Anal Fissür
Anal Fissür Nedir? Neden Olur?

Anal fissür hastalığı genital bölgedeki makat yani anüsü örten bölgede bulunan deride meydana gelen bir çeşit yırtık türüdür. Bu yırtık türü çatlaklarla kendisini gösterir ve genellikle genital bölgede ağrıya, kanamaların meydana gelmesine ve şiddetli kaşınmaya neden olur. Rahatsızlık çoğunlukla kişide kabızlık meydana geldikten sonraki dönemde kendisini gösterir. Ancak nadiren kabızlığın tam tersi olan ishal vakalarının ardından da meydana gelebilir. Anal fissür kabızlık esnasında dışkının su içermemesinden ötürü oluşacak sertlik ve kuruluk nedeniyle oluşur. Çoğunlukla bu rahatsızlık kendisini yüzeysel olarak gösterir ve hızlı bir şekilde iyileşir. Bazı durumlarda nadiren de olsa çatlaklar makat dokusundaki derin tabakaya inerek burada bulunan sfinkter kaslarına zarar verebilir. Sfinkter kaslarının tahribatı söz konusu ise(sağlık) anal fissür vücutta kronikleşmiş demektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yapılan tüm araştırmalara rağmen bazı vakaların kendiliğinden nasıl geçtiği, bazı vakaların ise neden iyileşemediği henüz netlik kazanmamıştır. Rahatsızlığın kendiliğinden geçmemesinin en büyük etkenlerinden birisi ishal veya kabızlık durumunun olağan olarak kişide görülmesidir. Bu olaya ek olarak, sık dışkılama yapan kişilerde yaranın bir kere oluştuktan sonra her tuvalete çıkma esnasında dışkının bu yaraya dokunarak tekrardan iyileşmesinin önüne geçmeside hastalığın kronikleşmesinde önemli bir paya sahiptir. Bunun dışında incelenen vakaların yanlızca çok az bir kısmında Crohn hastalığının veya vücutta meydana gelmiş bir enfeksiyonunun anal fissüre neden olduğu belirlenmiştir. Bu gibi enfeksiyon durumlarında enfeksiyonun tedavi edilmesinin ardından meydana gelmiş fissürde kendiliğinden iyileşecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Anal Fissür’ün Belirtileri

Anal fissür rahatsızlığına yakalanmış olan kişiler genellikle tuvalete çıkma işlemi esnasında dışkının makat bölgesinden geçerken çok yoğun ağrı ve yanma meydana getirdiğini belirtmektedirler. Bu meydana gelen ağrı kimi zaman tuvalletten çıktıktan sonra saatler boyunca bile devam edebilir. Meydana gelen ağrı Sfinkter kasının tahribatından dolayı ve bu kaslarda meydana gelen yoğun kasılmalardan dolayı oluşur. Kimi zaman kişiler bu senaryoyla karşılaşmamak için tuvalete gitmekten bile kaçınabilirler. Anal fissürün bir başka belirtisi ise rektal kanamalardır. Bu kanamalar çoğunlukla parlak kırmızı renktedir ve tuvalet kağıdıyla kurulama işlemi sırasında rahatlıkla gözle görülebilir. Makat bölgesinde meydana gelen şişme de anal fissürün bir başka belirtisidir. Rahatsızlığın neden olduğu makatta cilt kabartısı meydana gelebilir. Bu kabartı ancak makatın temizlenmesi esnasında fark edilebilir. Anal fissürün son belirtisi ise şiddetli kaşınmadır. Meydana gelen çatlakların arka arkaya düzelip tekrar açılması esnasında oluşan akıntı makat bölgesinin kaşınmasına neden olbilir.

Anal Fissür’ün Tedavisi

Anal fissürün düzenli tedavisi ve bir daha meydana gelmemesi için öncelikle uzman bir doktor tarafından kontrol yapılması gerekmektedir. Halkımızda başka kişilerden duyduğu ilaçları ve bir takım kremleri kendileri üzerinde uygulamak gibi bir alışkanlık olduğu için bu son derece tehlikeli ve tedaviyi aksatacak ve uzak durulması gereken bir durumdur. Bu gibi durumlarda kişi anal fissüre neden olan bir hastalık varsa bile vücudunda kendisi bulamayacağı için fissürün tedaviside gerçekleşmez. Meydana gelen anal fissür rahatsızlıklarının yaklaşık yüzde ellisi çeşitli özel kremler ve içerdiği özel vitaminler sayesinde dışkı yumuşatıcı özelliği bulunan kremlerle tedavi edilebilir. Anal fissürün tedavisinde ilk adım eğer kabızlık ve ishal durumları varsa bunların iyileştirilmesidir. Bu iki rahatsızlıktada yoğun lif içeren posa açısından bol yiyecekler ve meyvelerin tüketilmesinin dışında bol su tüketimi de oldukça önemlidir. Fakat hastalığın kesin tedavisi için yukarıda da bahsettiğimiz üzere kesinlikle doktora gidilmesi gereklidir ve doktorun gerçekleştirdiği kontrollerin ardından uygun tedavi yöntemleri seçilmelidir. Anal Fissür Nedir?

Krem tedavisine yanıt alınamadığı durumlarda anal fissürün iyileşmesini engelleyen sebebi bulmak için tekrar bir araştırma yapılmalıdır. İç anal sfinkter kasında meydana gelmiş bir spazm durumu veya sert iyileşme dokusunun bölgede bulunması fissürün iyileşmesini engelleyici sebeper olabilir. Bu gibi durumlarda eğer ağrı ve kanama şikayetleri yoğun bir şekilde devam ediyorsa cerrahi operasyonla makat bölgesinden fissürler çıkartılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Deride İçi Sıvı Dolu Kabarcıklar
Göz Kapağı Seğirmesi Neden Olur
Sarı Nokta Hastalığı Nedir?
Dışkıda Sümüksü Sıvı (Mukus) Görülmesi
İNEK İDRARI İLE TEDAVİ
Basit Guatr
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.