ALERJİ TEDAVİSİNDE AŞIAlerji Tedavisine Dikkat

“Immünoterapi”, çim polenleri, ev tozu akarları ve arı zehiri gibi maddelerden kaynaklanan alerjik reaksiyonlar için önleyici bir tedavidir. İmmünoterapi’de alerjisi olan kişiye aşamalı olarak artan dozlarda alerjen madde verilir.

Daha sonra bu maddeler vücutta bağışıklık sisteminin söz konusu alerjene karşı antikor üretmesini ve bu maddeyi tanımasını sağlar. Hastalık anında ise vücut bu alerjen ile daha önce karşılaştığı için hemen tanıyacak ve bağışıklık sistemini devreye sokacaktır. Immünoterapi ayrıca rinit ve astım ile karakterize olan iltihapları da azaltır.

Sponsorlu Bağlantılar

Tedaviye başlamadan önce hastada alerji belirtilerinde tetikleyici rol oynayan faktörler belirlenir. Cilt yoluyla ya da bazen kan testleri ile kişinin hangi antikorlara sahip olduğu belirlenir. İmmünoterapi prosdürü sadece kişinin çeşitli bilinen alerjenlere duyarlı olduğu durumlarda tavsiye edilir.

Alerji immünoterapisi nasıl yapılır?

Küçük bir miktar alerjen koldaki ciltten enjekte edilir. Enjeksiyon iğnesi yaklaşık 30 hafta boyunca haftada bir kez (bazen daha sık) verilebilir. Daha sonra iki haftada bir verilir. İlerleyen zamanlarda bu süre dört haftaya da Alerji Tedavisinde aşıçıkarılabilir. Tedavinin süresi bazen 3-5 yıla kadar uzayabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Riskler

Enjeksiyondan kısa bir süre sonra küçük bir tehlike olarak “anafilaktik şok” görülebilir. Ciddi bir alerjik reaksiyon içermektedir. Bu nedenle, immünoterapi tıbbi gözetim altında yapılmalıdır.

Astım için immünoterapi

İmmünoterapi alerjik astım tedavisinde de etkilidir. Alerji aşıları astım ataklarını tetikleyen alerjik reaksiyonları hafifletmeye yardımcı olur. Böylece akciğer fonksiyonlarını arttırmakta ve astım ilaçlarına ihtiyacı azaltmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yumurta Alerjisi
Arı Alerjisi
Alerjik Deri Testleri
Güneş Alerjisine Ne iyi Gelir?
Döküntü yada İsilik Nedenleri Nelerdir?
Konjonktivit Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.