ALABAŞ NEYE İYİ GELİR?Alabaş Neye İyi Gelir

Alabaş (Kohlrabi) lahana, brokoli ve karnabahar gibi (Brassica oleracea) aynı bitkiden kökenlenmektedir. Kısacası alabaş turpgillerden bir sebze olarak karşımıza çıkmaktadır. Vitamin, mineral, lif bakımından zengin ve düşük kalorisi nedeni ile tüm şifalı bitkiler gibi sağlık açısından çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bunları özetleyecek olursak;

Sponsorlu Bağlantılar

1- KANSERİ ÖNLEME

Alabaş, fitokimyasallar bakımından zengindir ve özellikle de glukozinolatlar karaciğerde kanserojen maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır. Hem glukozinolatlar hem de içerdiği yüksek antioksidan nedeni ile birçok kanser türü ile ilişkili olan serbest radikal hasarını sınırlar ve kanseri önler.

2- YÜKSEK C VİTAMİNİ

Alabaş C vitamini bakımından zengindir ve bunun yaklaşık bir fincanı günlük değerin % 140’ ını karşılar. Özellikle köklerinin taze tüketilmesi daha güçlü antioksidanların alınmasını sağlayacaktır.

3- BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Alabaşta yer alan C vitamini, çeşitli hastalıkların önlenmesi ve hastalıkların vücuttan uzaklaştırılmasında önemli görevler üstlenen bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sponsorlu Bağlantılar

4- ENERJİ DÜZEYİNİ ARTIRIR

Yine benzer şekilde yüksek orandaki C vitamini vücudun enerji üretimini artırmaya yardımcı olan demir gibi temel minerallerin absorbe edilmesine yardımcı olur.

5- KALP SAĞLIĞI

Kohlrabi yada alabaş kolesterol ve kötü yağ oranını düşürecek şekilde yüksek miktarda potasyum içerir. Potasyum, sodyum etkilerine karşı koyar, kalp atış hızını korur ve kan basıncını düşürür.

6- SİNDİRİM SİSTEMİ SAĞLIĞIAlabaş Faydaları- kilo verme

Daha önce de belirtildiği gibi alabaş iyi bir lif kaynağıdır. Lif demek ise özellikle sindirim sistemi açısından sağlık demektir. Fiber yada diğer adı ile lif düzenli barsak hareketlerinin sağlayarak sindirimi kolaylaştırır, sağlıklı bir metabolizmaya katkıda bulunur ve güçlü bağırsakların korunmasına yardımcı olur.

7- KİLO KAYBI

Alabaş, düşük kaloriye sahiptir. Kilo vermeye yardımcı olacak şekilde sağlıklı bir metabolizmayı teşvik eder hem de vücut ağırlığını düzenleyen yüksek oranda diyet lifi içermektedir. Bilindiği gibi bu, etkili bir kilo verme programının sağlıklı bir bileşenidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
kalori yakmanın 20 yolu
Uyuyarak Zayıflama Yöntemi
YAZ GELİYOR: GÜNLÜK KALÇA EGZERSİZLERİ
Oruç zayıflatırmı
Yalnızca Diyet Yaparak Bölgesel Zayıflama Gerçekleşmez.
LİGHT BESİNLER, TATLILAR KİLO YAPAR MI?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.