ALKOL ALDIKTAN SONRA TERLEMEAlkol Aldıktan Sonra Terleme

Alkol içtikten sonra terleme çok fazla alkol alma, alkol intoleransı ve alkol yoksunluğunun sık görülen bir belirtisidir. Çoğu insan alkol aldıktan sonra neden çok fazla terlediklerini yada gece terlemesi yaşadıklarını merak ederler.

Sponsorlu Bağlantılar

Alkol içmek birçok yönden beden ve zihni etkiler. Bunarlın yanı sıra diğer bir belirti de derideki ter bezlerinde sıvı üreten fizyolojik bir süreç yani terlemedir.

PEKİ NEDEN TERLENİR?

Alkol metabolizması. Tüm besinler gibi alkol de sindirime uğrar ve ince barsaklardan emilir. Alkol hücreler tarafından emilebilecek küçük moleküllere dönüştürülmeden önce bunun metabolize edilmesi karaciğerde olur. Karaciğerde alkolü parçalayacak enzimler bulunmaktadır. Bu süreç zaman alan bir süreçtir ve karaciğer bir saatte sınırlı miktardaki alkolü metabolize eder. Birisi alkol tükettiğinden daha fazla oranda kana bu maddenin birikimi gerçekleşirse vücut buna yanıt olarak terleme şeklinde yanıt verir.

Alkol vazodilatasyon ya da kan damarlarının genişlemesine neden olan kimyasal bir maddedir. Cilde yakın kan damarları genişlediği zaman ise derideki ter bezleri tetiklenir ve terleme meydana gelir. Bu durum sadece alkol nedeni ile değil aynı zamanda fiziksel egzersiz gibi kan damarlarını genişleten başka nedenlerden de kaynaklanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Gece terlemesi. Yavaş oranda az miktarda alkol içilmesi terlemeyi başlatmaz fakat büyük oranda alınması içtikten sonra kan damarlarını genişleterek gece terlemesine neden olabilir. Geceleyin aşırı miktarda terleme sıklıkla sıcak basmaları ile birlikte meydana gelir. Alkol tüketimi ile ilişkili gece terlemesi alkol bağımlılığı olan kişilerde yaygın olarak görülür. Ancak zaman zaman içki alemlerinde bulunan ve bağımlılığı olmayan kimselerde de böyle bir durum görülebilir.

Alkol intoleransı. Bazı kişiler alkolün çok az miktarını dahi tolere edemez. Alkol intoleransı olarak da bilinen bu durum alkolün parçalanması için gerekli bir enzim olan aldehid dehidrogenez eksikliği nedeni ile meydana gelebilir. Belirtileri; cilt kızarması, aşırı terleme ve gastrointestinal sıkıntılar şeklinde olabilir. Genellikle kadınlar ve Asya kökenli insanlar arasında görülür.

Alkol yoksunluğu. Alkol bağımlılığı olan kişiler aniden alkolü bıraktıklarında aşırı terleme deneyimi yaşayabilirler. Bu alkolü aniden bırakmanın klasik bir belirtisidir ve bunun yanı sıra uyku bozuklukları, hızlı kalp atışı, titreme, nöbet, kusma, anksiyete ve hatta halüsinasyonlar görülebilir. Kişinin bu belirtileri ve şiddeti, alkol bağımlılığının seviyesi ile orantılıdır.

ALKOL İÇME SONRASI TERLEME NE İŞE YARAR?alkol içtikten sonra terleme

Optimum vücut ısısını korumak. Çok fazla alkol alımı vücut ısısının yükselmesine neden olur. Bu da vücudun optimum ısınını korumak için vazodilatasyon ve terlemeye yol açar.

Şeker seviyesini dengelemek. Alkollü içecekler yüksek miktarda şeker içerir ve kan şeker düzeyinin aniden yükselmesine yol açar. Vücut buna insülin salarak tepki verir ve insülin düzeyi zirve yapar. Bu da hipoglisemi yada düşük kan şekerine neden olur. Yine bu da terleme ile ilişkilidir.

Alkolü vücut dışına çıkarma. Vücudun kendini zarardan korumak için doğal mekanizmaları vardır. Aşırı alkol alımı vücut tarafından zararlı olarak algılanır ve bu da kan dolaşımının artması, idrar ve terleme şeklinde ortaya çıkar.

ALKOL İÇME SONRASI TERLEME TEDAVİSİ

Alkol ile bağlantılı gece terlemesi basit şekilde alkol tüketiminin önlenmesi ile tedavi edilebilecek bir geçici bir durumdur. Alkolü bırakmak sadece belirtilerinizi azaltmakla kalmaz aynı zamanda potansiyel hastalık tehlikesi olan karaciğer, kalp ve böbrek hastalıklarından korur.

Gece terlemesi için yapabilecekleriniz şunlardır;

#### Doğru hidrasyon sağlamak- Bol su için ve kaybettiğiniz sıvıyı yerine koymak için geceleyin başucunuzda bir şişe su bulundurun. Sıvı tedariğinin yanı sıra elektrolit dengesizliği olmaması için de mineral, vitamin ve elektrolit içeren içecekler içmeye özen gösterin.

#### Karayılan veya kırmızı yonca yapılan çay yada adaçayı gece terlemeleri için rahatlama sağlayabilir.

#### İyi bir fitoöstrojen kaynağı ve belirtileri hafifletmeye yardımcı olan soya sütü ya da tofu gibi bazı soya ürünlerini diyetinize dahil edin. Özellikle kadınsanız keten tohumu yağı östrojen düzeyini artırmaya yardımcı olabilir.adaçayı alkol terlemesi

#### Akşam çuha çiçeği yağı iyi bir gama linoleik asit kaynağıdır ve aynı zamanda alkol nedeniyle meydana gelen gece terlemelerini dindirebilir.

#### Odanızın uygun havalandırılması ve konforunun sağlanmasının yanı sıra odanızı uygun sıcaklıkta tutun.  

#### Uyumaya gideceğiniz zaman cildi nemli tutmaya yardımcı olmasını sağlamak için tercihen mumsu malzemeden yapılmış gevşek giysiler giyin.

Alkol intoleransı için yapabilecekleriniz ise şunlardır;

Alkole tahammülü olmayan insanlar yada toleransı olmayanlar bu maddeyi almayı bırakmalılar veya kaçınmalılar. Yada şaraptaki üzüm veya biradaki maya gibi bir maddeye alerjinizin olup olmadığı konusunu araştırmanız gerekir. Alkol alımının sınırlandırılması ve semptomları hafifletmek için de antihistaminiklerin alınması önerilebilir.

 Alkol yoksunluğunda ne yapabilirsiniz?

 Alkol yoksunluğu bir doktor gözetiminde farmakolojik olarak tedavi edilebilir. Bu tedavi dizisi alkol detoksifikasyon ve benzodiazepinler (Valium, Ativan), carbamazepines (Tegretol, Depakote), valproik asit ya da diğer ilaç türlerinin kullandırılmasını içerebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Amfizem Nedir?
Alopecia areata
Arı Sütü
Karbonmonoksit Zehirlenmesi
Böbrek İltihaplanması
Saç Dökülmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.