AMELİYAT DİKİŞLERİ NE ZAMAN ALINIR?

Dikişlerin alınma süresi ameliyat edilen doku yada yaranın iyileşme sürecine bağlıdır ve buna bağlı olarak değişmektedir. Vücudun her alanında aynı iyileşme süreci gerçekleşmemektedir.

Aslında yara iyileşmesi kanın ilgili bölgeye gelme miktarı ile doğru orantılıdır. Vücuttaki herhangi bir alan yada organ olsun iyi kanlanma meydana geliyorsa söz konusu bölgenin sağlıklı kalma süresi uzamaktadır. Bilindiği kan hücrelerin yaşaması için gerekli olan glikoz, enzim, hormon yada amino asit gibi bir çok kimyevi bileşim taşır. Yüz ve boyun yada kulak memesi gibi bölgeler kalbe daha yakın olmalarından dolayı bu bölgelere kan akışı daha iyidir. Bu nedenle de bu bölgelerdeki iyileşme diğer bölgelere göre daha hızlıdır. Kanlanmanın iyi olduğu kısımlarda dikişlerin genellikle 3 gün kadar kalması yeterlidir. Üç gün sonrasında dikiş yara alanında kalırsa, ipliklerin geçtiği yani dikişin batıp çıktığı alanlarda iz kalabilir. Bu nedenle, bu alanlarda -kişinin yaşı veya diğer tıbbi durumlarına bağlı olarak 3 günden daha erken de dikişler alınabilir. Ama vücudun diğer bölgelerinde daha geç iyileşme olduğu için bu süre bir haftaya kadar uzatılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Genel olarak ameliyat dikişlerinin alınma süresi bir hafta kadar olması önerilmektedir. Kafa, boyun, kulak ve yüz gibi bölgelerde hem ince iplikli dikişler kullanılır hem de 3-4 gün gibi daha erken sürede alınır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ayak Üşümesinin Nedenleri
Cilt (Deri) Biyopsisi
Reishi Mantarı Çayı
Güneş Hasarını Nasıl Geri Çevirebilirsiniz
Deride İçi Sıvı Dolu Kabarcıklar
Sırtta Spazm Neden Olur
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.