ALERJİ HASTALIKLARIAlerji Hastalıkları

Tıbbi koşullar çoğu zaman diğer hastalıklar ve koşullara bağlıdır. Alerjiler ile ilişkili rahatsızlıkların bir listesini sunmak gerekirse aşağıdaki liste bunu karşılayacaktır. Bu koşullar allerjinin nedeni ya da belirtisi olabilir veya yüksek risk altında olabileceğiniz bir durum olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Pişik

Cilt üzerindeki kızarıklık ve tahriştir.

D Vitamini Eksikliği

D vitamini eksikliği raşitizm, kanser, kardiyovasküler hastalıklar, çocuklarda şiddetli astım ile ilişkili bulunmuştur.

Bronşit (Akut)

Bronşit, akciğerlerde havayollarının iltihabıdır.

Sinüs enfeksiyonu (sinüzit)

Sinüs enfeksiyonu (sinüzit); alerji, enfeksiyon, kimyasal maddeler veya sinüsleri tahriş eden diğer tahriş edici maddelerden kaynaklanır.

Kaşıntı

Kaşıntı, lokal veya vücut genelinde olmak üzere alerjiden dolayı yaygın görülen bir sorundur. lokalize veya yaygın olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ağrılı yaralar (pamukçuk)

Pamukçuk, ağız içindeki mukoza astarında görülen küçük ülserli yapılardır.

Kurdeşen (Ürtiker ve Anjioödem)

Ayrıca ürtiker denilen kurdeşen, genellikle alerjik reaksiyon işaretidir ve cildin kabarması, kaşınması şeklinde belirti verir.

Tahta kurusu

Böcekgiller ailesinden memelilerin kanını emerek beslenen kırmızımsı-kahverengi kene gibi böceklerdir.

Kronik Rinit ve Burun Damlası

Alerjik rinit kaşıntı, burun akıntısı, hapşırma, kulak, göz ve boğazda kaşıntı şeklinde belirti vermektedir.

Pembe göz

Ayrıca “konjonktivit” olarak da adlandırılan pembe göz, göz kapaklarının içindeki katmanın tahriş olması, kaşınması ve kızarması sonucu gelişir.

Sinüs Baş Ağrısı

Sinüs baş ağrısı, sinüs boşluklarındaki bir sinüs enfeksiyonu veya iltihaplanmasından kaynaklanır.

Blefarit

Blefarit, göz kapaklarının iltihabıdır.

Atopik dermatit

Egzama birçok dermatit (deri iltihabı) çeşidi için kullanılan genel bir terimdir.

Yanan Ağız Sendromu (BMS)

Yanan Ağız sendromu (BMS) ağız ağrısına neden olan bir durumdur.

Keratosis pilaris

Keratosis pilaris (KP), saç köklerinin etrafında yaygın görülen küçük beyaz veya kırmızı yapılar şeklindeki deri hastalığıdır.

Kuru cilt

Cilt kurluğu çoğunlukla soğuklar, nem düşüklüğü, sert sabunlar gibi dış etkenlerden kaynaklanmaktadır.

Yemek borusu iltihabı

Yemek borusu iltihabıdır.

Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)

Saman nezlesi (alerjik rinit), polen kaynaklı burnun tahriş olmasıdır. Erken hapşırma durumları, burun tıkanıklığı ve göz tahrişi gibi belirtiler saman nezlesini bilindik hale getirmiştir.

Zehirli Sarmaşık

Zehirli sarmaşık, meşe ve sumak bitkileriyle temas kuran insanlar üzerinde kızarıklığa neden olan “urushiol” adı verilen bir madde içerir.

Göz Alerjisi

Göz alerjisi (veya alerjik göz hastalığı) tipik olarak çoğunlukla saman nezlesi ve atopik dermatit ile ilişkilidir.

Horlama

Horlama, diğer bütün sesler gibi, ses dalgaları oluşturmak için havadaki partiküllere neden olan titreşimler oluşturur.

Gıda Alerjisi

En yaygın gıda alerjileri arasında yumurta, fındık, süt, fıstık, balık, kabuklu deniz ürünleri, çilek ve domates vardır.

Anafilaksi

Anafilaksi, bir anda, hızlı şekilde gelişen ve bir dizi farklı vücut sistemini etkileyebilen ciddi alerjik reaksiyondur. Şiddetli anafilaktik reaksiyonlar ölümcül olabilir.

Çocuklarda Astım

Çocuklarda astım, öksürük ve hırıltı gibi belirtiler ile kendini gösterir.

Astım

Astım tekrarlayan, geri dönüşümlü, havayolu obstrüksiyonu ile karakterize olan karmaşık bir kronik hava yolu inflamasyonu sendromudur.

Makyaj Alerji

Kozmetikte kullanılan bazı kokular ve koruyucu maddeler bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Kontakt Dermatit

Kontakt dermatit, rahatsız edici bir maddeye maruz kaldıktan sonra meydana gelen cilt döküntüleridir.

Arı ve eşekarısı sokması

Arılar, eşekarısı ve ateş karıncaları “Hymenoptera” ile ilişkili böcek türleridir. Eşekarısının bile binlerce türü vardır.

Kapalı alan alerjenleriAlerji Hastalıkları nelerdir

Kapalı ortam allerjenleri bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilen maddelerden kaynaklanmaktadır.

Bio-ritimler

Biyolojik ritimler, ya da bio-ritimler, vücudumuzun güneş, ay ve mevsimlerin düzenli değişikliklerine nasıl tepki verdiği ile ilgilidir.

Kurdeşen (Ürtiker) Bulaşıcı mı?

Kurdeşen bir maddeye karşı vücudun göstermiş olduğu alerjik tepki ile oluşur ve bulaşıcı değildir.

Fıstık Alerjisi

Bu alerjiye bağlı görülen reaksiyonların yaklaşık %80’i -%90’ı kurdeşen, kızarıklık, kaşıntı ve döküntü gibi cilt belirtileri içerir.

Boğaz ağrısı (farenjit) Bulaşıcı mı?

Farenjit, boğaz ağrısı için kullanılan tıbbi bir terimdir.

Alerjik aşamalar

Alerjik aşamalar, vücudun alerjen maddelere verdiği alerjik reaksiyonları ifade etmektedir.

Lateks Alerjisi

Lateks alerjisi, vücudun kauçuk ağacından elde edilen ve doğal bir ürün olan latekse tepki vermesi sonucu oluşmaktadır.

İlaç Alerjisi

İlaç alerjileri vücudun bağışıklık sisteminin alınan bir ilacı yanlışlıkla yabancı ve zararlı bir madde olarak algılaması sonucu ortaya çıkan reaksiyon ve tepkileri içermektedir.

Mesleki Astım

Mesleki astım, çalışılan iş gereği işyerinde maruz kalınan bazı maddelerden kaynaklanan alerji türüdür. Daha çok kimyasal maddelerin yoğunlukta olduğu bazı meslek dallarında görülür.

Böcek sokması alerjileri

Her bölgede yaşayan böcek türlerine göre değişiklik gösterir. Arılar, eşek arıları, ateş karıncaları ve diğer farklı böcek türlerinin ısırması sonucu vücutta reaksiyonlar gelişebilmektedir.

Peki alerjik reaksiyonlar niçin meydana gelir?

Alerji, vücut bağışıklık sisteminin aslında faydalı olan bir maddeyi (alerjenler) zararlı olarak algılaması sonucu saldırıya geçmesi ile gelişir. Bağışıklık sistemi istilacı olarak gördüğü bu alerjik maddeler veya alerjenler ile mücadele için koruyucu maddeler olarak adlandırılan “immunglobulin E (IgE)” antikorlarını çoğaltmaya ve devreye sokmaya başlar. Dolayısıyla vücutta çeşitli reaksiyonlar ortaya çıkmaya başlar. Söz konusu antikor IgE her insanda belli bir miktarda vardır ancak bazı maddelere alerjisi olan insanlarda bu oran normalden daha fazladır. IgE antikorları bir bütün olarak sanki bir ordu gibi alerjen maddelere karşı savaş verirler. Bu savaşın vücutta görünen tarafı ise ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar ve buna bağlı yukarıda bir liste halinde verilen belirtilerdir.

“Mast” hücreleri olarak adlandırılan hücreler de alerjik reaksiyona katılırlar. Mast hücreleri doku ve kan içine “histamin” gibi çeşitli kimyasal maddeler salar. Bu kimyasallar ise sık ​​sık alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ayrıca bu kimyasallar çok rahatsız edici şekilde şişme, kaşıntı ve hücrelerden sıvı sızıntısı gibi belirtilere yol açabilir. Çeşitli mekanizmalar sayesinde, bu alerjik kimyasallar, kas spazmına neden olabilir, astım ve ses kaybının da içinde bulunduğu akciğer ve boğaz sıkılaşmalarına yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  slm benim hastalığım alerji hatalığı ve nedenleri sunlardır sıcaklık toz acı yemek yağlı yemek lütfen buna bir çağre bulunmasını istiyorum çok hastanelere gittim ilaç kullandığım halde tedaviye iyi gelmedi lütfen bunu en kısa zamanda çözülmesini istiyorum dayanamıyorum çümkü şimdiden teşekür ederim

  Sağlık

  pardun en önemlisini unuttum bu hastalık kafamda bulunuyor tekra teşekür ederim

  Sağlık

  Slm arkadaşlar bnm kulağımda küçüklükten beri bir sorn var yurkununca kulaklarımın içinden çıt çıt çıt die sesler geliyor ağrı falan yok ama çok sinir bozucu bu ne olabilir şimdiden teşekürler…

  Sağlık

  slm.2 yıldır sürekli burnum akıyo.kılağımda kaşıntı.gözlerimde kızartı.çalışamaz hale geldim.karnem.brun sprailleri ile dolu ama bi faydası yok malesef.ne yapacağımı şaşırdım.bana yardım edin yaşama sevincim kaybolduuu

  Sağlık

  ALLAH YARDIMCI OLSUN

  Sağlık

  lale otrıvineyi dene bide hayatımda kullandığım enii burun spreyi ama çoooo…k rahatlatıo diye gnd 3 kere fln sıkma çünkü neyasıkkı unutkanlık yapıo ama valla beni KURTARIO……….bnd bi ton burn spreyi denedm en iisi otrıvıne..

  Sağlık

  slm benım oğlum 9 yasında.tedavı görüyor fakat cok faydasını görmedik.sürekli burnu akıyor,gözleri kasınıyor ve sısıyor öksürüyor ayrıca vücudu kabarıyor.lüfen ogluma da bir çare bulun.Cok üzülüyorum cukulata yiyince daha cok şikayeti oluyor.

  Sağlık

  slm iyi günler benim vücudum da 3 4 senedir yaralar çıkıyo bazen kayboluyo bazen çok şiddetli oluyo dokdorada gittim ama hiç bi faydasını görmedim ne yapacağımı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim..

  Sağlık

  selam arkadaslar 1 hafta dır vucudumun heryerini sardı alergi ve kaşıntı birgeciyor bir saat sonra tekrar başlıyor gitmedim doktor kalmadı ve hala sürüyor cigerlerde bir şey yok diyolar ama ney..??

  Sağlık

  benim oglum 2.5 yasında ve ıkı sever havale gecırdı yuksek ateşten cok sukur 1.5 senedır gecırmıyor bazen cocugun kavası yada gozu ya kulagı anıden yada suratı şişiyor ve 3 veya 5 saat sonra kayıp oluyor neden olabılır acaba cevap yazarsanız sevınırım ne yapmamız gereklı

  Sağlık

  yüzümde belirli noktalarda sivilece çıktı ama hep aynı noktalara yayılıyo 2 3 haftadırda geçmedi sürekli kaşıntı halinde ve geçmiyo sebebi alerjik olabilirmi yaşım 15 ergenlikten şüpeleniyorum ama ergenlik sivilceleri bu kadar sık zamanda tekrarlamıyo

  Sağlık

  önce kızarıklık oluyor sonra gittikçe şişmeye başlıyor sonra çok kaşınıyorbu şişkinlik her tarafta suratımda çıkıyor .bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz.kız çocuğuyum.15 yaşındayım yaklaşık 6 ya yakın senedir çıkıyor

  Sağlık

  merhaba ben 23 yaşındayım küçüklüğümden beri alerji sorunum vardı 2 senede bir tekrar edip bir günde kendiğinden geçiyodu ama bu yıl alerjim çok fazla oldu yüzümü bile şişirdi ve bir hafta geçmeyince hastanede bile yattım bir hafta sebebini bulamadılar ilaç tedavisiyle 1-2 ay geçtikten sonra şimdi yeniden tekrar etti yine gittim doktora yine ilaç kullandım ilacı bıraktığım gün tekrar kaşınmaya başladım çözümü varsa ve yardımcı olursanız sevinirim

  Sağlık

  merhaba
  kulağınızdan gelen çıt çıt sesler bende de vardı kulağınızdaki kalmış iltihap tan oluyo kulak burun boğaza gidip kulağınızı yıkatın ozamn geçer..

  Sağlık

  ben 24 yasindayim bende de cilt alerjisi sorunu var gidadan oldugunu sanmiyorum cunku hep ayni gidalar kullaniyorum doktor kontrolunde kortizon ve antihistamin kullaniyorum ama aldiktan bir kac saat sonra tekrar kasinti ve sislikler basliyor bundan baska caresi varmi lutfen yardimci olun birde ilk defa oluyor ve iki gundur bu haldeyim lutfen bir care gosterin

  Sağlık

  selam ben allerjik sinüzit hastayım ve ve doktorum bana kendine dikkat etmezsen çocuğun bile olmaz boşuna uğraşmış olursun dedi sinüzitimle ne alakası var? simdiden teskler.

  Kendinize dikkat etmezseniz herşey olabilir. Bunun sinüzitle bir alakası yok. Doktorda kendinize iyi bakmıyormuş hissi uyandırdınız herhalde.

  Sağlık

  bende alerjiğim gözüme vuruyordu sol koluma vurdu vuç içimi kabarttı şişirdi kızardı her yeri kabardı sancıyorda karaciğerin beslenmesi gerek diyorlar.dogrumu.

  Sağlık

  arkadaşlar herkese selam, bende sizler gibi allerji hastasıydım ortaokuldan beri bu hastalığım vardı ve irsiydi yani babamdan dolayı bende ve kardeşlerimde de var ama bende kardeşlerimden daha yüksek seviyede seyrediyordu bu hastalık. devamlı antihistamin hap kullanarak günlük yaşamımı idame ettiriyordum, 23 yaşımda araştırma hastanesinde prik testi yaptırdım tedaviye başlamak için ve en üst seviyede allerjiye rastlandı ve doktor bana yurt dışından gelen bir aşıyla tedavi olacağımı söyledi bu aşılarda çok pahalıdır ama napayım mecburdum tedavi olmaya çünkü devamlı burnum kaşınır akar, gözlerim kaşınır yaşarır, damaklarım kaşınır, kulaklarımın içleri hatta bazen kafamın içi bile çok şiddetli kaşınırdı, bahar dönemleri benim kabusumdu dışarı çıkamazdım devamlı elimde peçete burnumu silmekle meşguldüm :)
  neyse muayeneden sonraki gün gittim aşılarımı aldım ve 5 sene boyunca aşı tedavisi gördüm ama hiçbir faydası olmadı, faydası olması içinse 7 ila 10 sene arasında belki etkili olabiliyomuş bu aşılar :) bende askere gittiğim zaman kullanmamaya karar verdim ve yina antihistamin haplarla yaşamıma devam ettim.
  birgün arkadaşım bana bi aktarcıdan bahsetti ve her türlü hastalığa şifa bulduğunu söyledi ve gittim o aktarcıya ve bu aktarcı bana macun hazırladı bunu bir ay boyunca kullan dedi devam ederse 2. macunu hazırlayacağını söyledi bu macunun yanında kanı temizlemek için verdiği başka bir macunla birde bitki suyu verdi ve ben bunları bir ay boyunca aksatmadan kullandım ve Allahıma bin şükür hastalığım kalmadı yemin ederim size şu mübarek ramazan ayına girdik hiçbir yalanım yok ben bile hala şaşkınım bu durum karşısında Allah o abidende razı olsun gittim kendisine teşekkür ettim o da çok sevindi durumuma.
  arkadaşlar durum gerçekten böyle allerjisi olan arkadaşlar bana mailimden ulaşırlarsa onlara yardımcı olacağım.

  çeşitli nedenlerden dolayı mailinizi yayınlamamız mümkün değildir. Aktarınızın varsa web sitesini yayınlayabiliriz. Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederiz.

  Sağlık

  slm ben nihat yaş 18 yaz kış hep hastayım burnum akıyor öksürüyorum hiç bitmiyo bu hastalık ne yapacagımı bilmiyorum okula bile gidemiyorum herkez bana bakıyo hayattan nefret ediyorum hep insanlardan uzak duruyorum ve dışlanıyorum bana yardımcı olun tşkler

  ismail

  slm benim bacaklarımda kollarımda yüzümde her yerimde kızarıklık var tedavi oldum geçmedi llütfen sağlığımdan oldum çok kötüyüm bi çare bulun lütfen

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ayakta Sebepsiz Morarma
Penisilin Alerjisi
Arı Alerjisi
Göz kaşıntısı
Vücuttaki Döküntü yada İsilik Ne Anlama Gelir?
Sırtta Döküntü, Leke, Kızarıklık, İsilik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.