ANAL KAŞINTI HANGİ HASTALIKLARIN HABERCİSİDİR

Anal kaşıntı sık karşılaşılan rahatsız edici bir durumdur. Anüste ya da anüs çevresindeki ciltte ortaya çıkan kaşıntı dayanılmaz bir kaşıntı dürtüsüne neden olabilmektedir. Rahatsız edici bulabildiğiniz gibi utanıp doktora gidemeyebilir ya da başkasına da söyleyemeyebilirsiniz.

Anal kaşıntı cilt problemleri, ilgili bölgeyi aşırı yıkama veya hemoroid gibi birçok nedenden dolayı meydana gelebilir. İnatçı ve geçmek bilmeyen kaşıntı durumlarında doktora görünmek gerekir. Uygun tedavi ve kişisel bakım önlemleri ileçoğu insanda tam bir rahatlama sağlanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

BELİRTİLERİ

Anal kaşıntıya aynı zamanda yanma ve ağrı da eşlik edebilir.Sebebine bağlı olarak kaşıntı ve tahriş geçici olabilir ya da daha kalıcı hale gelebilir.

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Çoğu anal kaşıntı tıbbi bakım gerektirmemekle birlikte aşağıdaki durumlarda doktora görünmeniz önerilir:

• Anal kaşıntı şiddetli ya da bir iki aydan daha fazla sürerse
•Rektumda kanama görülürse
• Kaşıntıya neyin neden olduğunu fark edemiyorsanız bir doktora görünün.

Sponsorlu Bağlantılar

Kalıcı anal kaşıntının bir cilt rahatsızlığı veya tedavi gerektiren başka bir tıbbi durum ile ilişkili olabileceği de unutulmamalıdır.

NEDENLERİ NELERDİR?

Anal kaşıntının olası nedenleri arasında şunlar gösterilebilir:

Cilt tahrişi: Sürtünme ve nemanal bölgede hassas cildin tahriş olmasına neden olabilir. Bu tahriş bazen kaşıntıya yol açar. Parfüm, boya, sabun, tuvalet kâğıdı gibi ürünlerde içerdikleri maddeler itibariyle tahriş ve kaşıntıyı tetikleyebilir. Bu ürünlerin aşırı kullanımı genellikle sorunu büyütmektedir.

Sindirim sorunları: İshalin tekrarlaması anal kaşıntı ve tahrişe yol açabilir. Dışkının bazı sağlık sorunlarından dolayı kaçırılması ya da temizliğin iyi yapılmaması da diğer bir faktördür.

Hemoroit: Hemoroit rektumun son kısmında anüs etrafında bulunan damarların tıkalı olmasından kaynaklanır. Genellikle dışkılama sırasında zorlanma sonucu ortaya çıkar. Anal kaşıntı hemoroidin bir belirtisi olabilir.

Enfeksiyonlar: Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da anüs çevresinde kaşıntıya neden olabilir. Çocuklarda kıl kurduna neden olan parazit kalıcı kaşıntıya yol açabilmektedir. Bu çocuklarla aynı evde yaşayan diğer bireyler de etkilenebilir. Bu parazitlerin dışında diğer parazit türleri de benzer şekilde kaşıntı sebebi olabilir. Ayrıca genellikle kadınları etkileyen mantar enfeksiyonları anal bölgede kaşıntıya neden olabilir.

Cilt hastalıkları: Sedef hastalığı veya kontakt dermatit gibi belirli bazı deri hastalıkları kaşıntıya yol açabilmektedir.

Anal tümörler: Nadiren görülmekle birlikte anüs çevresinde görülen iyi huylu ya da kanserli tümörler de bir diğer kaşıntı sebebidir.

TESTLER VE TEŞHİS

Belirtiler hakkında sorulan sorulara alınan cevaplar doğrultusunda teşhis konmaya çalışılır. Kaşıntı nedeninin net olmadığı durumlarda ilgili doktor hastayı bir dermatoloğa ya da rektal ve anal açıdan daha ayrıntılı inceleme için bir genel cerrahi uzmanına yönlendirebilir. Aşırı rahatsız edici vakalarda soruna kesin çözüm bulmak adına rektal muayene yapılması gerekebilir.

Proktoskopi veya kolonoskopi gibi diğer testler ise sindirim sistemini daha fazla görebilmek ve anal kaşıntının altında yatan nedeni bulmaya yönelik olarak gerekli görülebilir. Ancak bazen tüm bu testlere rağmen yine de kaşıntının kesin nedeni tespit edilemeyebilir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Anal kaşıntı için uygulanacak tedavi seçeneği problemin nedenine bağlı olacaktır. Yaygın tedaviler öz bakım önlemleri, diyet değişiklikleri, enfeksiyonların tedavisi venadiren de olsa altta yatan problemi düzeltmeye yönelik ameliyat içermektedir.

İlaçlar

Rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olabilecek ilaçlar şunlardır:

Hidrokortizon içeren krem veya merhemler: İnflamasyonu ve kaşıntıyı azaltmak için etkilenen bölgeye uygulanır.
Çinko oksit içeren koruyucu merhemler: Aynı şekilde kaşıntılı bölgeye sürülmesi faydalı olacaktır.
Antihistimine: Eğer şikâyetleriniz geceleri kötüleşiyorsa, doktorunuz topikal tedaviler etkili olana kadar kaşıntıyı azaltmak için antihistaminikilaçlar reçete edecektir.
Anti- parazit tedavisi: Çeşitli bağırsak parazitlerine karşı bu ilaçlar kullanılır. Tek bir dozenfeksiyonu tedavi edebilir, ancak genellikle ikinci birdoz da 1-2 hafta sonra verilir.

Uygun tedavi ile çoğu insan bir haftadan az bir süre içinde anal kaşıntı şikayetinden kurtulmaya başlar. 1-2 aydan daha uzun süren kaşıntıların ise doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir.

HAYATINIZDA NELERİ DEĞİŞTİRMELİSİNİZ?

Anal kaşıntının önlenmesi için yapılabileceklerin başında ilgili bölgenin düzgün yıkanması ve tahriş edicilerden kaçınılmasıdır.Eğer Anal kaşıntı zaten varsa aşağıdaki öneriler faydalı olacaktır:

• Anal bölgenin temizliğini nazikçe yapınız. Her tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra ilgili bölgeyi mutlaka yıkayınız. Sabun kullanmaktan kaçının. Bunun yerine ıslak bir bez, ıslak kokusuz tuvalet kâğıdı ya da su ile temizlik yapınız.

• Temizlikten ve yıkamadan sonra iyice kurulayın. Cildinizi temizledikten sonra, tuvalet kâğıdı veya havlu ilekurulama yapılması veya saç kurutma makinesi kullanılması önerilir.

• Anal bölgeyi kaşımayınız. Kaşıma cildin tahriş olmasına ve kalıcı enflamasyona neden olur. Kaşıntıya tahammül edemiyorsanız bölgeye soğuk kompres uygulayabilir ya da bazı ılık bir banyo yapabilirsiniz.

• Aşınmaya karşı pamuklu ve gevşek iç çamaşırları giyiniz. Bu tür giysiler hem tahrişi önleyecek hem de bölgenin kurumasına yardımcı olacaktır. Nemi hapseden sıkı iç çamaşırlarından kaçının.

• Tahriş edici ürünler kullanmayın. Kabarcık banyoları ve genital deodorantlardan kaçının. İshale neden olabilecek veya yaşlılarda dışkı kaçırılmasına neden olabilecek kahve veya kola gibi içecekler ile gıdalar kaçının. Aşırı laksatif alımından da kaçının.

• Dışkılamayı düzenli ve zorlanmadan normal şekilde yapınız. Eğer dışkı çok yumuşak ise ve sık sık tuvalete çıkmak bir sorun haline gelmişse diyetlerinize yavaş yavaş olacak şekilde lifli gıdalar ekleyiniz. Bunun yan sora lif takviyeleri de yardımcı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
El ve Ayaklarda Cilt Soyulması
Kulak Kaşıntısına Ne İyi Gelir
Hemolitik sarılık İlaçları
Sağ Kolum Ağrıyor
Uykum Geldiği Halde Uyuyamıyorum
Adet Kanaması Belirtileri Beyaz Akıntı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.