ALERJİK CİLT SORUNLARINDA TIBBİ YARDIMAlerjik Cilt Sorunlarında Tıbbi Yardım

Daha ciddi alerjik reaksiyonlar için evde takip ettiğiniz yöntemler yeterli gelmeyecektir. Cildinizdeki sorunun bir tahriş ve döküntünün ötesinde bir durum olduğunu düşünüyorsanız bir doktora görünmeniz gerekir. Tıbbi müdahale gerekliliğine işaret eden bazı göstergeler şunlardır:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Döküntülerin vücudun büyük bir kısmını kapsaması
 • Döküntülerin zamanla ve evde uyguladığınız tedavi seçenekleri ile daha da kötüye gitmesi
 • 1-2 haftadan daha fazla süren kızarıklık
 • Artan kızarıklık ya da ağrı, şişlik ve irin boşalması da enfeksiyon belirtileridir ve doktora uğramanızı gerektirir.

**** Böyle durumlarda doktorunuz topikal kortikosteroid kremler önerebilir. ​​Kortikosteroidler çeşitli rahatsızlıkların tedavisine yardımcı bir ilaç grubudur. Böbreküstü bezlerinde bulunan doğal kortikoid hormonlardan türetilen kortikosteroid ilaçlar vücut üzerinde anti-inflamatuar etkiye sahiptir ve vücudun alerjik reaksiyonlarla mücadele etmesini sağlar.

Genellikle deri döküntülerinin tedavisinde kullanılan kortikosteroid kremler, etkilenen deri üzerinde doğrudan topikal şekilde uygulanır. Hangi çeşit kortikosteroid kremin sizin için uygun olabileceğine doktorunuz karar verecektir. ​​

Sponsorlu Bağlantılar

 • Kremi sadece cildin etkilenen bölgesine ve doktorunuzun önerdiği şekilde uygulayınız. Genellikle günde bir veya iki defa yeterli olmaktadır. Yan etkileri nadiren görülür ve genellikle yanlış kullanımdan kaynaklanır.
 • Birçok kişi steroid faktöründen dolayı kortikosteroid kremlerden kaçınmakta veya kullanmaktan korkmaktadır. Ancak bu çekinceler yersizidir ve topikal steroidler doğru kullanıldığında çok güvenlidir. Ayrıca diğer steroid içerikli ilaçlar gibi uzun süreli bir kullanım söz konusu olmadığı için herhangi bir bağımlılığa neden olmaz.

Alerjik Reaksiyonlarda Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

**** Kortizon hapları veya iğneleri de önerilebilir. Cildinizin kortikosteroid kremlere yanıt vermediği nadir durumlarda, doktorunuz tarafından reaksiyonu azaltmak için hap ya da kortizon enjeksiyonu da önerilebilir. Hap şeklide reçete edilmişse nasıl kullanmanız istenmişse o şekilde kullanmanız gerekir.

 • Eğer kan inceltici bir ilaç kullanıyor veya takip ettiğiniz diyetinizde bu etkiye sahip bir takviye alıyorsanız, enjeksiyon öncesi bu tür ilaçları kullanmaktan kaçınmanız gerekecektir.
 • Enjeksiyon iğnesi olduğunuzda ise muhtemelen hastanede ve olacaksınız ve ilgili cilt bölgesi için bazı elbiselerinizi değiştirmeniz de gerekecektir. Öncelikle enjeksiyon bölgesinin çevresi temizlenir ve antiseptik püskürtme yapılarak uyuşturulur. Daha sonra iğne yapılır. Enjeksiyon yapılırken ve ilaç cildinize enjekte edilirken muhtemelen bir basınç hissedersiniz.

Bazı insanlarda enjeksiyondan sonra kızarıklık veya göğüs ve yüz bölgesinde sıcaklık hissi yaşanmaktadır. Doktorunuz bir veya iki gün boyunca enjeksiyon yapılan cilt çevresini korumak ve acıyı hafifletmek için buz uygulamanızı isteyebilir. Ayrıca ağrı, kızarıklık, şişlik ve enfeksiyon belirtileri açısından da belli aralıklarla kontrol ediniz.

**** Bir alerji testi yaptırınız. Allerjik reaksiyonlarınız sık ​​veya şiddetli oluyorsa doktorunuz bir alerji testi yaptırmanızı isteyebilir. Bu test alerjiye neden olan maddeyi belirlemek ve ileride tekrarlama ihtimali olan reaksiyonları önlemek için faydalıdır. Deri prick testi, deri yama testi ve intradermal test olmak üzere üç tip alerji testi vardır.Alerjik Cilt Sorunlarında Tıbbi Yardım- alerji testi

 • Deri prick testinde, sıklıkla önkol, sırtın üst tarafı ya da boyun bölgesindeki cilt üzerine az miktarda alerjen bırakılır ve reaksiyonun gerçekleşmesi beklenir. Cilt yüzeyi iğne benzeri şeylerle açıldığı için alerjen madde cildin alt tabakasına da geçebilir. Sonuçlar genellikle 15 ila 20 dakika içinde görülür ve tek seferde birden fazla allerjen madde test edilebilir.
 • Cilt yama testi ise genellikle sırt bölgesinde çeşitli alerjenler uygulanarak gerçekleştirilen bir testtir. Test yapılan alanlar bir bandaj ile kapatılır ve birkaç gün sonra değerlendirme yapılır.
 • İntradermal test de potansiyel alerjen maddelerden cilde az miktarda enjekte edilmesini içerir. Enjekte edildikten sonra reaksiyon belirtilerine bakılır. Bu test daha çok arı zehiri veya penisilin gibi ciddi alerjenlere ait belirtilerin tespit edilmesinde kullanılır.

DAHA UZUN VADELİ ÇÖZÜMLER İÇİN BUNLARA DİKKAT EDİN!!!!

**** Uzun vadeli bir çözüm için öncelikle reaksiyona neyin neden olduğunun bulunması gerekir. Yukarıda belirtildiği gibi bir alerji testi yapılarak bu alerjen bulunabilir fakat çoğu zaman bu testlere de gerek kalmayabilir. Reaksiyon öncesi yaptığınız faaliyetlere bakarak neyin neden olduğunu tahmin etmeniz mümkün.

Örneğin eğer bir piknik veya yürüyüşe çıkmışsanız zehirli sarmaşık ve meşe gibi bitkiler yaygın görülen tahriş edicilerdir. Ya da eğer yeni kullanmaya başladığınız bir saç ürünü, makyaj ürünü veya diğer başka bir cilt bakım ürünü varsa bu da reaksiyonun nedeni olabilir. Kaçınmanız gereken maddeleri içeren ürünlerin bir listesini doktorunuzdan isteyebilirsiniz.

**** Ev içinde kullandığınız ve ciltte tahrişe yol açan malzemelere de odaklanın. Günlük olarak evde kullandığımız bazı temizlik ürünleri ve kişisel bakım ürünleri de içindeki kimyasal maddelerden dolayı tahriş edici özelliklere sahiptir. Bu yüzden mutfakta ve banyoda kullandığınız ürünlere dikkat edin ve hangisini kullandıktan veya hangisi ile temas ettikten sonra reaksiyon gerçekleştiğini tespit etmeye çalışın.

Eğer sebep olan tek bir ürün ise muhtemelen içindeki kimyasal maddelerdendir. Bu ürünün doğal içerikli olanını tercih ederek çözüm geliştirmeniz mümkündür. Kimyasal içerikli olan ve ciltte tahriş riski taşıyan bazı ev tipi ürünler şunlardır:

 • Deterjanlar (özellikle bulaşık deterjanları)
 • Cam temizleyicisi ve banyo temizleyicisi gibi ev temizlik ürünleri
 • Çamaşır yıkama ve kurutma deterjanları
 • Özellikle yün gibi kaba kumaşlı giysiler
 • Lateks
 • Parfüm ve cilt spreylerindeki kokular
 • Yüz kremleri
 • Takı, saat kordonu ve fermuarlarda bulunan nikel
 • Güneş kremleri

**** Nemlendirici veya cildi koruyucu ürünler kullanın. Çalışma ortamınıza ve işinize bağlı olarak tahriş edici maddelerden tamamen kendinizi kurtarmanız mümkün olmayabilir. Bu nedenle cilt nemlendiricileri ve koruyucu ürünler kullanarak başka alerjik reaksiyonların önüne geçebilirsiniz.Alerjik Cilt Sorunlarında Tıbbi Destek

 • Örneğin “gliserin”, “hyaluronik asit” ve “propilen glikol” gibi maddeler bulunan doğal losyonlar ve nemlendiriciler tercih edebilirsiniz. Bu tür bileşenlerin daha uzun ömürlü bir nemlendirme sağladığı bilinmektedir. İdeal olarak iyi bir nemlendirici cildi güçlü ve sağlıklı tutarak alerjik reaksiyonlarla mücadele etmeye yardımcı olur.
 • Çoğu yerde kolaylıkla bulabileceğiniz vazelin cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak tahrişlere karşı korur. Aynı zamanda geceleyin çatlamış ve kurumuş cilt üzerine sürmeniz de iyileşmesine yardımcı olacaktır. Herhangi bir açık yara cildin bir alerjenden etkilenme olasılığını artırabilir.
 • Bu nedenle, kimyasallar veya temizleyiciler ile çalışırken kalın lastik bir eldiven giyilmesi alerjenin doğrudan cilde temas etme ve reaksiyona neden olma riskini azaltacaktır. Lastik eldivenler hem banyo hem de mutfakta temizlik yaparken başvurulan önemli bir ev eşyasıdır.

Önlemlerinize rağmen herhangi bilinen bir alerjen ile karşılaşılması durumunda zaman oldukça önemlidir. Ne kadar hızlı müdahale ederseniz alerjen maddeyi o kadar çabuk vücuttan uzaklaştırırsınız. Doğrudan maruz kalan ilgili bölgenin sabun ve bol ılık su ile yıkanması yapılacak ilk ve önemli müdahaledir.

ÖNEMLİ İPUÇLARI

 • Eğer alerjik reaksiyonlara eğilimli bir cildiniz varsa, yanınızda nemlendirici, aloe vera jeli ve kalamin losyonu gibi ürünleri bulundurun. Bir reaksiyon durumunda hızlıca müdahale şansı tanır.
 • Alerjene maruz kaldığınızda cildi yıkamanız önemli olmakla birlikte kimyasal içeriği fazla olan bir sabun kullanmanız ise tahrişi daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle kimyasal içeriği az olan ve daha çok doğal bileşenleri olan bir sabun kullanmanız önerilir.
 • Yılan yağı gibi birçok reçetesiz bitkisel ilaç sağlık otoriteleri tarafından onaylanmadığı için etkinliği ve belirtileri hafifletmesi konusunda bir şey söylenemez. Bu tür şeylerden ziyade yukarıda sayılan çözüm seçeneklerine başvurmanız önerilir. Denenmiş ve etkinliği kanıtlanmış merhem ve losyonları kullanmak her zaman daha güvenilirdir.

UYARILAR 

Birçok cilt alerjileri hafiftir ve zamanla kendiliğinde kaybolması beklenir. Ancak dudaklar, dil, el ve ayaklarda şişme, yüksek ateş, titreme, bulanık görme, öksürük veya hırıltılı nefes ve nefes darlığı gibi belirtiler ciddi alerjik reaksiyon işaretçisidir ve bu tür bir durum yaşamanız durumunda vakit kaybetmeden tıbbi tedavi alabileceğiniz bir yere gitmeniz gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Arı Alerjisi Olanlara Öneriler
Alerji Nasıl Tedavi Edilir
Yumurta Alerjisi
Bütün Vücudum Kaşınıyor
Bahar Yorgunluğunda Püf Noktaları
Yüzde Kaşıntı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.