Allerji (direkt hipersensitive, atopik allerji) immun sistemin bir madde yada bir olguya karşı savunma sisteminin aşırı tepkisi olarak tanımlanır. Herhangi bir yaşta başlayan allerji genellikle 40 yaşından önce ve özellikle 2-15 yaşlar arasında görülür. Allerjiyi değişik faktörler tetikleyebilir. Bir örnek olayda küçük bir kız çocuğunun ağzına aldığı bir kalem pil allerjik bilinmeyen bir reaksiyonu tetiklemiş ve sonunda dudak kenarlarından başlayan allerjik belirtiler bütün vücudu sardıktan sonra 1 hafta içerisinde yine aniden iyileşmiştir. Bu süreçte çocuğa yapılan tedaviler sadece kaşıntı ataklarını hafifletmeye yaramıştır.
Allerji Taraması Neden Önemlidir?
Aslında allerjik rinit olan bir şahsın, bakteriyel ve viral üst solunum yolu hastalıklarından ayrılması için çoğu zaman birkaç mevsim geçmektedir.
Allerji tanısı erken dönemde koyularak, kişi allerjenden uzaklaşma, ilaç veya immunoterapi uygulanarak tedavi edilebilir.Özellikle gıda allerjisinde ispatlanmış en iyi tedavi allerjenin uzaklaştırılmasıdır.
Allerji Tanısında  kullanılan yöntemler Nelerdir?
1) İnvivo testler: Cilt testleri (Prick test, intradermoreaction). Bu yöntemlerin sensitiviteleri iyi olmakla birlikte hastayı allerjenle doğrudan karşılaştırdığından lokal ve bazen sistemik istenmeyen reaksiyonlar ortaya çıkabilir.
2) İnvitro testler ( Laboratuvar testleri): Total IgE ve allerjen spesifik IgE’lerin tayini (sadece Total IgE ölçümü genel bir bilgi sağlar, allerjenin cinsini belirmemek için allerjen spesifik IgE’lere bakılmalıdır.)
RAST (RadioAllergoSorbentTest), MAST CLA (Multiple Antigen Simultaneous Testing, chemiLuminescentAssay) allerjene spesifik IgE’lerin hasta serumundaki konsantrasyonlarını kantitatif olarak ölçmeye olanak verir.Hastadan alınacak kan örneğinde çok sayıda allerjene karşı ayrı ayrı spesifik IgE’lerin miktar ölçümü ve sınıflaması yapılabilir.
Allerjenin klinik belirtileri Nelerdir?
Solunum sistemi (astım), Gastrointestinal sistem (diyare), Cilt (ürtiker, ekzama), Gözler (konjonktivit), Kulak (otitis media), gibi lokal veya anaflaktik şok gibi sistemik belirtilerle ortaya çıkabilir.
Allerji tanısında hastanın mümkün olduğunca fazla sayıda allerjen açısından taranması tanıya ulaşmada ve tedavide büyük fayda sağlar.Ancak çok sayıda farklı allerjen kullanılarak yapılan taramalar yüksek maliyetli olduğundan, laboratuvarlar tarafından allerjen karışımlarını içeren (mixed) tarama testleri uygulanmaktadır.Seçilen gruplarda 4-5 civarında allerjen bir arada olduğundan, pozitif bulunan bir grupta hastanın bunlardan özellikle hangisine karşı duyarlı olduğunun saptanması karışımı oluşturan her bir allerjen için yeniden test yapılamasını gerektirmektedir.
MAST CLA Allerji test sistemi bizi klasik tarama yöntemlerinden bir adım daha ileriye götürerek hasta serumunda aynı anda 35 değişik allerjene karşı spesifik IgE konsantrasyonlarının daha düşük maliyetle ölçümüne olanak verir.
CLA-TOP ( Turkish panel 36)
CLA-TOP allerji tarama paneli ülkemizde en yaygın karşılaşılan 35 allerjene ayrı ayrı Spesifik IgE konsantrasyonu ölçümüne olanak veren bir tarama sistemidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı
Piyelonefrit
Kan Kanseri
Uyku Apnesi
Osteomiyelit (Kemik Enfeksiyonu)
Eşcinsellik Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.