ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞIAlkol ve Madde Bağımlılığı

İnsanlar çeşitli ve karmaşık nedenlerle uyuşturucu, alkol ve tütün gibi maddeleri kullanır ve toplumun buna önemli bir maliyet ödediği açıktır. Bu suistimal gerekçesiyle otoyol madde bağımlılığı, hastane ve acil servisler ve hapishaneler dolup taşmaktadır. Günümüzde kokain ve eroin gibi “kulüp ilaçlar” ının kullanımı da giderek artmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bağımlılık yapan maddeler bir çeşit toksik etki gösterir ve kişinin karar, algı, dikkat ya da fiziksel kontrolünü değiştirir.

Bağımlılık yapan maddeler kişide hafif anksiyeteden nöbet ve halüsinasyonlara kadar değişen aralıklarda belirtilere yol açabilir. Hatta aşırı dozda kullanım ölüme de yol açabilir.

Alkol, sakinleştiriciler, afyon ve uyarıcılar gibi birçok madde zamanla aynı düzeyde zehirlenme sağlamak için daha büyük bir miktarda kullanmanız gereken bir toleransa yol açabilir.

Tütün: İnsanlar zevk, performans gelişimi ve uyanıklık, depresyon, açlık engelleme ve kilo kontrolü için tütün kullanabilirler.

Sigaradaki bağımlılık yapan birincil madde nikotindir. Fakat sigara bunun dışında binlerce zararlı kimyasal içerir. Tehlikeler arasında kalp hastalığı, akciğer kanseri ve amfizem, peptik ülser hastalığı ve felç sayılabilir. Sigaradan yoksunluk anksiyete, açlık, uyku bozuklukları ve depresyona yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Alkol: Alkol aslında beyni karartır. Alkol konuşma bozuklukları, kas kontrolünün azalması, koordinasyonun azalması ve alkolizme yol açabilir.

Alkolün bırakılması anksiyete, düzensiz kalp atışı, titreme, nöbet ve halüsinasyonlara neden olabilir. şiddetli durumlarda, malnütrisyon ile birlikte olduğunda ise hayatı tehdit eden bir durum olarak adlandırılan deliryum tremens (DTS)’e yol açabilir. Alkol karaciğer yetmezliğinin en sık nedenidir. Yanı sıra yemek borusu, pankreas, mide kanserinin yanı sıra  kalp genişlemesine neden olabilir.

Esrar (çim, pota, ot, bitki olarak da bilinir): Bitki Cannabis sativa isimli bitkiden elde edilir. Ülkemizde yaygın olarak kullanılır. Bitki delta-9-tetrahydrocannabinol (THC) olarak bilinen zehirlenme ile ilgili aktif maddeyi üretir. Madde genel olarak yense de dumanı da kullanılabilmektedir. Onun dumanı akciğerlere daha fazla tahriş yapar ve tütün dumanına göre daha fazla kansere neden olan kimyasallar içerir. Esrar kullanımının yaygın etkileri arasında rahatlama, keyiflenme, gevşeme, koordinasyon ve hafıza bozulması yer almaktadır.

Genellikle, insanların kullandığı ilk yasadışı uyuşturucu esrardır ve kokain ve eroin gibi daha güçlü ve tehlikeli ilaçlara doğru ilerletme gücü bulunmaktadır.Bağımlılık Yapan Maddeler

Kokain (crack, kola, kar, kaya olarak da bilinir): Kısa vadeli etkileri arasında paranoya, kalp hasarı veya inmeye neden olabilecek şekilde kan damarlarının daralması, düzensiz kalp atışı ve ölüme yol açabilir. Şiddetli depresyon ve kişinin düşük enerjiye sahip olması da bu belirtilere eşlik edebilir.

Kokainin kısa ve uzun süreli kullanımı kalp, beyin, akciğer ve böbrek hasarları ile ilişkilendirilmiştir.

Eroin: Maalesef eroin kullanımı artmaya devam ediyor. Eroin zehirlenme belirtileri arasında uyku hali, zevkin doruklarında olma ve soluk alıp vermenin yavaşlaması sayılabilir. Yoksunluk yoğun hissedilebilir ve kusma, karın krampları, ishal, konfüzyon, ağrılar ve terleme içerebilir.

Doz aşımı durumunda solunum durması nedeni ile ölüm gerçekleşebilir. Eroin genellikle kirli iğneler ile enjekte edildiği için beraberinde kalp kapakçıklarının bozulması, HIV / AIDS, enfeksiyonlar, tetanoz ve botulizme yol açabilir.

Metamfetaminler:  Metamfetamin, uyanıklığı artırır iştahı azaltır ve keyif duygusu veren güçlü bir uyarıcıdır. İlaç enjekte edilebilir, dumanı koklanabilir veya solunabilir ya da yenebilir. İnme, kalp krizi ve yüksek tansiyon gibi ölümcük toksisite gösterebilir. Yoksunluk genellikle depresyon, karın krampları ve iştah artışına olur. Diğer uzun vadeli etkileri arasında paranoya, halüsinasyon, kilo kaybı, dişlerin yıkımı ve kalp hasarı bulunmaktadır.

Ecstasy: Bu ruh sağlığını geliştirmek ve enerji sağlamak için kullanılan bir uyarıcı ve halüsinojen maddedir. Uzun süreli kullanım beynin vücut ısısı, uyku, ağrı, bellek ve duyguları düzenleme yeteneğinin zarar görmesine neden olabilir.

GHB: GHB etkileri, dozu ile ilişkilidir. Etkiler hafif gevşeme yada koma veya ölüme kadar değişir. GHB genellikle tatsız, renksiz ve güçlü bir yatıştırıcı görevi görür.

Rohypnol: GHB gibi bu da tecavüz hapı olarak kullanılabilecek başka bir yatıştırıcıdır. Etkileri arasında düşük kan basıncı, baş dönmesi, karın krampları, konfüzyon ve bozulmuş bellek yer almaktadır.

Ketamin: Ağız yoluyla alınan veya enjekte edilebilir bir anestetiktir. Ketamin hafıza ve dikkat bozabilir. Daha yüksek dozlarda amnezi, paranoya ve halüsinasyonlar, depresyon ve nefes almakta zorluğa yol açabilir.

LSD: LSD halüsinasyonlar, uyuşukluk, bulantı ve kalp hızı artışına neden olabilir.

PCP: PCP veteriner hekimlikte kullanılan güçlü bir anesteziktir. Etkileri ketamine benzer fakat daha güçlüdür.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    bence daha fazla bilgi vermelisiniz, yeter olmuyor.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sarı Dışkı Ne Anlama Gelir
El Ağrısı
Keratin
Radyasyon
Hemanjiom
Ayak Bileği Döküntüsü
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.