AMİLAZ NEDİR?
Amilaz, vücudumuzda bulunan sayısız enzimden sadece bir tanesidir. Her enzimin bir metabolik olayda görevi olduğu gibi amilazın da rol aldığı bir metabolik olay vardır. Amilaz, karbonhidratların parçalanmasından sorumlu bir sindirim enzimidir. Amilaz, olmaz ise karbonhidrat yapıtaşları olan glikozlara kadar parçalanamaz. Hücreleri ise kendi yapılarında enerji kaynağı olarak genellikle glikoz kullandığı düşünülürse sanırım amilaz enziminin önemi daha iyi anlaşılır. Yani amilaz eşittir glikoz, glikoz eşittir enerji eldesi demektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Amilaz, tükürük bezlerinden ve pankreastan salgılanır. Kandaki amilazın genellikle üçte biri pankreas, üçte ikisi ise tükürük bezleri kaynaklıdır. Dolaşıma giren amilaz esas olarak böbrekler aracılığıyla vücuttan atılmaktadır.
Tükürük ilk olarak ağızdan salgılandığı için karbonhidratların sindirimi ağızda başlar. Diğer bir grup amilaz da pankreastan salgılandığı için, buradan salgılanan amilaz enzimi salgının döküldüğü yer olan ince bağırsakta faaliyetlerini sürdürür.

Her madde kanda belli bir oranda bulunmaktadır. Amilaz enzimi de kanda belirli değere sahiptir. Bu değerin üstünde olan aralıklarda tükürük bezi ya da ve pankreas hastalıklarından endişe edilmelidir.

Amilaz enzimleri, karbonhidratlıları yıkış şekline göre alfa, beta, gama gibi tiplere ayrılır. İnsan tükürük bezlerinde ve pankreas dokusunda üretilen amilaz tipi alfa amilazdır. Tükürük bezlerindeki amilaz, ağız içindeki bakterilere glikoz sağlamak açısından yardımcı olmaktadır. Bu da şu demektir. Diş taşları ve diş çürüklerine davetiye çıkarılması.

Sponsorlu Bağlantılar

Artığı Durumlar: Kan amilaz düzeyindeki en fazla artışlar pankreas bezinin akut iltihaplarında gözükür. Amilaz 24 saat içinde zirve yapar.

Ayrıca karın ağrısıyla ortaya çıkan bazı acil hastalıklarda, şiddetli şeker komasında, morfin enjeksiyonundan sonra da amilaz düzeyleri bir miktar yükselebilmektedir. Çocuklarda kabakulak iltihaplanmalarına bağlı olarak kanda amilaz seviyesi yükselebilir. Bir takım ilaçlar kandaki amilaz seviyesini artırabilmektedir.

Azaldığı Durumlar: Amilaz değerinde düşüklüğün bir klinik önemi yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bunlardan Bazıları Baş Ağrınızı Tetikliyor Olabilir.
Sivilce Hakkında Bilinen Yanlışlar
ARTRİT BELİRTİLERİ NELERDİR?
Pankreas kanseri
Sürekli sıkışan veya idrar kaçıran hastalar için püf noktalar.
Öksürükle Kan Gelmesi İle Hangi Belirtiler Ortaya Çıkar?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.