ALKOL TANSİYONU NASIL ETKİLER?

Alkol alımının tansiyon için iyi birşey olduğunu söyleyemeyiz. Amerikan Kalp Derneği her gün erkeklerin iki kadeh, kadınların ise bir kadeh ile sınırlamaları gerektiğini öneriyor. Tansiyona müdahale edilmemesi için çok fazla alkol alınmamalıdır. Özellikle de yüksek tansiyon riski olanların ve zaten yüksek tansiyon hastası olanların kimselerin.

ALKOL KAN BASINCINA NASIL ETKİ EDER?

Eğer bağımlı biri iseniz ve içki içilen miktarı daha ılımlı seviyeye çektiğinizde, tansiyon değerlerinizden sistolik kan basınsı yani büyük sayı ortalama olarak 2-4 mm Hg kadar düşme eğilimindedir. Örneğin, eğer üst değer 140 mm Hg ise 136 mm Hg’ye kadar düşebilir. Aynı senaryo alt değer için de geçerlidir. Diastolik kan basıncı adı da verilen düşük tansiyon ortalama olarak 1-2 mm Hg düşebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

ALKOL VE TANSİYON KONUSUNDA NEDEN ENDİŞELENMELİSİNİZ?

Alkol bir hücre zehiridir ve vücudun diğer organlarına zarar verdiği gibi kan basıncına da etki eder. Kan basıncının yükselmesi başta inme ve kalp krizi olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına yol açar. Bu bakımdan yüksek tansiyonun bir şekilde kontrol edilmesi gerekmektedir. Bunun dışında yüksek tansiyon kalp yetmezliği, görme sorunları ve anevrizma denilen sorunlarının da oluşma olasılığı bulunmaktadır.

Yüksek tansiyon, hakkında yeteri kadar bilgisi olmayan kişiler için büyük bir problem oluşturabilir. Yüksek tansiyon çoğu durumda hiçbir belirti vermez –hatta tehlikeli düzeylere ulaşsa dahi-, bu nedenle önceden önlem almak hayati önem taşımaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Semptomlar ortaya çıktığında genellikle belirsiz ve endişe verici değildir. Belirtiler arasında sıklıkla baş dönmesi ve donuk baş ağrısı sayılabilir. Bazı insanlarda da sık sık burun kanaması görülebilir. Görüldüğü gibi, bu belirtiler çoğu tıbbi müdahale gerektirmeyen onlarca soruna neden olabilir. Bu nedenle, eğer alkol tüketiyorsanız, tansiyonunuza sık sık dikkat etmeli ve göz önünde bulundurmalısınız. Aslında, ne olursa olsun, kan basıncınızı kontrol altında tutmak daha da önemlidir. Tansiyonunuzu kontrol altında tutmak ve ölçmek sizin için hayati olup hem ağrısız hem de bir dakikadan az sürmektedir.

LÜTFEN DİKKAT!!!

Fazla kilonuz, fazla tuz kullanıyorsanız, sigara dostunuzsa, egzersizden uzaksanız, taze sebze, meyve yemiyorsanız ve gergin bir yaşamınız varsa alkol ile hayatınızı riske atmayınız. 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ciltte Su Toplanması
Cildimizi Nasıl Nemlendirmeliyiz
Hiyatal Herniya
Menenjit Tedavisi Nasıl Yapılır? Önlenebilir mi?
Anemi Tedavisi
Sarı Nokta Hastalığı Nedir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.