AMYOTROFİK LATERAL SKLEROZ (ALS)

Amyotrofik Lateral Skleroz(ALS), hastalığı LouGehring Hastalığı olarak da bilinir. A-Myo-trofik Yunancadan köken alan bir terimdir. “Kasın beslenememesi” anlamına gelir. Beyin ve omurilikteki sinirleri tutan hastalık, ilerleyici bir rahatsızlıktır. Motor nöronlardan kaynaklanan hastalık ilerleyen zamanlarda beyinden omuriliğe buradan da kaslara geçer. ALS sonrasında sinirler ölür böylece beyin, omurilik ve motor dokularda harabiyet meydana gelir. Bu durumlar kaslarda hareketin başlatılmasına ve devamında kontrolüne olanak vermez. Kas hareketlerinin gerilemesi ilerleyen zamanlarda felç durumuna neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Amiyotrofik lateral skleroz’ın oluşumun sebebi henüz tam olarak bilinmemekte. Yapılan araştırmal sonucunda glutamat denilen nörotransmitterin, sinirlerin bağlantı yerlerinde fazla bulunduğu, bunun normal iletiyi engellediği farkedildi.

Aynı zamanda piyasada bulunan tarım ilaçları gibi çevresel faktörlerin de bu hastalığı tetiklediği düşünülüyor.

HASTALIK NASIL BELİRTİ VERİR?

Bu rahatsızlığın kaslardaki etkisi sertleşme şeklinde olur. İlk anlarda kaslardaki güçsüzlük göze çarpar ancak ilerleyen zamanlarda kaslar katılaşır hareket yeteneğini kaybeder ve zamanla hayatsal fonksiyonları engeller hale gelir. Ardından yutkunmakta oluşan sorun üzerine ağızda oluşan tükürük ile konuşma zorlanır. Çiğneme ve nefes alma sorunu da hastalığın belirtilerindendir.

Sponsorlu Bağlantılar

ALS belirtileriMotor sinirlerin görevini yerine getirememesi sonucu kaslar uyarılmadığından yapıları bozulur ve iş göremezler. Kol ve bacaklardaki incelmeler, oluşan kramplar ve istemdışı oluşan gülme ve ağlamalar oluşabilir.

Bu hastalık her hastada aynı şekilde başlamayabilir. Dikkat dağınıklığı sonucu merdivenlere takılma, eşya taşıyamama hatta ve hatta konuşurken kelimeleri yuvarlamak bile bu hastalığın başladığını gösterebilir.

Tüm kas grupları bir anda etkilenmez, spesifik kaslarda başlayan sorunlar sırayla tüm kaslara yayılır. Hastalığın ilerleyişine göre işlevsizlik değişkenlik gösterir. Solunum kasların zarar görmesi ve bunun etkisinde oluşan güç nefes alma hastalığın son aşamalarındandır.

Gözlemler sonucu bu hastalık sonucunda duyular, idrar yolları ve cinsel işlevler etkilenmez. Önemli bir kasımız olan kalp kasımızda sorun oluşmaz. Göz kaslarının etkilenmesi kişiden kişiye değişiyor, bazen hiç etkilenmiyor ancak bu en son etkilenen kastır.

ALS HANGİ KAS GRUPLARINDA ETKİLİDİR?

Araba kullanırken bir sorunla karşılaştığımızda hemen frene basarız.  İğne battığında hemen elimizi çekeriz. Ancak kalbimizi durduramayız ya da mide hareketlerimizi kontrol edemeyiz. ALS istemli kaslarımızı kontrol eden sinirlerle ilgili olduğundan kalp yada mide kasları üzerinde olumsuz etkilere sahip değildir.

Nefes alıp vermemiz bize istemsiz bir iş gibi gelebilir. Soluk alıp verme yarı istemli bir iş olduğundan AlS tarafından etkilenir ve hastalığın ilerleyen süreçlerinde bloke olur. Hasta solunum yetmezliğine bağlı olarak ölebilir.

ALS KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Hastalık ırksal değildir. Bunun yanı sıra hastalığın ailesel olduğu yönünde herhangi bir kanıta da rastlanılmamıştır. Yapılan gözlemlerde hastalığın başlangıcı 50-55. yaşlar arasındadır. Yoğunlaşma 70 yaşına kadar varır. 20-30 lu yaşlarda da bu hastalığın görüldüğü bilinmektedir. Bütün bu verilerden yola çıkarak hastalığın her bir ferdi ilgilendiren bir durum olduğu söylenebilir.

TANI NASIL KONUR?

Sinir hastalığı uzmanları tarafından incelenir ve hastalığın teşhisi uzun zaman alabilir. Manyetik rezonans görüntüleme ve elektromiyogram diye adlandırılan yöntemlerle kastan parça alınır, değerlendirilmesi yapılır ve kan incelenir. Kasın normal olup olmadığı bu testlerle anlaşılır.

Bazı hastalarda sonradan ALS’nin bir türüne dönüşen motor sinir hastalıkları da görülebilir. Bunlar:

 • Progresif bulbar felç: Yutma ve konuşma güçsüzlüğüne yol açar.
 • Progresif kas atrofisi: İskelet kaslarının zafiyetine neden olur.
 • Primer lateral skleroz: Spastitiye neden olur, yavaş ilerler.

GÖRÜLME SIKLIĞI NEDİR?ALS tedavisi

ALS hastalığı dünya üzerinde yüzbinde 8-10 arasında görülmektedir. Eğer Türkiye bazında konuşursak, ülkemizde 6-7bin arasında ALS hastası bulunmaktadır. Kadınlara nazaran erkeklerde bu hastalık biraz daha fazla görülmekte ve genellikle erişkinlerde görülmektedir. Zayıf insanlara görülme olasılığı daha fazladır.

ALS TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Bu hastalık çok değişken bir karakterdedir ve net bir tedavisi yoktur. Belirtilere göre bir tedavi yolu izlenmektedir. Tedavi seçenekleri hastaların rahatlaması, normal yaşamını sürdürmesi ve yaşam süresini uzatmak üzerine adına kurulmuştur. Henüz bir ilaç bulunamamıştır ancak araştırmalar devam etmektedir. Hastalığın ilerlemesini etkileyen ilk ilaç 1995 yılında Amerika’da bulundu. Riluzol adıyla piyasaya sunulan ilacın hastalığın ilerlemesini yavaşlattığını ve hastanın ömrünü uzattığı düşünülüyor. Bazı durumlarda hastalık çok hızlı ilerleyebilirken bazen yok denecek kadar yavaşlar ancak zamanla kendi esas karakterini gösterir ve hastayı kaçınılmaz sona doğru sürükler.

ALS HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

 • Amyotrofik Lateral Skleroz bulaşıcı değildir.
 • Yaklaşık olarak 50 binde bir görülür ve ölüme neden olur.
 • Hastalık hayatın her anında ortaya çıkıp ilerleyebilir.
 • Hastalık aniden durup ilerlemesini sonlandırabilir.
 • Hastalık asla iyileşmez tedavi mümkün değildir.
 • ALS ırksal ailesel kişisel değildir. Hemen hemen herkesi etkileyebilir.
 • ALS’nin ilk etkileri bacaklarda ve kollarda güç kaybıdır. İlerleyen zamanlarda yutkunma problemleri, nefes alıp vermede güçlüğe kadar ilerleyebilir.
 • Hastalık evde bakımı gerektirir. Yoğun bakım ilerleyen zamanlarda şarttır. Erkenden önlemler almak çok önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çocukta İshal
Yüksek Tansiyon
Uterus Bicornis
El ve Ayaklarda Titreme
Savunma Sisteminin Yetersizlikleri;
Bel Ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.