ANAL FİSSÜR

Türkçe adı ile makat çatlağı yada anüste meydana gelen çatlaklar anlamına gelir. Anal fissür ince, nemli doku olan mukoza yada anüs astarında meydana gelen küçük bir yırtıktır. Hastalık, tuvalet yaparken büyük dışkı çıkarma yada zorlanma neticesinde ortaya çıkabilir. Anal fissür oluşması durumunda olan kişi, genellikle dışkılama ihtiyacını giderirken ağrı ve kanama deneyimleri yaşar. Ayrıca anüs sonundaki kas halkalarında (anal sfinkter) spazmlar ile karşılaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Anal fissür küçük bebeklerde çok yaygındır ama her yaştan insanı etkileyebilir. Normal anal fissür genellikle dört ile altı hafta içinde kendi kendine iyileşebilir. İyileşmemesi durumunda rahatsızlığı gidermek için tıbbi tedavi ya da ameliyat gerekebilir.

ANAL FİSSÜR OLDUĞUNUZU NASIL ANLAYABİLİRSİNİZ? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Anal fissür belirti ve semptomları şunları içerir:

 • Bağırsak hareketleri sırasında ağrı, bazen şiddetli ağrı
 • Dışkılama sonrası birkaç saat kadar sürebilen ağrı
 • Dışkılama sonrası dışkı ya da tuvalet kağıdı üzerinde parlak kırmızı kan
 • Anüs etrafında kaşıntı ya da tahriş
 • Anüs çevresindeki deride gözle görülebilecek ölçüde çatlak
 • Anal fissüre yakın deri üzerinde küçük bir şişlik veya cilt parçası

Eğer dışkılama sonrası dışkı veya tuvalet kağıdında kan izleri varsa yada dışkılama sırasında bir huzursuzluk hissederseniz hastalığı durdurmak ve tedavi için bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

ANAL FİSSÜR NEDENLERİ NELERDİR?

 • Büyük veya sert dışkı yapılması anal bölgede çatlakların en büyük nedenidir.
 • Dışkılama sırasında kabızlık yada ıkınma
 • Kronik ishal
 • Crohn hastalığı yada başka bir enflamatuar bağırsak hastalığının neden olduğu anorektal alanın iltihaplanması
 • Doğum

Anal fissürün daha az yaygın nedenleri ise şunlardır:

 • Anal kanser
 • HIV
 • Tüberküloz
 • Frengi
 • Uçuk

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Anal fissür çoğu kişide meydana gelen yaygın bir durum değildir. Ama insanların büyük bir çoğunluğu hayatlarının bir dönemlerinde anal fissür deneyimi yaşamışlardır. Anal fissüre yakalanmamak için aşağıdakiler bir atın;

Bebeklik. Birçok bebek yaşamın ilk yılında anal fissür deneyimi yaşar. Uzmanlar bunun neden olduğundan kesin emin değiller.
Yaşlanma. Büyük yetişkinlerde rektal bölgeye giden kanın azalması nedeni ile kısmen de olsa bir anal fissür gelişebilir.
Kabızlık. Tuvalet yapılırken sert dışkının dışarı çıkarılabilmesi için yapılan ıkınma hareketleri yırtılma riskini artırabilir.
Doğum. Doğum sonrası anal fissür kadınlarda sık görülen bir durumdur.
Crohn hastalığı. Bu inflamatuvar barsak hastalığı, bağırsak yolunda iltihaba neden olur. Bu da anal kana astarının daha da fazla yırtılabilir olmasına zemin hazırlar.

ANAL FİSSÜR KOMPLİKASYONLARI NELERDİR?

 • İyileşmenin gecikmesi. Altı hafta içinde iyileşmeyen anal fissür, kronik olarak kabul edilir ve daha fazla tedavi gerekebilir.
 • Nüks. Bir anal fissür yaşadıysanız daha tekrarlaması olasılığı artar.
 • Anüsü çevreleyen kaslara uzanan bir yırtık. Anüsteki yırtık anüsü çevreleyen ve anüsün kapanmasını sağlayan kaslara kadar genişleyebilir. Bu durum ise anal fissürün iyileşmesini çok çok zorlaştırabilir. İyileşmeyen bir fissür ise daha fazla ilaç ve ağrı ve acıyı azaltmak, fissürü çıkarmak yada tamir etmek için cerrahi müdahaleyi gerektirebilir. Çevresindeki kaslara uzanan bir gözyaşı.

HANGİ DOKTORA GİDİLMELİDİR?

Anal fissürü olan bir kimse alanında uzman bir kolon ve rektal cerrahi uzmanı ayrıca sindirim sistemi hastalıkları uzmanına (gastroenterolog)  durumunu ifade etmelidir.

TESTLER VE TEŞHİS

Doktorunuz büyük olasılıkla tıbbi geçmişiniz hakkında bilgi edindikten sonra anal bölgeye bakmak isteyecektir. Bu muayene esnasında genellikle bir yırtık görülebilir. Belki de bu muayene anal fissürü teşhis etmek için gerekli olan tek şeydir.

Doktor büyük olasılık ile dijital rektal muayeneden kaçınacaktır. Bu muayenede sizin anal kanalınız içerisine eldivenli parmak girişini kapsayacağından çok acı verici olabilir. Anal fissür’ den şüpheleniliyor ancak tespit edilemezse, doktorunuz anal kanal incelemek için kısa, ışıklı tüp (anoskop) kullanacaktır.

Fissür konumu da, hastalığın nedeni hakkında bilgi vermektedir. Anal fissür anal açıklığın ön tarafından ziyade, yan tarafında meydana geliyorsa bu genellikle Crohn hastalığı gibi başka bozukluğa dair bir işaret taşır. Altta yatan bir durumdan şüpheleniliyorsa, doktorunuz sizin için daha fazla test önerebilir:

Esnek sigmoidoskopi. Küçük bir video kamera ile ince, esnek bir tüp kolonunuzun alt kısmına yerleştirilir. 50 yaşından küçük ve kolon kanseri yada diğer barsak sorunları riskiniz yoksa bu test uygulanabilir.
Kolonoskopi. Esnek bir boru tüm kolonu incelemek için rektum içine yerleştirilir. 50 yaştan büyük, kolon kanseri için risk taşıyorsanız yada ishal ve karın ağrısı gibi belirtileriniz varsa bu test yapılabilir.
ANAL FİSSÜR TEDAVİSİ VE İLAÇLARI NELERDİR?

Anal fissür lif ve sıvı alımını artırılması gibi dışkı yumuşatma amaçlı önlemler sayesinde genellikle birkaç hafta içinde iyileşir. Sfinkter kaslarını dinlendirmek ve iyileşmesine katkıda bulunmak için günde birkaç kere özellikle tuvaletten sonra 10-20 dakika kadar ılık suya oturulması son derece yararlıdır. Belirtiler devam ederse, büyük olasılıkla daha ileri tedavi gerekebilir.

Cerrahi olmayan tedaviler

Çatlak bölgeye kan akışını artırabilmek ve iyileşmeyi hızlandırmak ve aynı zamanda anal sfinkter kasını rahatlatmak amacı ile dışarıdan nitrogliserin uygulanabilir. Nitrogliserin genellikle konservatif (koruyucu) önlemler başarısız olduğunda tercih edilen medikal bir metottur. Bilinen yan etkisi ise baş ağrısıdır.

Bunun dışında rahatsızlığın giderilmesi için steroid kremler kullandırılabilir.

Botulin toksin tip A (Botox) enjeksiyonu, anal sfinkter kasındaki felç ve spazmları giderip rahatlatmak için önerilebilir.

Anal sfinkter’ i dinlendirmeye yardımcı olabilecek tansiyon ilaçları da kullandırılabilir. Bu ilaçlar ağız yoluyla alınır veya dıştan uygulanabilir ve nitrogliserin ile kullanıldığında etkisiz yada önemli yan etkilere neden olabilir.

Cerrahi olan tedaviler

Diğer tedavilere dirençli yada cevap vermeyen kronik anal fissür vakaları var ve belirtiler de şiddetli ise doktorunuz ameliyat önerebilir. Cerrahi müdahale genellikle spazm ve ağrıyı azaltmak ve iyileşmeyi sağlamak amacı ile anal sfinkter kasından küçük bir bölümünün kesilerek kaldırılmasını amaçlar. Cerrahi operasyonun inkontinans neden olma gibi küçük bir riski bulunmaktadır.

ANAL FİSSÜRÜ OLAN NASIL BİR YAŞAM SEÇMELİ?

Hayatınızda yapabileceğiniz bir takım değişiklikler rahatsızlıklarını giderebilir, başlamasına engel olabilir, anal fissürün iyileşmesine katkıda bulunabilir ve de olması muhtemel nüksleri engelleyebilir:

Diyetinize lif ekleyin. Lif günde 25- 30 gram arasında hem dışkıyı yumuşatmak hem de kabızlığı önlemek amacı ile lifli gıdalar tüketin. Lif yönünden zengin besinler meyve, sebze, fındık ve kepekli tahıllardır. Ayrıca dilerseniz lif takviyesi de kullanabilirsiniz. Lif alınması gaz ve şişkinlik yapabilir bu nedenle lif alımı yavaş yavaş artırılarak alınmalıdır.
Yeterli sıvı için. Sıvılar kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir.
Düzenli egzersiz. Haftanın çoğu gününde yapacağınız yürüyüş gibi orta dereceli fiziksel aktivite yada 30 dakika kadar egzersizle meşgul olmak risk faktörlerini minimize edilmesine yardımcı olur. Egzersiz, anal fissür iyileşmesine katkıda bulanabildiği gibi tüm vücuda kan akışını artırır ve barsak hareketlerinin düzene girmesini sağlar.

Dışkılama esnasında ıkınmaktan kaçının. Ikınma baskı meydana getirir ve yırtığın oluşmasına varsa da daha da büyümesine yol açar.

Bebeğinizin anal fissürü varsa,çocuğunuzun bezini sık sık değiştirin. Değiştirdikten sonra hafifçe yıkayın ve bebeğin doktoru ile bu sorunu görüşün.

Bu kurallar bütünü ayrıyeten, anal fissürü önleminiz için önemli anahtarlar bütünüdür.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Elma Sirkesi
Basur ( hemoroid )
Hemoroidin Belirtileri nelerdir ?
Hemoroidsiz Bir Yaşam Neleri Gerektirir?
Anal fissür
Anal Kaşıntı Belirtileri ve Tanı Nasıl konur
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.