AMNİYOSENTEZ

Amniyosentez işlemi rahimdeki amniyon sıvısından test veya tedavi amaçlı örnek sıvı alma işlemidir. Amniyon sıvısı bebeği çevreleyen ve gebelik sırasında bebeği koruyan bir sıvıdır. Bu sıvı bebeğe ait hücreler ile bebek tarafından üretilen çeşitli kimyasalları içermektedir.

Amniyosentez işlemi çeşitli nedenlerle yapılabilir. Aşağıda olası nedenler sıralanmıştır:
• Genetik Amniyosentez işlemi ile “Down sendromu” ve “Spina bifida” gibi bazı genetik durumların teşhisi için amniyon sıvısı test edilir.
• Gelişim Amniyosentezinde alınan amniyotik sıvı örneği ile bebeğin akciğerlerinin doğum için yeterince olgunlaşıp olgulaşmadığı öğrenilmeye çalışılır.
• Bazen amniyosentez ile bebekte herhangi bir enfeksiyon ya da başka tür bir hastalık olup olmadığı anlaşılmaya çalışılır.
• Nadiren de, amniyosentez işlemi amniyon sıvısının seviyesini azaltmak için kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Amniyosentez işlemi bebeğinizin sağlığı hakkında önemli bilgiler vermesine rağmen, bu işlemin yapılmasına karar vermek de ciddi bir konudur. Bu nedenle yapılacak amniyosentezin ne tür riskler taşıyabileceği ve muhtemel sonuçları anne adayı ile paylaşılmalıdır.

İŞLEM NİÇİN UYGULANIR?

Amniyosentez gebeliğin farklı aşamalarında ve farklı nedenlerle yapılır.

Sponsorlu Bağlantılar

1. Genetik amniyosentez:

Genetik Amniyosentez bebeğinizin genetik durumu hakkında bilgiler verir. Bu testin sonuçları genellikle gebeliğin devam ettirilip ettirilmeyeceği üzerinde etkili olduğu için önem taşımaktadır. Testin sonucu genellikle sadece anne adayı ve eşi ile paylaşılır.

Genetik Amniyosentez genellikle gebeliğin 15. haftasından sonra yapılır. Nadiren, gebeliğin 11. haftası gibi erken dönemlerinde yapılabilir.

Aşağıdaki durumlar anne adayının genetik amniyosentez işlemine tabi tutulma ihtimalini arttırmaktadır:

Doğum öncesi bir tarama testinden pozitif sonuçlar çıkması. Gebeliğin ilk üç aylık döneminde yapılan Prenatal testlerde sonuçlar pozitif çıkmışsa ve düşündürücü ise teşhis konması ve bazı durumların ekarte edilmesi için amniyosentez işlemi önerilir.

Kromozomal bir durumun varlığı veya bir önceki gebelikte “nöral tüp defekti” yaşanmış olması. Nöral Tüp Defekti (NTD) ve Down sendromu beyin ve omuriliği etkileyen ciddi durumlardır. Bu durumların var olma olasılığı gebeliği yüksek risk altına sokmaktadır.

Anne adayının yaşının 35 veya daha büyük olması. Kadınların 35 ve üzeri yaşta olmaları doğacak bebeklerinde Down sendromu gibi kromozomal koşulların olma riskini arttırmaktadır.

Sizin, eşinizin ya da ailenizin genetik hastalılarla ilgili bir öykünüzün ve taşıyıcılığınızın olması. Amniyosentez işlemi Down sendromu, Spina Bifida gibi genetik hastalıkların yanı sıra “Kistik Fibroz” gibi birçok diğer hastalığın da teşhisinde kullanılabilir.

Gelişim amniyosentezi

Bu tür amniyosentez ile bebeğin akciğerlerinin doğum için yeterli gelişmişlikte olup olmadığı belirlenir. Gelişim Amniyosentezi sadece erken doğum ihtimali olan kadınlarda, indüksiyon ya da sezaryen yoluyla doğum yaptırılacaksa annede oluşabilecek gebelik komplikasyonlarını önlenmek için yapılır. Genellikle gebeliğin 32. ve 39. haftaları arasında yapılır. 32. haftadan önce, bebeğin akciğerlerinin tam gelişmiş olması olası değildir.

Amniyosentez işlemi için diğer nedenler:

Amniyosentez işlemi için yazılabilecek diğer nedenler şunlardır:

• Enfeksiyon veya başka bir hastalık açısından bebeğin durumunu değerlendirmek için,
• Amniyotik sıvı miktarındaki azalmayı incelemek için,
• “Rh sensitizasyonu” adı verilen durumun mevcut olduğu bebeklerdeki aneminin düzeyini belirlemek için amniyosentez işlemi uygulanabilir. Rh sensitizasyonu’nda annenin bağışıklık sistemi bebeğin kan hücrelerinin yüzeyindeki proteinlere karşı antikorlar üretir.

Eğer bazı olumsuz sağlık koşulları taşıyorsanız, doktorunuz amniyosentez yapılmasında daha dikkatli davranmalıdır. Bu durumlar şöyle sıralanabilir:

• Kısmi ya da genel plasenta sorunlarınız varsa,
• Daha önce 34. haftadan önce gerçekleşmiş bir erken doğum geçmişiniz varsa,
• Serviks (rahim ağzı) kısmında zayıf bağ dokusundan dolayı bir anormallik baş gösterirse, erken doğum oluşmasına sebep olur.

RİSKLER

Amniyosentez işlemi bir dizi risk içermektedir. Bu riskler aşağıdaki gibi sıralanabilir:
Düşük yapma. Gebeliğin ikinci üç aylık döneminde yapılan amniyosentez işleminde düşük yapma riski oluşmaktadır. Bu şekilde oluşan risk miktarı yaklaşık olarak 500 kişide 1 ya da 300 kişide 1 olmaktadır. Yapılan araştırma sonuçlarına göre düşük riski gebeliğin 15. haftasından önce yapılan amniyosentezler için daha yüksek olmaktadır.
İğne yaralanmaları. Amniyosentez sırasında iğnenin yerleştirildiği alanda bebeğin kol ya da ayağını hareket ettirmesi ciddi iğne yaralanmalarına neden olabilir. Ancak bu tip yaralanmalar nadir olarak görülmektedir.
Amniyotik sıvı sızıntısı. Nadir olarak görülebilen durumlardan biri de amniyosentez sırasında vajinal yolla sıvıların sızması olmaktadır. Eğer sızıntı durdurulabilirse gebelik normal şekilde devam etmektedir. Ancak kronik şekilde devam eden sızıntıların olması bebekte ortopedik sorunlara yol açabilir.
Rh duyarlılığı. Nadir olarak, amniyosentez ile bebeğin kan hücrelerinin annenin kan dolaşımına katılma ihtimali bulunmaktadır. Eğer Rh (-) kan gurubunuz varsa, bebeğinizin kan hücrelerine karşı antikor üretmesini engelleyecek şekilde amniyosentez sonrası “Rh immünoglobulin” adında bir ilaç verilecektir.
Enfeksiyon. Amniyosentez sırasında rahim enfeksiyonu oluşabilir.
Enfeksiyon geçmesi. Eğer annede Hepatit C, toksoplazma veya ”immün yetmezlik virüsü” gibi bir enfeksiyon varsa enfeksiyon amniyosentez sırasında bebeğe geçebilir.

Genetik test sonuçlarının gebelik yönetimi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu bilmeniz gerekir. Genetik amniyosentez sonrası gebeliğe devam edip etmeme kararı size kalmıştır. Sağlık kuruluşu veya doktorunuz karar verme aşamasında gebeliği tüm yönleri ile değerlendirerek karar vermenize yardımcı olacaklardır.

Gelişim amniyosentezi ise erken doğumun anne için uygun olacağı durumlarda sıklıkla önerilmektedir. Minimal riskler ile gelişim amniyosentezi bebeğin doğum için hazır olup olmadığını kesinleştirmektedir. 

NASIL HAZIRLANMALI?

Eğer gebeliğin 20. haftasından önce amniyosentez yapılacaksa, mesane işlem sırasında dolu olmalıdır. Randevudan önce bol sıvı tüketin.
Gebeliğin 20. haftasından sonra yapılan amniyosentez işlemleri sırasında mesanenin boş olması gerekir.

İŞLEMDEN BEKLENECEKLER

Amniyosentez genellikle ayaktan tedavi ile bir doktor muayenehanesinde ya da hastanede yapılır.

İşlem sırasında:
Öncelikle, sağlık ekibi bebeğin rahimdeki kesin yerini tayin etmek üzere ultrason kullanacaktır. Amniyosentez esnasında bir masaya sırt üstü yatırılırsınız ve karnınız açılır. Karnınıza özel bir jel sürülür ve “transdüser” adı verilen küçük bir cihaz sayesinde bebeğin konumu bir monitörde gözlenir.
Ardından, bir antiseptik ile karın bölgesi temizlenir. Genellikle anestetik kullanılmaz. Çoğu kadında işlem sırasında sadece hafif bir rahatsızlık hissedilir.

Ultrason eşliğinde, sağlık ekibi karın duvarından rahim içine ince, içi boş bir iğne yerleştirecektir. Amniyon sıvısından yeterli bir miktarda şırınga ile çekilir ve daha sonra iğne geri çıkarılır. Çekilen amniyotik sıvının miktarı gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğuna bağlı olmaktadır.

İğnenin yerleştirilmesi ve amniyotik sıvının çekilmesi esnasında yatıyor vaziyette olmanız gerekir. İğne cildinize girdiğinde bir batma hissi ve rahme girdiğinde ise kramplar hissedebilirsiniz. Tüm işlem genellikle yaklaşık 20 ila 30 dakika arasında sürmektedir.

İşlemden sonra:

Amniyosentez sonrası, bebeğin kalp atışlarının izlenmesi için ultrason kullanabilir. Amniyosentezden hemen sonra küçük bir miktar vajinal kanama ya da kramp yaşayabilirsiniz. Bir veya iki gün boyunca yorucu fiziksel aktivitelerden kaçınmanız önerilir.

Bu arada alınan amniyotik sıvı örneği bir laboratuarda analiz edilecektir. Sonuçlar genellikle birkaç gün içinde hazır olmaktadır ama bazen duruma göre bazı sonuçların çıkması dört hafta kadar da sürebilir.

Eğer aşağıdaki durumlarla karşılaşırsanız, doktorunuza başvurunuz:

• Vajinadan sızan kanın sürekli devam etmesi,
• Ağır vajinal kanama,
• Bir kaç saatten daha fazla süren karın ağrısı veya rahimde kramp oluşumu,
• Yüksek ateş,
• İğne vurulan yerde kızarıklık ve iltihap,
• Bebekte olağanüstü bir hareketlilik veya hareketsizlik olması. 

SONUÇLAR

Raporlar laboratuardan çıktıktan sonra doktorunuz analiz sonuçlarını sizinle paylaşacak ve durumunuzu değerlendirecektir. Genetik amniyosentez testi ile “Down sendromu” gibi çeşitli genetik hastalıkların varsa teşhisi konur ya da olmadığı anlaşılır. Amniyosentez işlemi ile tüm doğum kusurları tespit edilemez.

Eğer Amniyosentez ile bebeğinizde tedavi edilemez bir kromozomal veya genetik hastalık olduğu tespit edilirse, gebeliğe devam etmeme gibi yürek burkan kararlar vermek zorunda kalabilirsiniz. Bu zor zamanlarda sağlık ekibi ve sevdiklerinizden destek alınız.

Gelişim amniyosentez testi ile bebeğin akciğer olgunlaşması görülür. Eğer erken doğum yapılmak isteniyorsa, bu kararın verilmesinde gelişim amniyosentezinin vereceği bilgi karar vermede etkili olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler
Hamilelikte Tansiyon
Gebeliğin 36. Haftası
Hamilelikte Cep Telefonu Kullanmak Zararlı mı?
Hamile İken Emzirmek
Mantar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.