ALERJİK REAKSİYONLARDA CİLT TEMİZLİĞİAlerjik Reaksiyonlarda Cilt Temizliği

Cildimizde alerjik reaksiyonlar yaygın olarak görülen bir durumdur ve birçoğumuz ömrümüz boyunca en az bir kez böyle bir durumla karşılaşmaktayız. Cilt reaksiyonları gerçek alerjiler için “kontakt dermatit” veya alerjik olmayan durumlar için “irritan kontakt dermatit” olarak bilinmektedir. Meydana gelen bu reaksiyonların çoğu tahriş edici maddelere karşı vücudun vermiş olduğu tepkinin bir sonucudur ve ciddi sayılmazlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Belirtiler arasında;

 • Kırmızı noktalar,
 • Şişmiş kırmızı yumrular,
 • Pullanmış alanlar,
 • Kabarcıklar,
 • Deride yanma veya kaşınma hissi sayılabilir. 

Eğer bu belirtileri kronik olarak görüyorsanız yani geçmiyorsa, muhtemelen sizde egzama veya atopik dermatit vardır. Eğer sporadik belirtilerle karşılaşıyor ya da belirli bir alerjene vücudun yanıt vermesi şeklinde görünüyorsa kontakt dermatit hastalığından muzdarip olma olasılığınız yüksektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu tür reaksiyonlar ve cilt problemlerinde hem evde hem de doktor gözetiminde uygulanabilir cilt temizleme yöntemleri ile şikayetleri en aza indirmeniz mümkündür.  Bu konuda aşağıda verilen yöntem ve önerilere başvurabilirsiniz.

1. MADDE: CİLDİNİZİ TAHRİŞ EDEN ŞEYLERE TEMAS ETMEYİN

**** Cildinizdeki döküntüleri kaşımayın. Aksi halde siz kaşıdıkça sorunlu bölge daha da tahriş olacak ve herhangi bir tahriş edici maddeye vereceği tepki süresi de uzayacaktır. Ayrıca tahrişin yayılmasına ve diğer alanlara da yayılmasına neden olabilirsiniz. Bu yüzden etkilenen alana dokunmayın ve kaşımayın.

 • Eğer kendinizi ilgili bölgeyi kaşımak zorunda görürseniz, yumuşak bir eldiven giymeyi unutmayın. Eldiven takmayı sevmiyorsanız tırnaklarınızı keserek kısa ve törpülenmiş tırnaklarla da nazik şekilde kaşıma yapabilirsiniz. Bu sizin için rahatsız edici ise, çivi kırpma da yardımcı olabilir. Her ikisinde de amaç daha çok çizilme ve tahrişi önlemektir.Alerjik Reaksiyonlarda Cilt Temizliği Nasıl Yapılır

**** Rahat ve geniş giysiler tercih edin. Sıkı giysiler sorunlu bölgede sürtünme sonucu daha fazla tahriş yaratabilir ve daha çok rahatsız olmanıza yol açabilir. Bu nedenle rahat elbiseler giyin ya da mümkünse sorunlu bölgenin üzeri açık kalacak şekilde tişört veya şort gibi elbiseler giyiniz.

 • Her türlü nem ve ısı kaynağı da cilt döküntülerini kötüleştirebilir. Bu nedenle hafif pamuk ve çabuk kuruyan malzemelerden yapılmış giysiler tercih ediniz.
 • Belirtileriniz şiddetli ise nemli bir elbisenin faydası olabilir. Yumuşak pamuk kullanılan kollu tişört veya uzun iç çamaşırı gibi yumuşak pamuklu giysileri soğuk suda yıkayıp iyice sıktıktan sonra giyin. Bunların üzerine ise geniş bir elbise giyin.

**** Cildi tahriş edici faaliyetlerden de kaçınmalısınız. Döküntülerin olduğu müddet boyunca, gereksiz cilt temasına ve terlemeye neden olan faaliyetlerden kaçınmalısınız.

 • İçinde birçok katılımcı olan futbol, basketbol ve hokey gibi cilt teması ihtimali yüksek sporlardan da döküntü olduğu sürece daha fazla tahrişin önüne geçmek için kaçınmalısınız.
 • Aerobik, koşu ve halter gibi egzersizler ise yapılabilir. Sorunlu bölgede terleme olması döküntüleri kötüleştirebileceğinden dolayı bu tür çalışmalar sırasında çabuk kuruyan giysiler tercih ediniz.

2. MADDE: HANGİ SABUN VE CİLT KREMİ KULLANABİLİRİM?

**** Döküntülerin olduğu cildinizi soğuk su ve sabunla yıkayın. Eğer tahrişlere dışarıdan bir alerjen neden olmuşsa cildi yıkayarak bunu temizlemeniz, tahriş ve reaksiyonun şiddetinde azalma sağlayacaktır.

 • İçinde sodyum sülfat defne kimyasalını içeren sabunları kullanmaktan kaçının.
 • Kokusuz Dove, Aveeno, Cetaphil veya Shur-Clens gibi yumuşak temizleyiciler tavsiye edilebilir.

**** Losyon veya merhem kullanın. Ciltteki kaşıntı ve yanma gibi şikayetlerde rahatlama sağlayan birçok losyon ve merhem reçetesiz şekilde eczane veya kozmetik mağazalarında satılmaktadır. Aşağıdakilerden bazılarını deneyebilirsiniz:

 • Calamine Losyonu: Aksi belirtilmemişse gerektiği gibi uygulanmalıdır. Ancak bu losyonu ciltte çok uzun süre bekletmemeye dikkat ediniz. Aksi halde döküntüleri daha da tahriş edebilir.
 • Aloe Vera jeli de sorunlu alan iyileşinceye kadar günde iki veya üç kez uygulanmalıdır.Alerjik Reaksiyonlarda Cilt Temizliği aloe vera jeli

**** Hidrokortizon krem kullanmayı ​​deneyin. Bu kremler çoğu eczane ve mağazada reçetesiz olarak satılmaktadır. Alerjenlerin neden olduğu deri döküntülerinde geçici rahatlama sağlayabilir.

 • Semptomlar geçinceye kadar düşük konsantrasyonlu (%0,5 veya %1) hidrokortizon kremlerini günde dört defaya kadar kullanabilirsiniz.
 • Hidrokortizon kremleri merhem, losyon, köpük, sıvı, jel, sprey ve nemli mendil şeklinde sunulmaktadır. Hangisini daha rahat kullanacaksanız onu tercih ediniz ve etiketlerindeki kullanma talimatlarına uyunuz.
 • Merhemler diğerlerine göre tahriş olmuş cilt üzerinde daha yatıştırıcı olma eğilimi gösterir. Losyonlar ise daha büyük alanları kapsayıcı şekilde kullanılabilir.

**** Doğal tedavilere başvurun. Bazı reçetesiz satılan losyon ve kremler cildi daha çok tahriş ettiği için bazı doğal içerikli seçenekleri de deneyebilirsiniz.

 • Kil, bir serinlik hissi yaratır ve böylece döküntüleri kaşıma ihtiyacını azaltabilir. İşlenmemiş kil kullanın. Kil ile suyu bir kapta karıştırarak krem kıvamına getirin. Daha sonra kaşıntılı veya tahriş alanlar üzerine sürün ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra cildinizi temizleyin. Eğer kurumuş kili temizlemeniz esnasında cildin tahriş olabileceğini düşünüyorsanız, önce ıslatıp daha sonra yine ıslak ve yumuşak bir havlu ile temizlemeyi deneyin.
 • Anti-mantar ve anti-bakteriyel özelliklere sahip elma sirkesini kullanmanız da kaşıntıyı rahatlatabilir. Elma sirkesini uygulamak için bir pamuk parçası veya yumuşak bez üzerine birkaç damla sirkeyi alıp etkilenen bölgeye sürünüz.
 • Nane veya nane yaprakları da tahriş olmuş cilt üzerinde anlık rahatlatıcı etki oluşturmaktadır. Bir miktar nane yaprağını ezerek cilt üzerine sürün.
 • Fesleğen yapraklarının içinde “kafur” ve “timol” denen anti-kaşıntı bileşikler mevcuttur. Dolayısıyla cilt üzerine taze fesleğen yaprağını ovuşturarak sürmeniz bazı semptomların kontrol edilmesine yardımcı olacaktır.

**** Yulaf ezmesi banyosu yapabilirsiniz. Yulaf ezmesinin içinde bulunan anti-inflamatuar özellikleri kaşıntılı, tahriş olmuş cildin yatıştırılmasını sağlar. Küvetin içine soğuk veya ılık su doldurup içine yarım bardak kadar yulaf ezmesini karıştırın. Bu banyo suyunun içinde 15-20 dakika beklemeniz döküntüler ve kaşıntılar üzerinde rahatlatıcı etkide bulunacaktır.Alerjik Reaksiyonlarda Cilt Temizliği yulaf ezmesi

 • İnce toz haline getirilmiş koloidal yulaf ezmesini kullanmanız daha iyidir. Çözünmesi daha kolaydır. Eğer toz halinde bulamazsanız, tane yulafı bir öğütücü içinde kendinizde inceltebilirsiniz. Yulafın suya atılmadan önce bir tülbent veya benzeri bez torbanın içine konarak bağlanması gerekir.
 • Kimisi de banyo suyunun içine birkaç çay kaşığı sızma zeytinyağı da eklemektedir. Zeytinyağı doğal nemlendirici özelliği göstermektedir. Suya zeytinyağı katarsanız küvete girerken ve çıkarken dikkatli olunuz çünkü su kayganlaşacaktır.

**** Soğuk tercih edin. Bazen basit çözümler en iyisi olmaktadır. Soğuk su ile ıslattığınız yumuşak bir havluyu ya da bezi günde 2-3 kez cildinizin sorunlu bölgesine koyarak 15-30 dakika arası bekletiniz. Soğuk su kaşıntı hissini azaltır ve aynı zamanda döküntülerden kaynaklı şişmeleri de önler.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Mesleki Astım
Güneş Alerjisine Ne iyi Gelir?
Ev Akarları Alerjisi
Göğüste Döküntü Kızarıklık Kaşıntı
Bahar Yorgunluğunda Püf Noktaları
Arı Alerjisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.