AKUT BRONŞİT
Akut bronşit akciğerlerde alt solunum yolu hastalığıdır. Bir akut bronşit genellikle grip ya da akciğerlere yayılan bir üst solunum yolu enfeksiyonu gibi bir viral enfeksiyon nedeni ile olur. Nefes alınması etkinliği ile birlikte akciğerlere hareket eden hava, küçük/ içi boş geçitler olan bronş ve bronşiollerin iltihaplanmasına yol açar.

Akut bronşit semptomlarına yol açan bronş ve bronşiollerin enfeksiyonu ve iltihabı genellikle beyaz veya sarı balgam, nefes darlığı ve ateş üreten bir ıslak öksürük olarak kendini belli eder. Çoğu durumda kış aylarında soğuk algınlığı ile birlikte gerçekleşen akut bronşit, yılın herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Akut bronşit bebekler, küçük çocuklar ve yaşlılarda çok yaygındır. İlave olarak akciğer hastalıklarına sahip olanlar, hava kirliliğine maruz kalanlar, akciğeri tahriş edici mesleklerde çalışanlar ve sigara içicilerde de sıklıkla karşılaşılabilmektedir.

Akut bronşit genellikle çok yönlü bir tedavi planı izlenerek tedavi edilebilir. Tedavi planları ise sizin tıbbi geçmişinize bağlı olarak değişir. Bazı durumlarda, akut bronşit yaşamı tehdit eden ciddi boyutlara ulaşabilir ki, pnömoniye neden olabilir. Ateş, beyaz veya sarı balgam üreten bir ıslak öksürük varsa acil tıbbi yardım alın.

Yanı sıra dudaklar veya tırnaklarda mavimsi renk, bilinç veya uyanıklık düzeyinde değişim ve şiddetli nefes darlıkları en kısa sürede, teşekküllü bir ortamda ve profesyonel bir sağlık uzmanı tarafından en kısa sürede değerlendirilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Baş Ağrıları
Depresyon
Kan Şekeri Düştüğünde Yapılacaklar
Bacaklarda Güçsüzlük ve Zayıflık
Anekoik Ekojenite Nedir
Apandisit Patlaması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.