ALKOL ZEHİRLENMESİ

Alkol zehirlenmesi, kısa bir süre zarfında yüksek oranlarda alkol içilmesi sonucu meydana gelir ve bazen ölümcül sonuçlar ortaya çıkarabilir. Çok hızlı şekilde fazla alkol içilmesi, nefes alışverişi, kalp atım hızı ve öğürme reflekslerini olumsuz şekilde etkileyerek potansiyel koma ve ölümlere yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Arka arkaya beş ya da daha fazla içkinin hızlı şekilde içilmesi alkol zehirlenmelerinin ana nedenidir. Yanlışlıkla ya da kasıtlı olarak alkol içeren ev ürünlerinin içilmesi de alkol zehirlenmesine yol açabilir.

Alkol zehirlenmesi yaşayan kişinin acil tıbbi yardım alması gerekir. Zehirlendiğinden şüphe duyduğunuz biri olursa derhal acil yardım çağırınız.

Alkol zehirlenmesi için uygulanan tedaviler, alkol vücuttan tamamen çıkana kadar solunum desteği sağlanması, damardan serum bağlanması ve vitamin ilaçları verilmesi şeklindedir.

BELİRTİLER

Alkol zehirlenmesi yaşandığı aşağıdaki belirtilerden anlaşılabilir:

• Zihinsel karışıklık, uyuşukluk
• Kusma
• Nöbet geçirme
• Yavaş nefes alma (dakikada sekiz nefesten daha az)
• Düzensiz solunum (nefesler arasında 10 saniyeden fazla bir boşluk)
• Cildin renkli veya soluk olması
• Düşük vücut ısısı (hipotermi)
• Uyandırılamayacak şekilde bilinç kaybı, bayılma

Sponsorlu Bağlantılar

112 acil yardım çağırmanız için bu belirtilerin tümünün görülmesi gerekmez. Bilinçsiz olan ya da uyandırılamayan bir kişi ölüm riski taşır.

Ne zaman doktora görünmeli

Yukarıda sayılan belirtiler görünmemesine rağmen birinin alkol zehirlenmesi yaşadığını düşünürseniz acil yardım çağırınız veya acil servise yetiştiriniz. Acil durumlarda aşağıdaki gibi davranmanız önerilir:

• Eğer kişi bilinçsiz bir halde ve dakikada sekiz defadan daha az nefes alıp veriyorsa veya bu durum tekrarlıyorsa, kontrolsüz şekilde kusuyorsa derhal 112’ yi arayınız. Unutulmamalıdır ki, kişi alkol içmeye devam etmediği halde almış olduğu alkol kan dolaşımına katılmaya ve vücuttaki alkol seviyesi yükselmeye devam eder. Alkol zehirlenmesinden dolayı kişinin uyuduğunu asla zannetmeyin.

• Eğer zehirlenme yaşayan kişinin bilinci yerinde ise zehirlenmeler ile ilgili “114-zehir danışma hattını” arayayınız ve kişiyi acil servise ulaştırmaya çalışınız.

 • Hastanede veya ambulanstaki personel muhtemelen zehirlenen kişinin ne türde ve ne miktarda alkol içtiğini soracaklardır. Bu nedenle bu tür bilgilerin hazır olması gerekir.

• Bilinçsiz kişiyi tek başına bırakmayın. Yardım beklerken, kişiyi kusturmaya çalışmayın. Alkol zehirlenmesi nedeniyle öğürme refleksi de etkilenir. Bu yüzden alkol zehirlenmesi yaşayan kişi kendi kendine boğulur gibi bir refleks yaşayabilir ve kusmuk yanlışlıkla nefes borusundan akciğerlere ulaşır. Bu da ölümcül akciğer hasarlarına yol açar.

NEDENLERİ

Alkol çeşitli şekillerde bulunur:

• İzopropil alkol, losyonlar ve bazı temizlik ürünlerinde bulunur.

• Metanol, yaygın olarak antifriz, boya ve çözücü sıvılarda kullanılır.

• Etanol, alkollü içecekler, gargara ve bazı ilaçlarda bulunur.

Alkol zehirlenmesi daha çok kısa süre zarfında fazla miktarda alkol tüketilmesi sonucu yaşanmasına rağmen, alkol içeren ev ürünlerinin yanlışlıkla ya da kasıtlı olarak içilmesi sonucu da meydana gelebilir.

Ne kadar alkol aşırı sayılır?
Yediğimiz besinlerin sindirimi saatler alabilir. Ancak alkol diğer besinlerin aksine vücutta çok hızlı şekilde yayılır ve emilir. Bunun tam tersi şekilde, tüketilen alkolün vücuttan atılması ve vücudun alkolden kurtulması da çok fazla zaman almaktadır.
Çoğu alkol türü karaciğer tarafından işlenir. Bir içkinin karaciğerde işlenmesi (metabolize edilmesi) yaklaşık bir saat sürer. Bir içki, birada 355 mililitre, şarapta 148 mililitre, distile alkollünde 44 mililitre olarak tanımlanır. Birden fazla porsiyon içeren karışık içeceklerin metabolize edilmesi daha da uzun sürebilir.
Alkolün işlenme hızı kişiden kişiye önemli farklılıklar göstermekte ve bir dizi faktöre bağlıdır. Genel olarak, bir saat içerisinde birden fazla içki içilmesi, karaciğerde işlenmesi için daha fazla zaman gerektirir. Arka arkaya beş veya daha fazla içkinin hızlı şekilde içilmesi “aşırı içme” olarak tanımlanır ve tehlikelidir. Fazla miktarda alkolün bu kadar kısa zamanda tüketilmesi demek, bayılmadan ölmek demektir.

İçtiğinizde vücudunuzda neler olur?
Alkol; nefes alma, kalp atışı ve öğürme refleksi gibi kişinin boğulmasına engel olan istemsiz eylemleri kontrol eden sinirlerin çalışmasını bozar. Çok fazla alkol tüketilmesi bu fonksiyonlarda yavaşlamaya bazen de tamamen kesilmeye yol açabilir. Vücut ısısı da kalp durmasına yol açacak şekilde düşebilir (hipotermi). Kan şekeri seviyesi de nöbet geçirmeye neden olacak kadar düşebilir.

RİSK FAKTÖRLERİ

Aşağıda sayılan bir dizi faktör alkol zehirlenme riskini arttırabilir:

Yaşınız: Gençler ve üniversite öğrencileri arasında aşırı alkol tüketimi daha yaygın olmasına rağmen, alkol zehirlenmesinden kaynaklanan ölümlerin çoğunluğu 35-54 yaş aralığında görülür. Yaşlandıkça vücudun alkolü metabolize etme yeteneği azalır.

Cinsiyetiniz: Alkol zehirlenmesi vakaları erkeklerde kadınlara göre daha çok yaşanmaktadır. Ancak, bu kadın ve kızların alkol zehirlenmesinden muaf oldukları anlamına gelmez. Aslında içki içen kadınlar alkolün etkilerine karşı daha savunmasız olmaktadırlar. Çünkü midelerinde alkolün daha yavaş emilmesini sağlayan bir enzim daha az üretilmektedir.

Kilo ve boy: Küçük ve zayıf vücutlu olma, alkolün daha hızlı emilmesini sağlayarak kişiyi zehirlenmeye karşı daha duyarlı hale getirir. Küçük bir çocuğun sadece gargara şeklinde bir doz alkol alması öldürücü olabilir.

Genel sağlık durumunuz: Kalp hastalıkları veya diyabet gibi sağlık sorunlarına sahip kişiler alkolün zararlı etkilerine karşı daha savunmasız olurlar. Şeker hastası olan kişiler içtiklerinde ve içtikten 12 saat sonrasına kadar bile tehlikeli düşük kan şekeri düzeyleri ile karşılaşabilirler. Bu nedenle içtikten sonra bayılan bir arkadaş ya da yakınınız için 112 yi aramakta tereddüt etmeyin. Bu tür hastalar alkol zehirlenmesi yaşamasa bile hayatı tehdit eden bir durum oluşabilir. Ambulans geldiğinde kişinin şeker hastası olduğunu ilgili sağlık personeline hemen bildiriniz.

Beslenme: Midenizde besin olması alkolün kana geçmesini biraz yavaşlatır ama engellemez.

İlaç kullanılması: Tüketilen alkolün diğer ilaçlarla birleşmesi ölümcül aşırı doz riskini artırır.

İçilen alkolün türü: Bir biranın (355 ml), şarap (148 ml) ya da distile alkollün (44 ml) karaciğerde metabolize olma işlemi için yaklaşık bir saat gerekir. İçerdikleri alkol oranları farklı olduğundan, aynı miktarda içilen distile alkol ile biranın işlenme süresi aynı olmamaktadır.

Vücudun tolerans düzeyi: Düzenli olarak içki içen kişilerde alkole karşı tolerans daha yüksek olmaktadır. Yüksek toleranslı olan birinin alkolden zehirlenmesi için daha fazla alkol alması gerekmesine rağmen, alkol zehirlenmesi ve tehlikeli komplikasyonlarına karşı yine de riskli konumdadır.

Alkol tüketim oranı: İçkiyi ne kadar hızlı içerseniz zehirlenme riskiniz o kadar artar. Fazla miktarda ve hızlı şekilde tükettikten sonra içki içilmesi durdurulsa bile vücuttaki seviyesi artmaya devam edecektir.

KOMPLİKASYONLAR

• Alkol mide tahrişine yol açabilir ve kusmaya neden olabilir. Ayrıca öğürme refleksini bozar. Bu da kusmayla birlikte dışarı çıkan fazla miktardaki içkinin boğulma riski oluşturmasına neden olur. Aşırı kusma da dehidrasyona (su kaybı) neden olur.

• Şiddetli alkol zehirlenmeleri ölümcül olabilir. Zehirlenmeyi atlatan kişilerde geri dönüşü olmayan beyin hasarları da oluşabilmektedir.

TESTLER VE TEŞHİS

Alkol zehirlenmesinin gözle görünür belirtilerine ek olarak kandaki alkol düzeyini görmek ve düşük kan şekeri gibi alkol toksisite belirtilerini tespit etmek için kan testi yapılması da gerekli görülebilir. İdrar testi de alkol zehirlenmesi tanısının onaylanmasına yardımcı olacaktır. 

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Alkol zehirlenmesi için uygulanan tedavi seçenekleri genellikle alkolün vücuttan atılması sürecinde destek tedavisi içermektedir. Bu tedaviler tipik olarak şunları içerir:

• Dikkatli izleme ve takip

• Solunum problemleri veya boğulmanın önlenmesi

• Oksijen desteği

• Dehidrasyonu önlemek için damar yolundan serum verilmesi

• Gerektiğinde “tiamin” ve “glikoz” kullanılması (Bu besinler alkol zehirlenmesinin ciddi komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olur.)

• Yanlışlıkla metanol veya izopropil alkol tüketen çocuklar ve yetişkinler için böbreklere diyaliz işlemi gerekebilir. Diyaliz işlemi ile vücut sistemindeki atık ve toksinler mekanik şekilde filtre edilir. Kandaki alkolün çıkarılması hızlandırılır.

YAŞAM TARZI VE EV İLAÇLARI

Alkol zehirlenmesi yaşayan biri için evde uygulanan ancak etkisiz olan ve bazen de tehlikeli yan etkiler yaratan yöntemler şunlardır:

• Kahve
• Soğuk duş (soğuk şok bilinç kaybına neden olabilir)
• Kişiyi yürütmeye çalışma
• Uyutma (uyurken bilinç kaybı yaşanabilir)

Eğer alkolden zehirlenen biri ile ilgilenmeniz gerekiyorsa, aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz:

• Kusan kişinin yanından ayrılmayın ve onu oturtmaya çalışın. Eğer yatmak istiyorsa başının yan tarafa dönük olmasına dikkat ediniz. Bu, kusma esnasında boğulmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Bilinç kaybını önlemek için kişiyi uyanık tutmaya çalışın.

• Acil yardım çağırmaktan çekinmeyin. Sarhoş birisi için de acil yardım mı çağrılır diye düşünmeyiniz. Ancak zehirlenme belirtilerini gördüğünüz kişi için yardım istemeniz ya da bir acil servise ulaştırmanız en iyisi olacaktır. Tıbbi yardımın zamanında alınmaması ciddi komplikasyonlar oluşmasına yol açabilir.

Eğer alkol içmiş ve sonrasında aşağıdaki belirtileri gösteren birileri ile ilgilenmeniz gerekiyorsa, 112 acil yardımı arayınız:

• Kişi bilinç kaybı yaşamış ve uyandırılamıyorsa

• Nefes alışverişi yavaşlamışsa (dakikada en az 8 defa)

• Düzensiz solunum yapıyorsa (nefesler arasında 10 saniye veya daha fazla ara düşerse)

• Nöbet geçiriyorsa

• Cildi çok soluk ya da mavimsi olmuşsa

• Anormal şekilde cildi soğumaya başlamışsa 112 yi arayınız.

ÖNLEME

Alkol zehirlenmesini önlemek için bazı ipuçları şunlardır:

• Alkol almayınız ya da aşırıya kaçmadan alkol içiniz. Doktorların çoğu kadınlar için günlük en fazla bir, erkekler içinse iki içki içilmesi konusunda hem fikirdirler. İçildiğinde de yavaş yavaş içilmelidir.

• Aç karnına içmeyin. Midenizde besin olması alkolün emilimini yavaşlatmaya yardımcı olur. Diyabet hastalarının da içerken aperatif besinler almaları kan şekerinin düşmesini önleyecektir.

• Gençler ile iletişim kurun. Alkolün tehlikeleri konusunda gençlerle konuşulması ve bilinçlendirilmesi önemlidir. Özellikle batı ülkelerinde aşırı alkol tüketimi ergenlik döneminde başlayıp 20 li yaşlarda artış gösterir. Ebeveynleri ile yeterli iletişim halinde olan ve ebeveynleri tarafından bilinçlendirilen gençler ve çocuklarda alkole başlamanın daha az oranlarda olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır.

• Kozmetik, ağız gargaraları ve ilaçlar dahil olmak üzere alkol içeren ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlere bırakın. Toksik ürünleri banyo ve mutfak dolaplarında saklayın. Alkollü içecekleri küçük çocukların ulaşamayacağı kilitli yerlerde muhafaza ediniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diz Kapağı Çıkması Belirtileri
Yanıklar ve Derecelendirme
Şokta İlk Yardım
Donma / Donuk
İnsan Isırması İlk Yardım
Suni Solunum / Kalp Masajı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.