POLİMİYOZİTAlerji Hastalıkları Polimiyozit

Polimiyozit, vücudumuzun her iki tarafını etkileyen ve kas güçsüzlüğüne neden olan nadir görülen inflamatuar bir hastalıktır. Merdivenleri çıkarken, oturduğnuz yerden kalkarken veya bir nesneyi kaldırırken zorlanmanıza neden olur.

Polimiyozit en yaygın 30lu, 40lı veya 50li yaşlardaki yetişkinleri etkiler. Kadınları erkeklere göre ve siyak tenli olanları diğerlerine göre daha fazla etkiler. Belirtileri genellikle haftalar veya aylar boyunca devam eder ve yavaş yavaş gelişir.

Sponsorlu Bağlantılar

Polimiyozitin kesin tedavisi olmamakla alınacak ilaçlar ve fizik tedavi ile kas gücü ve fonksiyonu arttırılabilir.

Belirtileri

Polimiyozit ile ilişkili kas zayıflığı kalça, uyluk, omuz, üst kol ve boyun gibi organlara en yakın olan kasları etkiler. Halsizlik ve güçsüzlük vücudunuzun hem sol ve hem de sağ tarafını etkiler ve yavaş yavaş kötüleşmeye eğilimi gösterir.

Eğer vücudunuzda sebebini bilmediğiniz açıklanamayan kas zayıflığı şikayetleri gelişirse tıbbi yardım isteyiniz.

Nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar

Polimiyozit’in kesin nedeni bilinmemektedir, ancak bağışıklık sisteminin yanlışlıkla kendi vücut dokularına saldırdığı otoimmün bozuklukları ile hastalığın ilişkili olduğu düşünülmektedir.

Alerji Hastalıkları Polimiyozit BelirtileriTedavi ve ilaçlar

Polimiyozit’in tedavisi yoksa da, uygulanacak diğer tedavi seçenekleri ile kas gücü ve fonksiyonunu arttırılabilir. Vaktinde ve geç kalınmadan tedaviye başlanması karşılaşılabilecek komplikasyonların da daha az olmasını sağlar ve daha etkili olur.

Ancak, çoğu durumda tek bir yaklaşım geçerli ve yeterli değildir. Doktorunuz belirtilere ve tedaviye ne kadar iyi yanıt verdiğinize bağlı olarak tedavi stratejinizi belirleyecektir.

İlaçlar

Polimiyozit tedavisinde en sık kullanılan ilaçlar şunlardır:

 • Kortikosteroidler: Prednizon gibi ilaçlar polimiyozit semptomlarının kontrol edilmesinde çok etkili olabilir. Ancak bu ilaçların uzun süreli kullanımı ciddi ve kapsamlı yan etkilere neden olabildiği için doktorunuz kullanım dozunu belli dönemlerde yavaş yavaş düşük seviyelere çekebilir.
 • Kortikosteroid koruyucu ajanlar: Kortikosteroidler ile birlikte kullanıldığında, bu ilaçlar kortikosteroidlerin doz ve potansiyel yan etkilerini azaltabilir. Polimiyozit için kullanılan en yaygın iki ilaç azatioprin (Azasan, Imuran) ve metotreksat (Trexall)’dir.
 • Rituximab (Rituxan): Daha sık romatoid artrit tedavisinde kullanılan rituksimab, birincil tedavilerin polimiyozit belirtilerinde yeterince işe yaramadığı durumlarda kullanılır.

TerapilerAlerji Hastalıkları Polimiyozit Nedenleri

Belirtilerin şiddetine bağlı olarak, doktorunuz aşağıdakileri seçenekleri de önerebilir:

 • Fizik Tedavi: Sizinle ilgilenen fizyoterapist, gücünü korumak ve vücut esnekliğini artırmak için size uygun aktiviteler gösterecektir.
 • Konuşma terapisi: Eğer polimiyozit nedeniyle yutkunma kasları zayıflamış ise, konuşma terapisi ile meydana gelen değişikliklerin dengelenmesi kolaylaşabilir.
 • Diyetetik değerlendirme: Polimiyozit’in ileri evrelerinde çiğneme ve yutma daha zor hale gelebilir. Bu nedenle bir diyetisyen nasıl daha kolay yemek yiyebileceğiniz konusunda yardımcı olabilir.

Cerrahi ve diğer prosedürler

İntravenöz immunglobulin (IVIg), kan bağışında binlerce sağlıklı antikorları içeren saflaştırılmış kan ürünüdür. Bu sağlıklı antikorlar polimiyozitte kaslara saldıran zarar verici antikorları engelleyebilir. Damar yoluyla infüzyon olarak verilen, IVIg tedavileri pahalıdır ve etkilerini devam etmek için düzenli olarak tekrar edilmesi gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  benim oglumun dun vucudu böcek ısırı gibi kabardı kızardı döşü eli yüzü sırtı cok kötü oldu bir saatte geri düzeldi her sene oluyor doktora gıdıyoz iğne yapı geciyo ne yapmam lazım

  Sağlık

  yazdıgımız soruları nasıl görecez

  Sağlık

  selamlar denizlide yaşıyorum annem 17 yıldır polimiyozit hastası tedavi sonuç vermedi merdiven çıkamıyor gitmedigimiz bir tek yurt dışı kaldı izmir ege üniversitesinde kas uzmanı na gidecegiz adresime bir cevap gönderirseniz sevinirim bir care arıyoruz

  Sağlık

  mrhb ayşegül hanım bende polmyozit hastasıyım annenizi bence noroloji ile ilgili bir bölüme götürün ama ünvrsite hastanesi olursa daha iyi olur.

  Sağlık

  arkadaslar, polimiyozit hastaliginin tedavisi var mi? tam iyilesmek mumkun mu?

  Sağlık

  benim annemde polimiyozit hastasi kroniklesmis.. ilac vermiyorlar kan degerleri cok dusuk oldugundan ilac komaya sokar diyor dr..yuryemiyor ellerini kullanamaz hale geldi.lutfen bir carebu surecte bitkisel tedavinin faydasi varmidir

  Sağlık

  dört senedir polimiyozit+dermatamiyozit hastasıyım ömrümün sonuna kadar bu hastalığı çekecek miyim.kesin sonlandıran bir tedavisi yokmu.yurt dışında tedavisi varmı..

  Fnda

  Merhaba benm annem 15 senedir polimiyozit hastası gittigimiz doktorlar sadece ilac tedavisi uyguladilar fakat biz bu tedaviden sonuc alamadik bu hastalik icin uygulanan baska tedevi yontemleri varmi ? Bu hastalik icin fizik tedavi uygulanirsa bir etkisi olurmu bu konu hakkinda bana bilgi verirseniz sevinirim.

  ömür

  ben25byasında polimiyozit hastasıyım tedavisi için ne yapmam lazım

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sivilce
Dışkı Kaçırma Nedenleri Nelerdir?
Göğüs Ağrısı Neden Kaynaklanır?
Cinsel Organ Sivilceleri Nasıl Önlenir?
Vertigo Nasıl Geçer Diyorsanız
Bulantı Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.