ANAL KAŞINTI BELİRTİLERİ
Anal kaşıntı çizilme veya sürtünme sonucu anüste oluşan geçici ve rahatsız edici bir histir. Sorun genellikle geceleri daha kötüdür hatta uykuyu etkileyebilir. Çoğu durumda, bölgedeki cilt kırmızıdır.

Anal kaşıntı, kronik (uzun süreli) sorun haline gelirse anüs çevresindeki deri tekrar çizilmeden dolayı olgunlaşmayabilir ve duyarlı olabilir. Bu nedenden dolayı da deride kalınlaşmalar olabilir. Tekrarlanan süreçlerde ağrılı lokal enfeksiyonlar oluşabilir. Bu da anal derinin bozulmasına ve çatlaklara sebep olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

ANAL KAŞINTI TANISI NASIL KONUR? TEŞHİS?
Anal kaşıntı nedeninin belirlenmesine yardımcı olmak için, doktorunuz kullandığınız diyet ve ilaçlar, tuvalete gidiş sıklığınızı ve rutin bir bağırsak hareketinden sonra anal bölge temizliğini nasıl yaptığınızı tarif etmek isteyebilir. Doktorunuz rektal problemler (basur, çatlak veya fistüller) veya cilt problemleri (sedef, egzama veya sebore) öyküsü de dahil olmak üzere, tıbbi geçmişinizi gözden geçirecektir. Doktorunuzun sorularını bazen anal bölgede bir fizik muayene ve bazen de dijital rektal muayene ile takip edebilir. Eğer vücudun diğer bölümlerini kapsayan deri ile ilgili olan geçmişte yaşadığınız bir sorun olduysa, doktorunuz ilgili deri bölgelerini de incelemek isteyecektir.

Anal kaşıntı, anal bölgede lokal irritasyon (tahriş) nedeniyle ise doktorunuz genellikle tıbbi geçmiş, kullandığınız diyet ve kişisel hijyen ile birlikte fizik muayene sonuçlarına göre teşhisi koyacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Anal bölgedeki bir kaşıntı bir solucan veya parazit enfeksiyonu sonucunda da oluşabilir. Bunu anlayabilmek için doktorunuz sizden dışkı örneği isteyebilir. Nadir de olsa doktorunuz anüs içine bir “Anoskop” adı verilen özel bir görüntüleme cihazı takarak, alanı incelemek gerekebilir. Bu yöntem anal kaşıntının rektum içinde bir sorun nedeniyle olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir.

ANAL KAŞINTI NE KADAR SÜRER?
Anal kaşıntının ne kadar süreceği kaşıntın oluşma nedenine bağlıdır. Kaşıntı basit bir cilt tahrişi nedeniyle ise eğer tahriş kaynağını belirlemek ve bunu önlemekle çoğu kez sorun çabuk kaybolur. Çoğu durumda, basit tedavi ile bir hafta içinde biraz rahatlama sağlayabilir ve tamamen bir ay içinde sorun tedavi edilebilir.

ANAL KAŞINTI NASIL ÖNLENİR?
Birçok durumda aşağıdaki adımları izleyerek anal kaşıntıyı önleyebilirsiniz:

  • ANAL HİJYENİN İYİ YAPILMASI: Mümkün olduğunca, yavaşça ıslak tuvalet kağıdı (kokusuz ve boya içermeyen) ya da nemli bir bez kullanarak her bağırsak hareketinden sonra anal bölgeyi temizlemek gerekir.

Kuru tuvalet kağıtlarının kullanılması anal yada anüs bölgesini tahriş edebilir. Hafifçe ve nazikçe silmek ve kurulamak önemlidir. Sertçe veya fırçalama ile temizlik yapılmamalıdır. Eğer size uygun bir tuvaleyt kağıdı olmayan bir yerde bulunuyorsanız kendi tuvale kağıdınızı yanınızda taşımanızı öneriyoruz.

  • ANAL BÖLGEYİ TEMİZLEMEK İÇİN SADECE SU KULLANIN, SABUN DEĞİL
  • ANAL BÖLGEDE TOZ İLAÇLAR, PARFÜMLÜ SPREYLER VEYA DEODORANTLAR KULLANMAKTAN KAÇININ.
  • ANAL TAHRİŞE NEDEN OLAN YİYECEK VE İÇECEKLERDEN UZAK DURUN.
  • ÇOK SIKI OLMAYAN İÇ ÇAMAŞIRLARI KULLANIN.
  • ORAL ANTİBİYOTİK KULLANIYORSANIZ BAĞIRSAK EKOLOJİSİNİN DOĞAL VE DENGEDE OLMASI İÇİN YOĞURT YİYİN.

ANAL KAŞINTI NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Çoğu durumda, anal kaşıntı tedavi edilebilir:

  • İyi ve nazik bir temizleme yapın. Kokusuz tuvalet kağıdı, temiz bir bez havlu veya gerekirse saç kurutma makinesi kullanarak her tuvaletten sonra anal bölgeyi kurutun.
  • Barsak hareketleri arasında medical olmayan talk pudrası ile anal bölgedeki toz veya herhangi bir aşırı nemi emmek için pamuk, gazlı bez kullanın.
  • Düzenli olarak çinko oksit veya hidrokortizon merhem (yüzde 1) gibi topikal ilaçlar uygulanması anal bölgenin yaralanmasını önleyebilir.
  • Yatakta iken yada geceleri anal bölgeyi kaşıyarak tahriş etme ihtimali varsa yatmadan önce yumuşak pamuklu eldiven giyiniz.

NE ZAMAN YARDIM ALINMALIDIR?
Anal kaşıntı kendi kendinize bakımlarınızı yapıyor ve önlemlerinizi alıyor olmanıza rağmen üç ile dört haftadır geçmemişse yada rahatlamamışsa bie doktora görününüz.

Anal bölgede kaşıntıda çoğu insanda anüs veya rektumun dahil olduğu bir hastalık söz konusu değildir. Genel olarak, hastaların yaklaşık yüzde 90’ ında tahrişten kaçınma ve diğer basit tedaviler ile anüste kaşıntı düzelebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hemoroid Tedavisi Nasil Yapilir ?
Anorektal Kanal Nedir ?
Hemoroid İçin Evde Yapılabilecek 8 Bakım
Anal fissür
Anal Kaşıntı Belirtileri ve Tanı Nasıl konur
Basurdan Nasıl Kurtulabilirim? Nasıl Geçer?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.