Anason:
anasonZirai olarak da yetiştirilebilen şifalı bitkinin Latince adı Pimpinella anisum olarak bilinir. Genelde çok nemli iyi ışık alan ortamlarda yetişen bitki 40–70 cm yüksekliğe ulaşabilmektedir. Bir birinin tersi istikametlerde büyüyen yaprakları 3 parçalı bir yapı gösterir. Yine gövdeden yayılan ışınlar şeklinde daların ucunda şemsiye çatısını andırır dallanmalar gösterir bu dallanmaların en uçlarında anason bitkisinin tohumları yer alır. Anason bitkisi çok yüksek nem varlığında daha iyi büyüyüp boy atabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ana bileşenleri: Özellikle vitamin B açısından oldukça zengin olan bitki B vitamini komplekslerinin(B1,B2…) bütün hepsini salgılayabilmektedir. C vitamini, kalsiyum, Potasyum, kükürt, demir ve çok çeşitli aromatik yağları bünyesinde barındıran bitki şifalı bitkiler içerisinde hem iyileştirici hem de ekonomik değer üretmesi bakımından dikkatleri üzerine çekmektedir.

Farmakolojik(ilaç olarak) özellikleri: Gaz giderici olan şifalı bitki anti spazm olarak da iş görmektedir. Balgam söktürücü, pankreas uyarıcı ve iyi bir mide düzenleyici özelliğe sahip olan anason, sindirim sistemi için gerçekten bulunmaz bir nimettir.

Anason Nerelerde Kullanılır?

Öncelikle anason ekonomik değeri olan bir bitkidir. Bu ekonomik değeri hoş kokulu gerçekten değişik bir tada borçludur. Bu özellinden dolayı çeşitli içeceklerin yapımında koku ve tat verici olarak kullanılır. Bunun yanı sıra birçok yemek de anason sayesinde lezzetine lezzet katmaktadır. Masaj salonları ve güzellik salonları anasonun fitoterapik özelliklerinden yararlanmaktadırlar. Yeni doğum yapmış annelerde anason süt salgılanmasını teşvik edici bir etkiye sahiptir. Diğer yönden anason migren, vertigo, romatizma, öksürük, astım, mide krampları ve ağrıları gibi birçok rahatsızlığın bastırılmasında kullanılmaktadır. Anasonun bir diğer bilinen etkisi de cinsellik üzerinedir. Anason bilinen doğal şehvetlendiricilerin beklide en iyilerinden birisidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Anasonu Nasıl Kullanabilirim?

Anason Meyvesi Çayı: 250 ml kaynar suya haşlanmış ve ezilmiş 2 çay kaşığı anason meyvesi katılır. Bu bileşim birkaç dakika karıştırılır ve 15–20 dk. demlenmeye bırakılır. Bu bileşim ana yemeklerden önce 1 çay bardağına alınarak içilebilir.

Anason meyvesi çayı özellikle yeni annelere ve hazımsızlık çekenlere önerilir. Diğer yönden bu karışım çocuklarda gaz sancılarını giderir veya ağrılı durumlarda bebeklerde uyku yapar ve bebeğin rahatça uyumasını sağlar.

Dikkat! Bu karışım muhafaza edilemez yapıldıktan sonra 5–6 saat içerisinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Anason Tohumu Çayı: Kaynatılmış 250 ml suya bir çay kaşığı anason tohumu eklenir. Bu karışım yaklaşık 30 saniye kaynatılır. Bir çay bardağına alınan bu çay her ana yemekten sonra içilir.

Bu şekilde devam edilen kürler sonucunda bronşiyal astım, inatçı öksürük ve hazımsızlık sorunlarında gözle görülür bir gerileme gözlenecektir.

Anason Kökü Çayı: Anason kökleri 30 gr olacak şekilde tartılır. 20–30 dk boyunca 1 litre suda kaynatılarak iyice haşlanır.

Anason kökü çayı adet dönemindeki keskin ağrılara iyi gelmektedir.

Genel Olarak Anasonun Faydaları:

  • Anne sütünü arttırır.
  • Aybaşı (adet ) kanamalarını düzene sokar.
  • Mideyi güçlendirir ve şişkinliği önler.
  • Cinsel hayatı olumlu yönde etkiler.
  • İyi bir gaz söktürücüdür. Mide ve bağırsak gazlarına karşı faydalıdır.
  • İştahsızlığı ve bulantıyı giderir. İshali ve kusmayı keser.
  • Anethol adı verilen madde sayesinde sakinleştiricidir, sinirleri yatıştırır, ağrıları hafifletir, migrene iyi gelir.
  • Beyin yorgunluğunu giderir.
  • Kan dolaşımını düzenler, kalbi güçlendirir ve çarpıntıları giderir.
  • Öksürüğe iyi gelir, göğsü yumuşatır, astım, bronşit ve nefes darlığı şikyetlerini azaltır.

Dikkat : Anasonun çok fazla kullanımı geçici görme bozukluğu, uyuşukluk, algıda zayıflama reflekslerde gecikme gibi sorunlara neden olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kuşburnu
Bal Hangi Hastalıklara İyi Gelir
Isırgan Otu Kapsülü
EKİNEZYANIN FAYDALARI VE KULLANIMI
Dalak Temizleyen Şifalı Bitkiler
Zeytin
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.