ALZHEİMER NEDEN OLUR?Alzheimer Neden Olur

Yakın çevrede bulunan kişilerin isimlerini hatırlayamama, Yemek yapmak gibi kişinin günlük yaşamını sürdürmesini sağlayan aktiviteleri gerçekleştirememe, konuşurken uygun kelimeleri seçememe, önemli günleri ve tarihleri hatırlayamama, çok basit konularda bile karar verirken sürekli düşünme, para hesabını doğru veya mantıklı bir şekilde yapamama, yerleri sürekli belirli olan ev eşyalarını farklı yerlere koyma ve daha sonrasında yerini unutma ve davranış bozuklukları gibi faktörler alzheimer hastalığının temel belirtileridir.

Sponsorlu Bağlantılar

Unutkanlık herkesin bazı zamanlarda karşısına çıkan ve çok sık görülen problemlerden bir tanesidir. Çünkü unutkanlığın büyük bir bölümü günlük yaşamda insanların karşısına çıkan stres, yorgunluk veya mutsuzluk gibi durumlarda gelişir ve dönemliktir. Bir süre sonra kendiliğinden geçer. Unutulan şeyler hiçbir şekilde kişinin günlük yaşantısını etkilemez.

Alzheimer hastalığı ise kişinin yaşı ilerledikçe unutkanlıkla birlikte seyreden, zeka ve konuşma gibi aktivitelerde problemler oluşturan ve ilerlediği durumda kişinin günlük yaşamsal işlerini yerine getirmesine engel olabilecek bir hastalıktır. Bir kere ortaya çıktığında herhangi bir geri dönüşümü bulunmayan ve gittikçe yayılan bir rahatsızlık olan Alzheimer, toplumumuzda bunama olarak isimlendirilmiştir. Beynin çalışma fonksiyonlarında deformasyon meydana gelmiştir, bu sebepten ötürü kişinin düşünme yeteneğinde belirgin problemler meydana gelir. Alzheimer hastalığı dikkat edilmesi gereken çok ciddi bir durumdur. Ne yazık ki, belirtiler ortaya çıktıktan yaklaşık 7-8 sene içerisinde kişinin ölümüne neden olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Alzheimer Hastalığı Kimlerde Daha Sık Görülür?

Alzheimer hastalığı çoğunlukla 60 yaşını doldurmuş kişilerde görülmektedir. Tutulan istatistiksel verilere göre kadınların erkeklere oranla bu hastalığa yakalanma şansları daha fazladır. Yapılan bir takım araştırmalar neticesinde de 60 yaşından büyük her on beş insandan bir tanesinde Alzheimer hastalığının ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu durum 80 yaşından sonra ise her iki kişiden birinde görülür. Alzheimer hastalığının herhangi bir yaş aralığı bulunmamasına rağmen 60 yaşından daha önce görülme olasılığı çok düşüktür. Dünya genelinde 20 milyona yakın Alzheimer hastası bulunurken bu rakam ülkemizde 400.000 civarındadır. İnsan ömrünün uzamasıyla birlikte Alzheimer Hastalığı’nın görülme sıklığı da paralel olarak artmaktadır.

alzheimer kimlerde daha sık görülürAlzheimer Hastalığı Neden Olur?

Alzheimer hastalığının tam olarak nedenleri bilinmemektedir. Fakat incelenen vakalar neticesinde bir takım unsurların hastalığı tetiklediği düşünülmektedir. Aileden gelen faktörler, beyin içerisinde protein birikmesi, beyin hücrelerinin yaşamını yitirmesi, sinir sisteminin deformasyona uğraması ve bir takım vücut içerisinde zehirli maddelerin ortaya çıkması Alzheimer hastalığına neden olmaktadır. Alzheimer hastalığı anlık olarak değil uzun dönem süren bir durumdur. Sinsi sinsi ilerleyen bir hastalıktır. İlk olarak beyin içerisinde yer alan sinir hücreleri ölmeye başlar, bunun neticesinde kısa süreli olmak üzere kişide dönem dönem unutkanlık görülür. Hastalığın ilerlemesi neticesinde ise bu durum gittikçe sıklaşmaya başlar ve en ileri dönemde kişinin günlük yaşantısını tek başına idare ettirememesine neden olur. Bu durumda kişi kendi kendine yemek yiyemez veya kendi kendine giyinemez. Hastalığın son dönemlerinde ise kişi yatağa bağlı bir yaşam sürmeye başlar. Bu yüzden Alzheimer hastalığı sadece beyin ile ilgili değil aynı zamanda fiziksel kısıtlamalara neden olan bir durumdur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kalp Pilleri
İdrarda Protein Kaçağı
İdrar Yolu Enfeksiyonu
sinüzit cerrahi tedavi
Bağırsak Kurdu
Şifa Ayetleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.