ALIN ESTETİĞİalın estetik

Alın bölgesi ve kaşlar yüz ifadelerini oluşturmak için çok önemli bölgelerdir. Kişinin mutlu, şüpheli, meraklı, öfkeli ve kaygılı bir yüz ifadesine sahip olması için alın ve kaşlar etkilidir. Kaşların aşağı sarkmış olması ve derin kırışıklıklar kişinin yüzü ifadesinde yaşlılık belirtisi, yorgunluk ya da kızgın bir görünüme neden olabilir. Alın bölgesinin gerilmesi ve kaşların yukarı kaldırılması işlemleri ile daha genç bir görünüm elde edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Alın germe işlemi hangi sorunları ortadan kaldırabilir?

Alın germe prosedürü ile birlikte kaşların pozisyonu, göz altı torbaları, yatay kırışıklıklar ve çatıkkaşlı görünüm ortadan kaldırılabilir.

Kaş pozisyonları: Kaşlarınızın ideal bir konumda olup olmadığını belirlemek amacıyla kaşlarınızın üzerine parmağınızı yerleştirin ve kemiğe doğru bastırın. Bunu yaparken kemiğin tümsek halini hissetmeniz gerekir. Eğer kaşlarınız ideal bir konumda ise kaşlarınızın kemik çıkıntısının üzerinde olması gerekir. Kaşların aşağı düşmesi durumunda ise göz çukuru kemik çıkıntısının altında olur. Aynanın karşısında alın cildinizi baş ve işaret parmağınızla yukarı doğru kaldırın. Alın germe prosedürünün nasıl etkili olduğunu göreceksiniz. Alın germe işlemi ile kaşlarınız kemik çıkıntısının hizasında veya daha üzerinde olacaktır. Kaşların normalden daha düşük bir pozisyonda olması yaşlanma ve genetik faktörlere bağlıdır. Yaşlanma ile birlikte ciltteki elastik özellik kaybolmaya ve dokulardaki yumuşaklık azalmaya başlar. Yer çekiminin de olumsuz etkisini unutmamak gerekir. Kaşlar savunmasız hale gelir. Bazı insanlarda genetik faktörler daha baskındır. Bu tür etkenlerden dolayı alın germe prosedürleri otuzlu yaşlardan itibaren tercih edilmeye başlanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Göz kapağı torbaları ve üst göz kapağının fazla kısımları: Göz kapaklarının üzerindeki torbalar göz çevresindeki cildin ve kaş bölgesinin katlanması sonucu oluşur. Aynaya baktığınızda göz kapaklarının üzerinde torbalar fark ederseniz, parmaklarınızla alındaki cildinizi yukarı kaldırarak olumlu etkisini görebilirsiniz. Üst göz kapağındaki fazla cilt, yanıltıcı bir çözüm sağlayabilir. Bunun nedeni ciltteki fazlalıktır. Kaşların aşağı doğru sarkması gerçeği cildin bu şekilde görünmesine neden olur. Plastik cerrahi işlemleri ile alın germe prosedürleri uygulanarak veya göz kapağı prosedürleri ile birlikte uygulanarak bu tür estetik sorunlar başarılı şekilde çözülebilir.

Yatay alın çizgileri: Alındaki kırışıklıklar kaşları kaldırırken daha çok belirgin olur. Oluşan yüz ifadesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Kaşların sarkması ile alın ve kaşlar daha fazla kullanılmaktadır. Zamanla, sorun büyümektedir. İşte uygulanan alın germe prosedürleri ile kaşlar yukarı çekilir, kaşların altındaki kaslar rahatlar ve alındaki yatay çizgiler azalır. Kaşların aşağı sarkması ve alında yatay çizgilerin belirmesi kişide yorgun bir görünüme yol açar. Bu sorundan kurtulmak için alın germe teknikleri başarılı sonuçlar verir.

Sarkan kaş çizgileri: Kaşlarınızı kızgın görünmek için çattığınızda,  kaşlar arasında dikey kırışıklıklar belirir. Bunlar sarkmış kaş cildi ile oluşan dikey çizgilerdir. Birey kızgın olmadığı halde böyle bir görünüm kendiliğinden oluşur. Kaşların arasındaki çizgilerin yok edilmesi ile böyle bir yüz ifadesinden kurtulmuş olursunuz.

Alın germe prosedürü ile neler olmaz?

Alın gerilmesi işlemi üç farklı yöntem ile gerçekleştirilir. Bunlar endoskopik germe, alt dermal germe ve koronal germe yöntemleridir. Bu yöntemlerin avantaj ve dezavantajları vardır. Bu nedenle işlemden önce plastik cerrah ile konuşmanız ve en uygun prosedürün hangisi olacağına artıları ve eksilerini öğrenerek karar vermeniz önemlidir. Bazı durumlarda bu yöntemler bir arada da uygulanmaktadır.

Alın germe yöntemlerialın estetiği nasıl yapılır

Endoskopik germe: Bu yöntem, kaşlarda sarkma olduğunda tercih edilir. Prosedürde, plastik cerrah, küçük bir kamera ile süreci izler. Kıl çizgisinin arka kısmından 4-6 adet kesi yapılır. Kaşları etkileyen kaslar yenilenir. Ardından, cilt yukarı çekilir. İyileşme tamamlanana kadar geçici olarak bu alana destek uygulanır. Son olarak, deri düzeltmek için, vidalar ve delikler çevresi dikilir. Eğer işlemde metal vidalar kullanılmışsa, 2 hafta içinde çıkarılırlar. Bu yöntemin belirgin bazı avantajları vardır. İlk olarak, büyük kesiler için bir zorunluluk yoktur. Kafa derisinde herhangi bir tahriş oluşmaz. Uygulamadan sonra,% 50 ila 70 oranında kalıcı iyileşme sağlanır. Bununla birlikte, yöntemin bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Saç çizgisini yaklaşık yarım santim geriye çektiği için alnı geniş olan kişilerde bu sorun sayılabilir. Bazı bireyler kafataslarında vida kullanılması ve delikler açılması gibi şeyleri duyduklarında korkmakta ve yönteme şüphe ile yaklaşmaktadır. Aslında güvenli bir yöntemdir. Çünkü “frontalis” olarak adlandırılan alın kasları bu yöntemde değiştirilmediğinden dolayı bireylerin mimiklerinin de olumsuz etkilenme riski daha düşüktür. Ancak unutulmamalı ki, bu prosedür kaşlarında aşırı şekilde sarkma ve derin kırışıklıkları olanlarda istenen etkiyi sağlamamaktadır. Kısa süreli etkiye sahip bir yöntemdir. Bu kişiler için zamansal yan germe işlemi ayrıca gerekebilir.

Koronal germe yöntemi: Bu yöntemle yapılan kesi bir kulaktan diğerine kadar uzamaktadır. Oluklu mukavva kasları ve alın kasları ameliyat ile zayıflar. Plastik cerrah 1-2 cm veya daha fazla cildi alır. Koronal yöntemin avantajları vardır. Bu teknikte kaşlardaki sarkmaya ve kırıklıklara neden olan tüm kaslar alınır. Burada vida kullanma zorunluluğu yoktur. Ayrıca, etkisi endoskopik yönteme göre daha uzundur. Çünkü cilt geri çekilerek alınır. Kalın telli bireylerde yara izleri görülmez. Herkes için uygun bir yöntemdir. Özellikle sarkmış kaşları ve derin kırışıklıkları olan bireylerde daha iyi sonuçlar verir. Bununla birlikte, yöntemin dezavantajları da vardır. Kafatasında yapılan kesiye bağlı olarak rahatsızlık altı ay kadar devam edebilir. Buna ek olarak, kaşıntı da görülebilir. Kılları ince olanlar için yara izlerinin görünür olması da ayrı bir dezavantajdır. Düşük saç kaplı kişiler için uygun değildir. Bu yöntem alın bölgelerindeki ciltte fazla sarkması olan bireyler için daha etkilidir.

Alt dermal germe:

Bu yöntemde yapılan kesi saç çizgisinin altında yapılır. Bunun birçok avantajı bulunmaktadır. Cildin kaldırıldığı kesinin saç çizgisinin altında olması nedeniyle saç çizgisinin yukarı doğru çekilmesi söz konusu değildir. Ayrıca baştaki hassas sinirlerin alınmaz, bunun yanında kaşıntı ve tahriş gibi sorunlar ortaya çıkmaz. Kırışıklıkların iyileşmesi oldukça iyidir. Ancak yöntemin bu olumlu yönleri ile birlikte en büyük dezavantajı ise kesiden dolayı oluşan yara izlerinin saç çizgisinin altında olduğu için görünür olmasıdır. Özellikle saçlar geriye doğru tarandığında bu izler daha belirgin hale gelir. Zamanla yara izleri iyileşmeye başlar. Özellikle sigara içen bireylerin yüzünde oluşan problemlerde bu tür bir alın germe yöntemi tercih edilmektedir. Alın bölgesindeki rahatsız edici bu tür sorunlardan kurtulmak için sigaranın bırakılması önemlidir. Alt dermal yöntem, yara izlerinin görünürlüğünü kabul eden ve alnı geniş olan bireylere önerilmektedir.

Alın germe ve kaş ameliyatlarının ne tür komplikasyonları bulunmaktadır?

Bu prosedürlerde genel komplikasyonların yanı sıra spesifik bazı komplikasyonlar da oluşabilir. Anestezi ile ilişkili problemler, enfeksiyonlar, ödem ve yara izleri gibi genel komplikasyonlar muhtemel görülmektedir. Bunların yanında aşağıdaki diğer spesifik komplikasyonlar da görülebilir:

– Alın felci: Nadir olarak görülen bu komplikasyonda alnın bir tarafı felç olabilmektedir. Bu etki genel olarak geçicidir.

– Kaşlarda asimetriklik: İşlemden sonra yeni kaşın bir tarafı diğer kaçtan daha yüksek kalabilir. Asimetriklik işlemi öncesi genellikle belirlenir.

– Saç dökülmesi: Kesi nedeniyle oluşan yara izinin olduğu bölgede az miktarda saç dökülmesi görülebilir. Bu saç dökülmesi genelde kalıcı olmaktadır.

– Tahriş: Başın üst tarafında görülebilir. Genellikle geçicidir. Bazen alnın tümünde görülebilir. Nedeni ise hassas sinirlerin zarar görmesidir. Nadir olarak kalıcı bir etkisi vardır.

– Erken nüksetme: Bu durum işlem sonrası birkaç ay içinde kaşların tekrar sarkması şeklinde kendini gösterebilir. Herkeste görülebilir bir etkidir ancak özellikle endoskopik germe yöntemlerinde gerçekleşme ihtimali daha yüksektir. Diğer yöntemlerde bu etki görülmez.

– Doğal olmayan yüz ifadelerinin ortaya çıkması: Kaşların doğal olmayan bir yol ile yukarı çekilmesine bağlı olarak haliyle doğal olmayan yüz ifadelerinin ortaya çıkması da muhtemeldir. Kaşların bu şekilde yukarı çekilmesi bireylerde beklenmeyen şaşırtıcı yüz ifadelerine yol açabilir. Eğer kaşları yükseltme miktarı az olursa tuhaf bir görünüm de oluşabilir.

– Görünür yara izleri: Bu etki özellikle alt dermal yöntem kullanılan kişilerde daha çok görülür. Diğer yöntemlerde bu problem söz konusu değil.

– Yükselmiş saç çizgisi: Alt dermal yöntemin dışındaki diğer yöntemlerde saç çizgisinin biraz yukarı doğru çekilmesi söz konusudur. Bu etkiden kaçınmak için alt dermal yöntem ile birlikte alın germe prosüdürü de uygulanabilir.

– Kas çıkıntıları: İşlemden sonra burunda ve kaşların arasında bir miktar kas çıkıntısı ortaya çıkabilir. Bu etkiler kaş düzeltme yöntemleri ve botoks ile giderilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kırışıklık
Lazer Epilasyon Fiyatlandırması
Botoks Mucizesi
PARFÜM UZMANINDAN MÜKEMMEL ÖNERİLER
Sedef Hastalığının İlerlemesi
İğneli Epilasyon Nedir? Fiyatları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.