ANATOMİ VE BEYİNanatomi ve beyin

Sağlıklı bir yetişkin bireyin beyni ortalama olarak iki yumruk genişliğinde ve 1.5 kilogram ağırlığa sahiptir. Genel olarak vücudumuzun yaklaşık 50’de 1’ini beynimiz kaplamaktadır. Beyin, vücut kütlesinin yalnızca %2’sini meydana getirmesine rağmen, akciğerlere alınan temiz oksijenin 1/4’ünü, enerjinin 1/5’ini ve dolaşım sisteminde ki temiz kanın %15’inden yararlanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Beynimizde tam olarak sayısı bilinmiyor olsa da 100 milyardan fazla nöron bulunmaktadır. Bu nöronların 10-15 milyar tanesi sinir hücrelerini oluştururken geriye kalanları ise yapı taşları olma özelliğine sahip olan gliadır. Beynin içerisinde bulunan bir beyin hücresi yapısı gereği diğer 15.000 tane beyin hücresi ile iletişim halindedir. Bu nöronlar arasındaki iletişim ise 10 milisaniyeden daha kısa bir sürede gerçekleşmektedir ki, bu süre için somut bir örnek vermek gerekirse göz kırpma refleksimizden yaklaşık 10 kat daha hızlıdır.

Beynin bir gramının içerisinde bulunan bağlantı ağı dünyadaki bütün telefon şebeklerinin ağından daha geniştir. Kişinin doğumunun ardından bu nöronlar arasındaki iletişim hattı kurulmaya başlar ve beş yaşına gelindiği zaman bu bağlantıların yarısı hazır bir hale gelir. Beyin hücrelerini vücudumuzda bulunan diğer hücrelerden ayıran özelliği ise yaşamsal faaliyetleridir. Diğer hücrelere oranla daha geç ölen bu hücrelerin ne yazık ki yeniden üretilmesi mümkün değildir. Sağlıklı olan bir kişi sahip olduğu beynin en fazla %1’ini veya %2’sini kullanmaktadır. Yapılan onca araştırmalara rağmen bilim ve tıp dünyasında beynin en fazla %5 gibi ufak bir bölümü aydınlatılabilmiştir. Beynin sahip olduğu kapasite o kadar fazladır ki, ortalama 70 senelik bir ömür yaşayan kişinin beynine hayatı boyunca her yirmi saniyede bir yeni bilgi ilave edilse bile beynin yalnızca çeyreği kullanılmış olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Beynin Temel Yapısıbeynin anatomisi

Beynin temel yapısını incelerken üç farklı kısıma ayırabiliriz. Bunlar; ön beyin, orta beyin ve arka beyindir. Her birinin kendisine özel bir görevi vardır ve her biri kendisi adına birbirinden bağımsız olarak çalışmaktadır. Fakat aralarında müthiş bir koordinasyon ve iletişim yer almaktadır.

Arka Beyin : Beynin bu bölgesi soğaniliği, beyincik ve varol köprüsünden oluşmaktadır. Tıp dilindeki ismi medulla olan soğanilik omuriliği bölgesinin beyin ile birleştiği noktada bulunan hafif bombe yapmış olan bölgedir. Temel görevi ise otonom sinir sistemini kontrol etmesidir. Otonom sinir sistemi kişinin kendi elinde olmayan ve kendiliğinden gerçekleşen bir takım olaylardır. Örneğin, kalp atışımız, kan basıncı seviyemiz veya nefes alıp vermemiz her biri otonom sinir sistemi sayesinde gerçekleşmektedir. Tıp dilindeki ismi serebellum olan beyincik ise beynin ilk oluşum evrelerinde meydana gelmeye başlar. Beyinciğin temel görevi ise vücudumuzdaki bütün kas gruplarının kontrolünü sağlamak ve bu kasların hareketlerini birbiriyle uyumlu bir şekilde koordine ederek akıcı bir şekilde işleyişini sağlamaktır. Bu bölgeye dışarıdan gelebilecek herhangi bir darbe veya beyin içerisinde oluşan bir deformasyon kişinin yürüyüşünü, ayakta durabilmesini ve dengesini sağlamasını güçleştirmektedir. Arka beyin günlük hayatta, bir ipliği iğne deliğinden geçirmeye çalıştığımızda, cerrahi operasyonlar gerçekleştirirken, piyano çalarken veya bisiklete binme gibi faaliyetler esnasında kullanılmaktadır.

beynin yapısıOrta Beyin : Beynimizin bu bölgesi ön ve arka bölgesine oranla daha ufaktır. Temel görevi isminden de anlaşılabileceği üzere ön ve arka bölgeyi birbirine bağlamak ve her iki bölge arasında olan iletişimi sağlamaktır. Beynin bu bölgesinde kişinin görme ve işitme işlemlerini gerçekleştirebilmesini sağlayan nöronlar yer almaktadır. Nöron, beyin içerisinde bulunan her bir sinir hücresine verilen isimdir. Orta beyin sayesinde aydınlık ve karanlık ayrımını gerçekleştiririz. Ön, arka ve orta beynin iletişimini gerçekleştiren ve birbirlerinden kopmamasını sağlayan beyin sapı bu bölgeden de geçmektedir. Araştırmalara göre beyin sapı omurgalı olan bütün hayvanlarda da bulunmaktadır ve tarihe göz attığımızda beynin geçirmiş olduğu evrimlere göre en eski bilinen yapıdır. Burada bulunan sinir hücrelerinin temel görevi ise refleks adını verdiğimiz düşüncelerimizin dışında bağımsız olarak gelişen bir takım hareketlerin meydana gelmesini sağlamaktır.

Ön Beyin : Ön beyin arka ve orta beyne göre daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu bölgede talamus, hipotalamus, serebrum, limbik sistem ve beyin kabuğu bulunmaktadır. Serebrum beynin gelişiminde en son sırada yer alır ve omurgalı hayvanlarda bulunmaz. Tüm bu bölümlerin görevlerine ayrı ayrı bakacak olursak talamusun temel görevi duyu organlarından gelen sinir hücrelerini beyin kabuğu ile olan iletişimini oluşturmaktır. Talamus, içerisinde görme ile ilgili bilgiler bulunduran nöronları toplayarak görmeyle ilgili olan bölüme aktarır. Aynı şekilde işitme sistemi içinde bunu gerçekleştirir. Hipotalamus ise talamus ile hipofiz bezinin ortasında bulunmaktadır. Geçmişte çok fazla aydınlatılamayan bu bölge için son senelerde oldukça yoğun sayıda deneyler uygulanmıştır. Boyutu diğer bölümlere oranla daha ufak olan hipotalamusun işlevleri oldukça kritiktir. Çünkü temel hislerimizden olan heyecan ve arzu oluşumu ve kontrolü bu bölgede denetlenmektedir. Yine yemek yeme, bir şeyler içme ve cinsel yaşam ile ilgili istekler bu merkezde kontrol edilir. Kısaca yaşantımızı sürdürebilmek adına gereksinim duyduğumuz bütün ihtiyaçların kontrolü bu merkezden sağlanmaktadır. Limbik sistem ise ön beyin ile beyin sapının yukarı bölgesinde bulunan bir sinir hücresi ağıdır ve daha çok fiziksel hareketlerimizin kontrolünü sağlamaktadır. Örneğin, bir durum karşısında saldırma, kaçma veya heyecanlanma tepkilerini bu bölge sayesinde veririz. Limbik sistemde meydana gelmiş bir deformasyon sonrasında kişinin dikkat problemi veya olaylara nasıl tepki vereceğini bilememe gibi durumlar görülebilir. Bu yüzden limbik sisteminin bellek ile olan ilişkisi oldukça önemlidir ve dikkat edilmesi gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çok yemek
Ayak Bileği Şişmesi ve Diğer Belirtileri
Dizde Yumru, Şişlik, Kitle, Beze
Bilirubin Testi Nedir? Niçin Yapılır?
Saç Büyümesi İçin 9 İyi Vitamin
Bypass Nedir? Nasıl Yapılır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.