ALZHEİMER

Alzheimer hastalığı, yaşlılıkla beraber ortaya çıkan ve unutkanlık olmakla beraber zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açan bir beyin hastalığıdır.

Alzheimer Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Alzheimer hastalığı yapılan araştırmalarda genellikle 60 yaşından sonra ortaya çıkan bir hastalıktır. 65 yaşın üzerinde yaklaşık her 10 kişiden birinde; 85 yaşın üzerindeki ise yaklaşık her iki kişiden birinde görülebilmektedir. Hafızada kısa süreli unutkanlık, beceri kaybı, hastalığı inkr kabul etmeme, sinirlilik, eşyaları kaybetme ile kendini gösterir. İlerleyen safhalarda anlama güçlüğü yardımsız giyinememe, tuvalet ihtiyacını tek başına giderememe, yaşanmamış şeyleri yaşamış gibi anlatma, son safhada ise konuşma güçlüğü, yatağa bağımlı hale gelebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Alzheimer Hastalığı Tedavisi

Alzheimer hastalığında günümüzde kullanılan ilaçlar beyinde bu hastalığa bağlı olarak artan ya da azalan bazı maddeleri yerine koymaya ya da düzenlemeye yardımcı olan ilaçlardır. Bu sayede biz hastalığı bir miktarda yavaşlatabilmekte ve kontrol altında bulundurabilmekteyiz. Ayrıca Alzheimer hastalığı seyri sırasında sıkça karşılaşılan depresyon, psikiyatrik bozukluklar, uyku bozuklukları gibi bazı psikolojik belirtiler içinde psikiyatrik yardımlar alınarak hastanın hayat kalitesini arttırabilir. Alzheimer hastalığında düzenli beslenme ve düzenli uyku çok önemlidir. Herşeyin belli bir düzen içerisinde yapılması hastaların hem hayat kalitesini arttırır hem de zihinlerinin karışmasını önler. Bu nedenle hastaya yakınlarının eğilimleri çok önemlidir. Bu hastalara basit komutlarla yaklaşmak, sakin ve güven verici bir ses tonuyla yaklaşmak ve bu hastalığı iyi anlamak bakıcıların ve aile yakınlarının eğitimi de hastalığın tedavi edilmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Eşlik eden diğer hastalıkların tedavi edilmesi çok önemlidir. Eğer hastada bir görme problemi, işitme problemi, bir kalp problemi varsa zaten hastanın zihinsel yetileri diğer hastalıklardan etkileneceği için bunların tedavisi de hastalığın gidişatına olumlu yönde katkıda bulunur.

Sponsorlu Bağlantılar

Alzheimer Hastalığı’nda Erken Teşhis

Alzheimer hastalığının yaşam süresi hastalık ortaya çıktıktan sonra beş ile yirmi yıldır. Genel olarak hastanın başka hastalıklara sahip olup olmaması, tedaviye erken başlanıp başlanmaması, koruyucu bir takım önlemler alınıp alınmaması ve bakımın iyi olması bu sürenin uzamasına katkıda bulunur. Hastalığın tedavisine erken başlanmış olan olgularda ve diğer hastalıkların beyni bozan diğer bazı faktörlerin tedavi edildiği hastalarda yaşam süresinin daha uzun olduğu, yaşam kalitesini arttırabildiği gözlemlenmektedir. Alzheimer hastalığının tedavisinin yanı sıra kontrol altına alabileceğimiz beyne kötü gelen bazı risk faktörlerinin ve hastalıkların kontrol altına alınması çok önenmlidir. Kalbi bozan şeyler beynide bozmaktadır. Hastada kolesterol yüksekliğinin bulunması, hipertansiyonun şeker hastalığının kontrol altında olmaması Alzheimer hastalığının daha hızlı ilerlemesine neden olabilir.

Alzheimer Hastalığı Testleri

Alzheimer hastalığının tanısının koyulabilmesi için öncelikle hastanın öyküsüne ve nörolojik psikolojik bir takım testlerine dayanmaktadır. Unutkanlık şikayeti ile doktora başvuran hastada öncelikle eşlik eden başka hastalıkların varlığı araştırılır. Bu unutkanlığının sebebi olabilecek bazı hormonal problemlerin ya da vücuttaki bir takım eksikliklerin varlığı ya da yokluğu araştılır. Bu nedenle kan testleri yapılır. Aile öyküsünde Alzheimer olup olmadığı araştırılır. Alzheimer hastalığı kişide genetik faktörlere bağlı olarak görülebilir. Alzheimer hastalığı ile 7 tane gen belirlenmiş durumdadır ve normal popülasyona göre ebeveynlerinde bu hastalık olan kişilerin Alzheimer hastalığına yakalanma risklerinin normal kişilere göre iki kat arttığı bilinmektedir. Bende de ileride Alzheimer hastalığı olabilir mi diye meraklanan kişiler için açıklama yapmak gerekirse; bugün için herhangi bir gen taraması yapmak çok anlamlı olmayabilir. Çünkü hem hastalığın tedavisinin olmaması hem de bundan 20-30 yıl sonra çıkacak bir hastalık için şu anda elimizde alınabilecek bir önlem olmaması nedeniyle çok anlamlı olmayabilir. Eğer bizde Alzheimer hastalığı çıkacaksa bunu ileriye atmak, biraz daha geciktirmek mümkündür. Kapasitemiz ne kadar genişse, eğitim düzeyi ne kadar ilerideyse, her gün zihinsel kapasiteye ne kadar çok şey katabiliyorsak ya da vücudumuzdaki diğer hastalıkları ne kadar iyi kontrol edebiliyorsak, beyin damarlarımızı ne kadar iyi koruyabiliyorsak Alzheimer hastalığı eğer bir gün bizde çıkacaksa bunu ötelememiz mümkündür.

Alzheimer Hastalığı Tedavi Edilmediğinde Ne Olur?

Unutkanlık şikayeti hiçbir zaman normal bir bulgu olarak karşılanmamalıdır. Yaşlı bir hasta normalde yaşı nedeniyle unutur diye geçiştirilmemelidir. Bu nedenle unutkanlığı olan bir hastanın mutlaka unutkanlıkla ilgili bir uzman hekim tarafından tedavi edilmesi önemlidir. Alzheimer hastalarında erken dönemde tedaviye başlandığında hastalık daha iyi kontrol altına alınmakta, hastalığın ilerlemesi yavaşlatılmakta, araya giren psikolojik sorunların giderilmeside tabloya eklenince daha iyi bir ömür sürmektedirler. Alzheimer hastalığında hasta yakınlarının ve hastaya bakan kişilerin de desteklenmesi çok önemlidir. Bu kişilerin psikolojik ve fiziksel yönden desteklenmeleri hem hastanın hemde yakınlarının yararınadır. Çünkü hastalık bir süre sonra sizin aynanız olur. Hasta yakınlarının sinirli olduğu durumlarda hastanında sinirli olduğunun, hasta yakınlarının sakin olduğu durumlarda hastanında sakin olduğu bilinmektedir. Sakin, huzurlu ve hastalığı bilen bir yaklaşım hastalığın gidişatını olumlu yönde etkilemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sırt ağrısı
El Kireçlenmesi Nedir? Nasıl oluşur? Tedavisi Nedir?
Ani Bulantı ve Kusma
Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?
Yüksek Tansiyon
AYAK AĞRISI İLE BAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞUR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.