ALT SIRT AĞRISI

Tıpta Lumbago, halk arasında bel tutukluğu olarak da bilinen alt sırt ağrısı hiç de azımsanmayacak derecede her beş kişiden birini esir alabilmektedir. Toplam 33 adet omurumuzdan 24 tanesi sırta ayrılmıştır. 24 adet omurdan ise 5 tanesi ise sırtın alt tarafını oluşturan omurlardır. Bu beş omur gerek yapılan hareketler gerekse de kişinin kendi ağırlığı nedeni ile sürekli bir bası altındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Belirtileri Nelerdir?

İşte, bu bölgede herhangi bir nedenden ötürü meydana gelen ağrı yada rahtsızlık alt sırt ağrısı olarak isimlendirilir. Alt sırt ağrısı ksişinin iş yada okula devamsızlığına yol açan en önemli rahatsızlıklardan biridir.

Alt sırtta sadece omurlar (lumbar omurga) değil, bunun yanında intervertebral diskler, ligamentler, tendon, kaslar ve sinirler de bulunmaktadır. Bu yapıların herhangi birinde meydana gelen bir sorun kişiye ağrı olarak yansımaktadır.

Neyse ki çoğu durumda alt sırt ağrısı, evde bakım yada kas gevşetici ilaçlarla kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Ancak, inatçı alt sırt ağrılarında doğru tanı ve tedavinin uygulanması kaçınılmazdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yazımızda alt sırt ağrılarının geniş çapta nedenleri, teşhis yöntemleri, tanı konulması, alınabilecek önlemler, kimlerin risk grubunu oluşturduğu ve tedavi seçenekleri gibi geniş bir bilgi deposu okuyacaksınız.

Nedenleri Nelerdir?

ALT SIRT AĞRILARI NE KADAR SÜREBİLİR?

Sırtın altındaki ağrılar kısa bir süre devam edebilir ya da üç aydan fazla olarak tanımlanan kronik olabilir. Akut bel ağrısı genellikle birkaç hafta içinde temel öz bakım önlemleri ile giderilebilir, ancak kronik hale de gelebilir ve zamanla daha ciddi sorunlara yol açabilir. Hatta bazı ağrılar sizi yataktan kaldırmayacak kadar ciddi ve aşırı olabilir. Bu nedenle sizde hissettiğiniz herhangi bir sıkıcı, rahatsız edici veya keskin bir patlama şeklindeki ağrılarda vakit kaybetmeden bir doktora görününüz. Bu konuda kendinize vakit ayırmak her şeyden daha önemlidir.

HANGİ DURUMLAR CİDDİYETİNİ KORUR?

Lumber omurgada çok sayıda sinir, kas, bağ ve tendondan oluştuğunu belirtmiştir. Bu yapıların herhangi bir travması, kas gerilmesi, artrit ve kemik kanseri gibi durumları olabilir. Buna ek olarak iltihaplı durumları meydana gelebilir.
Yanı sıra mesane (idrar) veya bağırsak kontrolünde yaşanan sıkıntılar ve kayıplar, kol ve bacak gibi ekstremitelerdeki uyuşmalar son derece ciddiye alınmalıdır. Bel ağrısı ile ortaya çıkan bu durumlar derhal acil bir ortamda değerlendirilmelidir. Bununla birlikte, kalıcı yada sizde endişeye neden olan alt sırt ağrılarında da alanında uzman bir doktordan yardım isteyiniz.

Kimler Risk Taşıyor?

Unutmadan söylenilmesi gereken önemli bir husus da şudur!!. Alt sırt ağrıları yada bel ağrıları veya herhangi bir sırt ağrınızda kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyiniz. Bel çektirme yada bardak atma gibi durumlar sizin hiç de istemeyeceğiniz sonuçlara yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Omurga Ağrısı
Solunum Yolu Enfeksiyonu
Burun Çıbanı
ENSE (KÖKÜ) AĞRISININ NEDENİ NEDİR?
Alt Islatma Konusunda Tavsiyeler.
kalça eritme hareketleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.