Eritemli sistemik lupus;
Beden içerisindeki alyuvarların düşman(mikrop hücreler) yanında vücut hücreleriyle de savaşması anlamına gelmektedir. Aslında vücut hücrelerinden olan alyuvarlar kan içerisinde dolaşır ve gerektiğinde hücreler arası dokulara yayılarak burada bulunan yabancı unsurları yok eder. Eritemli sistemik lupus hastalığında bu mekanizması kısmen yada tamamen bozulmuş bir akyuvar gurubuyla karşı karşıya kalırız ve Bu hastalık çok olağandışı bir tabloyla seyreder. Bendenin aşağı yukarı bütün organlarını ve sistemlerini etkileyebilir ve etkilediği sisteme ilişkin birçok belirtiye yol açabilir.
Belirtiler zaman zaman gelip geçer. Hastalık dönemlerini birkaç yıl süren ara dönemler izleyebilir. Eritemli sistemik lupus, eskiden ciddi bir hastalık sayılmasına karşılık, günümüzde, önemini yitirmiştir. Diskoit lupus da olduğu gibi, kadınlarda erkeklerden çok daha sık görülür. Bir erkeğe karşılık yaklaşık dokuz kadın hastalığa tutulur. Zenciler arasında daha sık görülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Eritemli sistemik lupus nedenleri
Temelde, iki hastalığın nedeni de bilinmemektedir. Kesin olarak söylenebilecek tek nokta, bu hastalığın oluşumunda, bedenin yabancı maddelere karşı bağışıklık ya da savunma sistemindeki bozukluğun rol oynadığıdır.
Bağışıklık sitemi, bakteri gizi zararlı saldırganlara karış, onları yakalayıp etkisiz hale getirmek için antikorlar oluşturarak çalışır. Eritemli sistemik lupus hastalarında, bağışıklık sistemi yalnız dış etkenlere karşı değil, bedenin kendisine karşı da savaşan “oto antikor”lar yapar. Ama bu mekanizmalar da nedenleri açıklamada yeterli olmamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Troid Hastalıkları
Gizli Şeker Hastalığı
Gebeliğin 4.Haftası
Biyoenerji İle Tedavi
Disleksi
Güneşten Korunma Yolları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.