyi sağlamaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Burada şu özellikle belirtilmelidir ki akupunktur uzman olmayan kişilerce yapılırsa faydadan çok zarar verebilir. Bu sebeple akupunktur tedavisine başlamadan önce gerekli muayene ve tetkikler yapılmalı ve uzman kişilerce tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Akupunkturun Tarihçesi

Akupunktur milattan önce 2600’lü yıllarda sistemleştirilmiş ve bu güne kadar sürekli geliştirilmiştir. Akupunktur Çin de çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Çin de iğne ve ısı anlamında “Chen-chin” ile adlandırılır. Bu tedavi uzun yıllar batıda şüphe ile karşılanmış sonra ilmi bir tedavi metodu olarak kabul edilmiştir. Bu 1950’li yıllara rastlar. Adını akus iğne ve punctura batırmak sözcüklerinden almıştır. Sözcükler birleştirilerek, “akupunktur” olarak adlandırılmıştır.

Akupunktur gelişim süreci içinde ilk olarak Noktaların yerleşimini gösteren şemalar  317-581 yılları arasında çizilmiştir.Ülkemize Akupunktur 1980’li yıllarda gelmiş ve gelişinden sonra sürekli yaygınlaşmıştır.

Akupunkturun Batı da popülaritesinin artması 1972’de yılında gerçekleşmiştir. ABD Başkanı Richard Nixon ile beraberindeki büyük bir heyetin Çin’de, Çinli doktorlar tarafından  “akupunktur anestezisi altında yapılan cerrahi bir operasyon” izlemelerinden sonra olmuştur. Bu olay heyeti oldukça etkilemiştir. Sonra akupunkturun Batı’da popülaritesi artmış; uygulanması ve incelenmesi bütün dünyada yaygınlık kazanmıştır.Daha sonra ülkemize gelmiş ve zamanla yaygınlaşmıştır. Üzerinde her geçen gün araştırmalar yapılmakta, makaleler yazılmaktadır.

Akupunkturda Kulağın Önemi

akupunktur ve kulakKulak bedenin her uzvuyla ilgili bir akupunktur noktası bulundur. Bu sebeple akupunktur uygulamalarında kulak büyük önem arz etmektedir. Örneğin, insanın böbreği karaciğeri, kalbi, bağırsağı ile ilgili noktalar kulağında mevcuttur. Bu yüzden akupunktur tedavisinde vücudun değişik bölgeleri kullanılabileceği gibi sadece ve tek başına kulaktaki noktalar kullanılabilir. İşte kulağın bu özelliği, hastalığın belirlenmesine yani hastalığın tanısına yardımcı olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Böbrek İltihaplanması
Kasık Kılları Nasıl Alınır
Eklem Ağrıları
Sağlıklı Beslenme
Egzersiz Hareketleri
Dalağa İyi Gelen Yiyecekler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.