ALKOL TANSİYONU YÜKSELTİR Mİ? DÜŞÜRÜR MÜ?

Alkol ve tansiyon söz konusu olduğunda, çok fazla alkol iyi bir şey değildir. Uzmanların önerilerine göre, eğer alkol kullanıcı bir erkek iseniz ve tansiyon ile ilgili şüpheleriniz varsa günde 2 bardak ve eğer bir bayansanız bunu günde bir bardak ile sınırlamanız gerekiyor. Çok fazla kullanılmadığı sürece alkol kullanmak tansiyonu fazla etkilemez, ancak halihazırda tansiyonunuz varsa ve ya tansiyon adayı biriyseniz almamanız önerilir.

ALKOL KAN BASINCINI NASIL ETKİLER?

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer birisi ağır bir alkolik ise ve bu kişiler alkol alımını daha ılımlı düzeye çekerlerse, tansiyon düzeyi genelde 2-4 mm/Hg arasında düşebilir. Örneğin büyük tansiyon değeriniz (sistolik kan basıncı sayı) 140 ise, bu rakam içki alımını müteakip 136 mm/Hg’ ye düşebilir. Aynı şeyi küçük tansiyon (diyastolik kan basıncı numara) için de söyleyebiliriz. Elbette, alınan içkinin alkol derecesi de tansiyonun ne kadar düşeceğini belirleyebilen önemli bir faktördür.

Özetle, alkolik olsun yada yeni başlayan birisi olsun az miktarda dahi alkol alınması tansiyon düzeyini artırmaktadır.

NE ZAMAN BUNUNLA İLGİLENMELİSİNİZ?Alkol Tansiyonu Yükseltir Mi Düşürür Mü

Sponsorlu Bağlantılar

Yaklaşık 3 yetişkinden biri yüksek tansiyon hastasıdır. Yetişkin nüfusun bir kısmı ise yüksek tansiyonu olmamakla birlikte pre-hipertansiftir (tansiyon öncesi durum).

İnme ve kalp krizi gibi ciddi sorunlar, özellikle kontrolsüz olan yüksek tansiyon vakalarının olası komplikasyonları arasında yer alır. Yüksek tansiyonun komplikasyonları arasında kalp yetmezliği, görme problemleri ve anevrizma oluşması da mümkündür.

Yüksek kan basıncı ile büyük bir sorundur ama halkın çoğu onun nasıl sonuçlar doğuracağı ve nasıl belirti verdiği konusunda fazla bir fikre sahip değildir. Yüksek tansiyon genellikle sonuçları çok ciddi boyutlara ulaşana kadar hiçbir belirti vermeyebilir.

Belirtiler genellikle baş dönmesi ve donuk baş ağrısı gibi fazla endişe verici olmayan ve sıklıkla belirsizdir. Bazı kimseler ise sıklıkla burun kanamalarının olduğu da rapor edilmiştir. Gördüğünüz gibi, bu belirtilerden onlarcası hiçbir tıbbi müdahale gerektirecek derecede ciddi değildir. Eğer alkol kullanıyorsanız, kesinlikle gözünüz tansiyonunuzda olsun.  Aslında, ne olursa olsun kan basıncınızı bilmeniz sizin için daha yararlı olacaktır. Tansiyonun ölçülmesi 1 dakikadan az bir zaman alır fakat hayat kurtarıcıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Akdeniz Diyeti
Antioksidan Nedir? Ne İşe Yarar?
Sol Üst Karın Ağrısı Nedenleri
Kas sistemi
Yaşlanmayı Hızlandıran Nedenler
El ve Ayaklarda Terleme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.