AMFİZEM

Amfizem, akciğerdeki hava keselerinin kademeli olarak yok olması ve nefes darlığı şikayetleri ile kendini gösteren bir solunum sistemi hastalığıdır. Amfizem ayrıca kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olarak bilinen çeşitli hastalıklardan biridir. Sigara içilmesi amfizemin önde gelen nedenlerindendir.


Amfizem kötüleştiği zaman, akciğerde küresel hava keseciklerine döner. Akciğerin iç duvarında üzüm salkımları gibi kümelenmiş büyük, düzensiz boşluklar oluşur. Bu şekilde hava keseciklerinin oluşması akciğer yüzeyini daraltarak kan dolaşımına katılan oksijen miktarını azaltır.

Sponsorlu Bağlantılar

Amfizem ayrıca hava keseciklerine giden küçük hava kanallarının açık kalmasını sağlayan esnek lifleri de yok eder. Bu durum hava kanallarını daraltarak akciğerlerdeki havanın dışarı çıkamamasına yol açar. Uygulanan tedavi amfizemin ilerlemesini yavaşlatabilir fakat tamamıyla geri dönüş sağlanamaz.

BELİRTİLER

Herhangi bir belirti veya şikayet olmadan ve durum fark edilmeden uzun yıllar amfizem ile yaşanmış olabilir. Amfizemin ana belirtisi yavaş yavaş gelişen nefes darlığıdır. Nefes darlığına yol açan aktivitelerden kaçınmanız belirtilerin bir problem olmasını engelleyebilir, ta ki şikayetler günlük işlerden sizi alıkoyana kadar. İlerleyen amfizem, dinlenme durumunda bile nefes darlığı çekilmesine neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Ne zaman doktora görünmelidir?

Birkaç aydır nefes darlığı çekiyorsanız ve özellikle de günlük faaliyetlerden sizi alıkoyacak tarzda ise bir göğüs hastalıkları doktoruna görünmeniz gerekir. Nefes darlığının kilonuz ya da yaşınızdan kaynaklandığını düşünerek ihmal etmeyiniz. Aşağıdaki durumlarda derhal tıbbi yardım almalısınız:

• Konuşamayacak kadar şiddetli nefes darlığı çekiyorsanız,
• Dudak veya tırnakların rengi mavi ya da griye döndüyse,
• Zihinsel olarak uyanık değilseniz,
• Kalbiniz çok hızlı atıyorsa.

NEDENLERİ

Amfizemin temel nedenlerinin başında, tahriş edici maddelere uzun süre maruz kalmak gelmektedir. Bunun yanı sıra;

• Sigara dumanı
• Esrar dumanı
• Hava kirliliği
• Üretim tesislerinin dumanı
• Kömür ve silis tozu gibi etkenler de amfizeme yol açmaktadır.

Nadiren olarak da amfizeme, akciğerlerdeki elastik yapıları koruyan bir protein çeşidinin kalıtsal eksikliği neden olur. Bu duruma “Alfa-1 antitripsin eksikliği amfizemi” denir.

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Amfizem gelişme riskini arttıran faktörler şunlardır:

Sigara içilmesi: Amfizemin sigara içenlerde gelişme ihtimali yüksek olmaktadır. Puro ve pipo içmek de aynı şekilde risk faktörüdür. Sigaranın kaç yıl boyunca ve ne miktarda içilmiş olması da önemlidir.
Yaş: Amfizem ile ortaya çıkan akciğer hasarı yavaş yavaş gelişmekle birlikte, sigara içilmesine bağlı oluşan amfizem vakalarının çoğu 40 ile 60 yaşları arasında belirti vermeye başlar.
Sigara dumanına maruz kalma (pasif içicilik): Sigara, puro veya pipo içilen ortamda olup da sigara içmeyenler de sigara dumanından olumsuz şekilde etkilenir. Dolayısıyla, sigara dumanı olan ortamda bulunmak amfizem riskini artırır.
Meslek icabı duman veya tozlara maruz kalma: Tahıl, pamuk, ahşap veya madencilik ürünlerinin işlemlerden geçirildiği ortamlarda belirli kimyasal madde, toz veya dumanlara maruz kalınması amfizem gelişme riskini arttırır. Eğer sigara içiyorsanız, bu risk daha da büyüktür.
Açık ve kapalı ortam kirliliğine maruz kalma:  Kapalı mekanlarda yakıt dumanı; dışarıda ise egzoz dumanı ve diğer hava kirletici etkenler amfizem oluşma riski doğurur.

KOMPLİKASYONLAR

Amfizeme yakalan kişilerde aşağıdaki komplikasyonların ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir:

Akciğer iflası (pnömotoraks): Amfizemi olan hastalarda akciğerlerin iflas etmesi hayati tehlike doğurur.
Kalp problemleri: Amfizem, kalp ve akciğeri birbirine bağlayan arterlerde basınç artışına yol açabilir. Bu basınç artışı, “Pulmonale” olarak adlandırılan ve kalbin bir bölümün zayıflamasına ve genişlemesine neden olan bir duruma yol açar.
Akciğerlerde büyük delikler (dev bül): Amfizemli bazı insanların akciğerlerinde “bül” denilen boş alanlar oluşur. Dev-bül, akciğerin yarısı kadar bir büyüklükte olabilir. Dev-bül akciğerlerin genişlemesi için gerekli olan alanı daraltmanın yanı sıra, akciğerin enfekte olmasına ve iflas etmesine (pnömotoraks) de neden olabilir.

TESTLER VE TEŞHİS

Muayene sonrası amfizemden şüphelenen doktor kesin tanıyı koymak için çeşitli görüntüleme, kan ve akciğer testleri isteyecektir.

Görüntüleme testleri
Göğüs röntgeni: Bir akciğer grafisi ilerlemiş amfizem tanısının onaylanmasında ve nefes darlığının diğer sebeplerinin ortaya çıkarılmasında yardımcı olur. Ancak kesin teşhis için tek başına yeterli bir test değildir.
Bilgisayarlı tomografi (BT): Tomografi ile iç organların değişik açılardan kesitleri alınıp birleştirilerek üç boyutlu görüntüler elde edilir. Röntgene göre daha ayrıntılı görüntüler oluşturur. Doktorunuz akciğer için cerrahi girişim düşünüyorsa tomografi çekilmesini isteyebilir.
Laboratuvar testleri
Atar damarlardan birinden alınan kan örneği laboratuar ortamında analiz edilerek akciğerlerden kana verilen oksijen miktarı ve akciğere gelen kandaki karbondioksit miktarı belirlenir.
Akciğer fonksiyon testleri
Bu girişimsel olmayan testlerde, akciğerlerin ne kadar hava tutabildiği ve havanın akciğerden içeri ve dışarı ne ölçüde harekete ettiği ölçülebilir. Aynı zamanda akciğerlerin kan dolaşımına ne miktarda oksijen verdiği ölçülebilir. Akciğerler için kullanılan en yaygın testlerden birisi “spirometre” denilen basit bir cihazdır.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Amfizemin kesin tedavisi yoktur. Uygulanan tedavi seçenekleri ile belirtilerin hafifletilmesine ve hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılmasına yardımcı olunabilir.

İlaçlar

Sigara bırakma ilaçları: Bupropion hidroklorür (Zyban) ve vareniklin (Chantix) gibi reçeteli ilaçlar sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilir.

Bronkodilatörler: Bu guruptaki ilaçlar daralan hava yollarını rahatlatarak öksürük ve nefes darlığı şikâyetlerini azaltmaya yardımcı olur. Ancak bu ilaçlar amfizem tedavisinde astım veya kronik bronşit tedavisinde olduğu kadar etkili değildir.

Solunum yoluyla alınan steroidler: Aerosol spreyler gibi inhale kortikosteroid ilaçlar nefes darlığını hafifletmeye yardımcı olur. Ancak uzun süreli kullanımı kemikleri zayıflatma, yüksek tansiyon, katarakt ve diyabet riskini arttırabilir.

Antibiyotikler: Akut bronşit veya zatürre gibi bakteriyel bir enfeksiyon durumunda antibiyotik kullanımı uygundur.

Terapiler

Pulmoner rehabilitasyon: Pulmoner rehabilitasyon programları, nefes alma egzersiz ve tekniklerini öğreterek nefes darlığı şikayetlerini azaltmayı ve daha kolay egzersiz yapmanızı hedefler. Son evre amfizem hastalarının çoğunun kilo almaları gerekirken, erken evre hastaların ise genellikle kilo vermesi gerekir.

Oksijen takviyesi: Kanda düşük oksijen düzeyleri ile bağlantılı şiddetli amfizem hastalarının evde düzenli olarak oksijen takviyesi almaları günlük faaliyetlerde ve egzersizlerde rahatlama sağlayacaktır. Birçok kişi günde 24 saat oksijen kullanır. Oksijen desteği burna takılan solunum cihazı hortumu ile sağlanır.

Ameliyat

Amfizemin şiddetine bağlı olarak, değişik türde ameliyatlar yapılması gerekebilir:

Akciğer hacmini küçültme ameliyatı: Bu prosedürde, cerrahlar hasarlı akciğer dokusundaki küçük bölgeleri alırlar. Hastalıklı dokunun çıkarılması kalan akciğer dokusunun daha verimli çalışmasına ve nefes artışına yardımcı olur.
Akciğer nakli: Akciğer nakli, ciddi amfizem durumlarında ve diğer tedavi seçenekleri başarısız olduğunda başvurulan bir seçenektir.

YAŞAM TARZINIZ NASIL OLMALI?

Eğer amfizem teşhisi konmuşsa, ilerlemesini durdurmak ve komplikasyonlardan kendinizi korumak için çeşitli adımlar atılabilir:

• Sigarayı bırakın. Genel sağlık durumunuz ve amfizemin ilerlemesini durdurmak için atılacak en önemli adımlardan biridir. Bu nedenle sigara içiyorsanız en kısa sürede bırakmanız ve içilen ortamlardan kaçınmanız önerilir.

• Solunum sistemini tahriş edici diğer etkenlerden kaçının. Bu ekenlere boya maddeleri, egzoz dumanı, bazı yemek kokuları, bazı parfümler, hatta yanan mum ve tütsüler örnek verilebilir. Hava kirleticileri sınırlamak için düzenli olarak fırın ve klima filtrelerini değiştirin.

• Düzenli olarak egzersiz yapın. Nefes alma problemlerinin sizi egzersiz yapmaktan alıkoymasına izin vermeyin. Egzersiz yapılması akciğerlerin kapasitesini önemli ölçüde arttırabilir.

• Soğuklara karşı kendinizi koruyun. Soğuk hava bronşiyal pasajlarda spazmlara neden olarak nefes almayı daha da güçleştirebilir. Akciğerlerinize giren havanın sıcak olması için, dışarıya çıkmadan önce ağız ve burnunuzu iyice kapatacak yumuşak bir giysi giyiniz.

• Solunum yolu enfeksiyonlarından kaçının. Doktorunuz tarafından tavsiye edildiği gibi pnömoni (zatürre) aşılarınızı olun. Ayrıca yıllık grip aşısı olun. Soğuk algınlığı ya da grip olan kişiler ile doğrudan temas etmemeye dikkat edin. Eğer soğuk algınlığı ve grip enfeksiyonlarının yaygın görüldüğü zamanlarda dışarı çıkmanız ve kalabalık ortamlara girmeniz gerekiyorsa, bir maske takınız, ellerinizi sık sık yıkayınız ve gerektiğinde kullanmak için küçük bir şişe içinde yanınızda bir el dezenfektanı taşıyınız.

NASIL ÖNLENEBİLİR?

Amfizemi önlemek için kendiniz sigara içmeyiniz ve pasif içici olarak sigara içilen ortamlarda da bulunmaktan kaçınınız. Eğer işiniz gereği kimyasal duman veya tozlara maruz kalıyorsanız, ciğerlerinizi korumak için maske kullanınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    aysel

    dedem yüksek tansiyon dan hafif beyninde kanama var 10 gündür hastanede aynı hiçbişiye tepki vermiyo nasıl bi tedavi uygulaya biliriz

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Adet Kanaması Belirtileri Beyaz Akıntı
yumurtalıkların biri yukarıda biri asagıda
Uykum Geldiği Halde Uyuyamıyorum
Yemekten Sonra Kalp Çarpıntısı
Kısaca DNA
Adetim bitti fakat kanamam var.
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.